Co musíte ráno vědět (7. ledna)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a USA, co se dělo ve washingtonském Kapitolu, o čem uvažují představitelé Fedu a jak to dopadne, když firma Mitsubishi vstoupí na trh s masem? To vše musíte ráno vědět.

Image
H&M - zákaz hověziny
Obrázek: wired.com

1. Americké akciové indexy ve středu uzavřely smíšeně, rally zarazila vyhrocená situace v budově Kongresu

Americké akcie zahájily středeční obchodování kvůli perspektivě demokraty ovládaného Senátu převážně poklesem. Posléze ale překonaly maxima, aby ale závěru v reakci na protrumpovské protesty ve Washingtonu část zisků smazaly. Dařilo se hlavně bankám a průmyslovým firmám, na rekordu uzavřel index Dow. Na devizovém trhu oslaboval dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, přidal 1,44 % na rekordních 30 829,40 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,57 % na 3 748,14 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž jsou akcie mnoha firem z odvětví vyspělých technologií, ovšem ztratil 0,61 % na 12 740,79 bodu. Index volatility VIX navzdory prudkému růstu v závěru seance celkově klesl o 1,07 % na 25,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o osm bazických bodů na 1,036 % a poprvé od loňského jara je nad 1 %. Ceny ropy vzrostly o procento, zlato a stříbro naopak přes procento odevzdaly, zatímco nejsledovanější kryptoměny pokračovaly v rally (bitcoin +6 %, ethereum +7 %).

Varování před překoupeností akcií přibývá. Pro býky je to možná jen další dobré znamení

Americký dolar na rozcestí aneb Povane akciím a komoditám vítr (dále) do plachet?

2. Evropské akcie jsou po silném středečním růstu na nových desetiměsíčních maximech, DAX opět překonal historický rekord

Akcie na západoevropských trzích ve středu výrazně posílily a všechny hlavní indexy, včetně panevropského STOXX Europe 600, překonaly maxima z konce loňského února. Německý DAX uzavřel na novém historickém rekordu. Investoři vnímají možné ovládnutí amerického Senátu demokraty jako šanci na větší fiskální stimuly. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 1,36 % na 406,41 bodu, německý DAX přidal 1,76 % na 13 891,97 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 3,47 % na 6 841,86 bodu a francouzský CAC se zvýšil o 1,19 % na 5 630,60 bodu.

O čem přemýšlejí a co doporučují na prahu roku 2021 investiční experti?

5 velkých trendů, které podtrhla pandemie covidu-19

3. Pražská burza ve středu vylepšila desetiměsíční maximum, Erste zakončila o 3 % silnější

Pražská burza ve středu posílila, index PX vylepšil zhruba desetiměsíční maximum, na které vystoupal ke konci loňského roku. Index vzrostl o 0,96 % na 1 037,52 bodu, výše zakončil naposledy loni 25. února. Dařilo se většině akcií, nahoru index táhla především Erste, jejíž cenné papíry zdražily o tři procenta. O více než procento vzrostly akcie VIG, Komerční banky a Stock Spirits. Mírně ztratily jen Avast a MONETA Money Bank.

Plojhar (ČS): Možnost letošního zvyšování sazeb v Česku nelze smést ze stolu

4. Očekávané události

Čtvrteční ráno bude patřit německým továrním objednávkám. Česká národní banka dopoledne přidá zprávu o devizových rezervách, Británie index nákupních manažerů ve stavebnictví a Eurostat na trh pošle zprávu o maloobchodních tržbách, inflační statistiku a sérii indexů důvěry v ekonomiku. V USA budou odpoledne investoři věnovat pozornost obchodní bilanci, pravidelné týdenní zprávě o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a indexu nákupních manažerů ve službách od ISM. Hospodářské výsledky ve Spojených státech zveřejní společnosti Constellation Brands, Walgreens Boots Alliance, ConAgra Brands nebo Micron Technology. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 4. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kongres byl evakuován, na Kapitol vtrhli protrumpovští protestující

Při středečním zasedání obou komor Kongresu, které měly potvrdit vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách, se před budovou Kapitolu střetly stovky lidí s policií. Příznivci prezidenta Donalda Trumpa vnikli i dovnitř, jednání bylo přerušeno. Policie použila slzný plyn a místo evakuovala. Ozvala se i střelba. Viceprezident Mike Pence ještě před evakuací dal najevo, že nehodlá blokovat zvolení nového prezidenta.

6. Omezování odkupů aktiv v USA je ve hře, stojí v zápisu z prosincového zasedání FOMC

Zápis z prosincového zasedání FOMC ukázal, že jsou představitelé Fedu ochotni uvažovat o postupném omezování odkupů aktiv za účelem podpory ekonomiky, a to ještě v letošním roce. V době, kdy se rozběhla vakcinace a čeká se poměrně solidní oživení ekonomiky, jde o podstatnou informaci, která ve středu ve stínu dění v Kongresu tolik nerezonovala, dlouhodobě je ale pro investory mimořádně důležitá.

7. Útlum podnikatelské aktivity v eurozóně byl v prosinci výraznější, než se čekalo

Útlum podnikatelské aktivity v eurozóně byl v závěru loňského roku vinou pandemie výraznější, než ukazovala předběžná data. Ukázala to konečná zpráva organizace IHS Markit, jejíž index za prosinec sice vzrostl, zůstal ale pod klíčovou hranicí 50 bodů. Právě ta je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. V Německu je souhrnný index nad 50 body, dominantní sektor služeb ale zůstává v útlumu, stejně jako v celé eurozóně.

8. Německá vláda schválila kvóty pro ženy ve vedení větších firem

Německá vláda po letech debat schválila návrh, aby ve vedení větších firem, s jejichž akciemi se obchoduje na veřejných trzích, byla alespoň jedna žena. Opatření se netýká soukromých firem, které nemají akcie na burze. Takové podniky si nadále mohou samy určovat, kdo je povede a jaké bude složení jejich správní rady.

9. Michelin do tří let ve Francii zruší až 2 300 pracovních míst

Francouzská společnost Michelin, která je předním světovým výrobcem pneumatik, ve Francii do tří let zruší až 2 300 pracovních míst. Znamená to bezmála 11 % nynější pracovní síly v zemi. Firma uvedla, že chce zjednodušit a zefektivnit provoz. Tvrdí přitom, že nucenému propouštění se vyhne.

10. Průzkum: Naděje Rusů na kvetoucí ekonomiku klesly na úroveň z roku 1998

Naděje Rusů, že se dočkají rozkvětu ruské ekonomiky, klesly na úroveň roku 1998, uvedl ve středu hospodářský list RBK s odvoláním na výsledky průzkumu agentury Gallup International. Rusové zažili v roce 1998 krach státních financí. Podle průzkumu v ekonomický rozkvět letos věří pouze šest procent dotázaných, zatímco 47 % Rusů se chystá na ekonomické potíže.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mitsubishi chce v Japonsku uvést umělé hovězí

Uměle vyrobené hovězí chce přinést na japonský trh, kde roste poptávka po mase, společnost Mitsubishi Corp. ve spolupráci s izraelskou firmou Aleph Farms. Informovala o tom agentura Bloomberg. Hovězí, které Aleph vyrábí laboratorně z buněk živých zvířat, se obě společnosti pokusí upravit podle chuti japonských spotřebitelů a též regulačních úřadů, řekl šéf izraelské firmy Didier Toubia. Posléze má ke zvýšení produkce přispět výrobní kapacita japonského partnera.

Musíte vědět
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat