Co musíte ráno vědět (5. dubna)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým burzám v Evropě a na Wall Street, co prozradil zápis z posledního jednání ECB a čím telefonuje jeden z největších akcionářů Applu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek převážně zdražily, nedařilo se ale technologiím
Akcie ve Spojených státech během čtvrtečního obchodování převážně posílily. Širší index S&P 500 se přiblížil svému šestiměsíčnímu maximu, když ztráty akcií technologických firem pomohly vyrovnat zisky Boeingu a Facebooku. Index Dow stoupl o 0,64 % na 26 384,63 bodu, širší index S&P 500 zpevnil o 0,21 % na 2 879,39 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal o 0,05 % na 7 891,78 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,16 % na 13,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,51 %. Většina hlavních sektoru zakončila čtvrteční seanci v plusových číslech, přičemž nejvíce vzrostlo odvětví základních materiálů, které posílilo zhruba o procento. Proti trendu šel technologický sektor, jenž odevzdal zhruba 0,4 %. Nedařilo se ani realitám a utilitám.
2. Evropské akcie ve čtvrtek převážně klesly, v centru pozornosti byla italská a německá makrodata
Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy ve čtvrtek povětšinou klesaly, když investoři čekali na novinky ohledně čínsko-amerických jednání a reagovali na sílící obavy o růst velkých evropských ekonomik. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,22 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,9 procenta, německý DAX naopak 0,28 procenta získal. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se ztrátou 0,3 procenta, když v minusu byla většina jeho sektorů.
3. Pražskou burzu ve čtvrtek stáhly pod nulu Komerční banka a Erste Group Bank
Index pražské burzy PX odepsal během čtvrtečního obchodování 0,11 procenta a uzavřel seanci na hodnotě 1 085,49 bodu. Za mírným poklesem stály zejména Komerční banka a Erste Group Bank, ačkoli nejoobchodovanější tituly, MONETA Money Bank a ČEZ, skončily v zelených číslech. Podprůměrný zobchodovaný objem čítal necelých 296 milionů korun.
4. Očekávané události
V pátek v Evropě vyjdou české maloobchodní tržby, německá průmyslová výroba, francouzská obchodní bilance a britský index cen domů od banky Halifax. Spojené státy se pochlubí statistikou z trhu práce a počtem aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu. Míru nezaměstnanosti odtajní také Kanada. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ECB se obává zdlouhavého oživování ekonomického růstu eurozóny
Členové vedení Evropské centrální banky na svém dosud posledním zasedání diskutovali o agresivnějších stimulačních opatřeních na podporu stagnující evropské ekonomiky. Naznačili, že by v blízké budoucnosti mohli podniknout nové kroky na podporu růstu.
6. UniCredit prý plánuje nabídku na kontrolní podíl v Commerzbank
Italská bankovní skupina UniCredit připravuje nabídku na získání kontrolního podílu v německé Commerzbank. Uvedl to list Financial Times s odvoláním na informované zdroje. Plán italské banky přichází v době, kdy se mluví o spojení Commerzbank s větší německou Deutsche Bank.
7. Řím prý výrazně zhorší odhad letošního růstu italské ekonomiky
Italská vláda hodlá snížit odhad letošního růstu italské ekonomiky na 0,1 procenta z doposud předpokládaného jednoho procenta. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené s návrhem nového hospodářského výhledu, který by měl kabinet schválit příští středu.
8. S&P: Britové by bez brexitu byli o tři procenta bohatší
Objem britské ekonomiky by byl na konci loňského roku zhruba o tři procenta větší, kdyby se Britové v referendu v červnu 2016 nerozhodli opustit Evropskou unii. Od hlasování o brexitu se ekonomická aktivita v zemi každé čtvrtletí snížila o 6,6 miliardy liber. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu škod způsobených brexitem, který zveřejnila agentura S&P Global Ratings.
9. Světové metropole bojují s bytovou krizí zdaněním prázdných bytů a domů
V rámci tažení za dostupné bydlení zatížila řada světových měst, mimo jiné Vancouver či Paříž, vlastníky prázdných bytů dodatečnými daněmi. V pátek budou zástupci pražské koalice debatovat o kontroverzním návrhu zmapovat počet prázdných bytů v české metropoli; toto opatření podle kritiků povede k uvalení vyšší daně z nemovitosti na majitele.
10. Elon Musk jedná v Izraeli o stavbě tunelů
Americký podnikatel Elon Musk jedná s izraelskou vládou o výstavbě tunelů v této zemi. V kampani před nadcházejícími parlamentními volbami to prohlásil premiér Benjamin Netanjahu. Muskova společnost Boring, zaměřená na ražbu tunelů, by mohla pomoci rozvoji infrastruktury v zemi s přetíženým systémem veřejné dopravy a nejhorším dopravním provozem ve vyspělém světě, napsala agentura Bloomberg.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Buffett a jeho vztah k Applu
Největší investicí Warrena Buffetta a jeho Berkshire Hathaway je Apple, v němž vlastní 5,5 procenta. To z něj zároveň činí třetího největšího akcionáře řečené bilionové firmy. Že by se ale Buffett mohl nějak dvakrát přetrhnout, aby Apple propagoval, to zase ne. Když se minulý čtvrtek objevil před kamerami televize CNBC, vyšlo najevo, že pořád používá letitý tlačítkový telefon – a ještě k tomu od konkurenčního Samsungu. "Alexander Graham Bell mi ho tuhle půjčil, zapomněl jsem mu ho vrátit," žertoval proslulý investor. Když přišla řeč na strategický veletoč Applu posledních týdnů (firma se například rozhodla vrhnout se po hlavě do poskytování finančních služeb), řekl suše: "Myslím, že Apple musí dělat i věci, které nebudou fungovat." Poučení? Když jste Warren Buffett, s vlky výt nemusíte.
Aktuality
