Co musíte ráno vědět (9. března)

Jak druhý březnový týden zahájily akcie v Evropě a ve Spojených státech, která firma by výhledově mohla vstoupit na pražskou burzu a který umělec ještě netone v hlubinách pandemické beznaděje? I to musíte ráno vědět.

Image
Banksy - Game Changer
Obrázek: Flickr

1. Americké akcie uzavřely pondělní seanci smíšeně, pokračoval tlak na technologické tituly

Americké akcie uzavřely smíšeně. Index Dow táhly vzhůru akcie společností, u nichž se předpokládá růst po otevření ekonomiky. Oslabil ale index S&P 500 a zejména Nasdaq Composite, protože investoři se zbavovali technologických akcií. Na devizovém trhu posílil dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,97 % na 31 802,44 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,54 % na 3 821,35 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, odepsal dokonce 2,41 % na 12 609,16 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,28 % na 25,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o pět bazických bodů na 1,603 %. Ceny ropy klesly o dvě procenta, další procento odevzdalo také zlato a mírně zlevnilo i stříbro. Bitcoin posílil o tři procenta na zhruba 51 800 USD a přes sem procent přidalo také ethereum.

Na co (ne)zapomenout, když se trhy zblázní

2. Evropě vlila novou krev do žil americká fiskální vakcína, v pondělí ukázaly svaly hlavně banky

Na evropských akciových burzách v pondělí zavládlo neskrývané nadšení z nového fiskálního balíku na podporu ekonomiky zasažené koronavirem, který v sobotu schválil americký Senát. Stimul v objemu 1,9 bilionu dolarů podpoří nezaměstnané, rozdá šeky všem Američanům a nalije peníze do místních samospráv. V návaznosti na to v Evropě posílily hlavně akcie bank a provozovatelů nákupních center. Panevropský index STOXX Europe 600 získal 2,10 % na 417,25 bodu, britský index FTSE 100 nabyl 1,34 % na 6 719,13 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 2,08 % na 5 902,99 bodu a německý DAX si připsal zisk 3,31 % na 14 380,91 bodu.

Technický pohled: Trh s "papírovým" zlatem stále kontroluje cenu

3. Pražská burza zkraje týdne zaostala za zbytkem Evropy, do mírného záporu ji stáhl Avast

Většina akciových titulů obchodovaných v Praze se vezla na pondělní přílivové vlně peněz do americké ekonomiky, a následovala tak pozitivní trend západoevropských trhů. Výjimkou byly akcie Avastu, u nichž pokračoval odliv zájmu investorů. Cenné papíry této velké softwarové ryby odepsaly 3,35 % a ponořily index PX o 0,24 % pod hladinu pátečního závěru.

Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu

Dolar, euro a koruna: Co (také) může ovlivnit kurzy měn?

4. Očekávané události

V úterý se investoři dozvědí výsledek německé obchodní bilance za leden a Japonsko zveřejní zprávu o hrubém domácím produktu za poslední čtvrtletí loňského roku. Tentýž údaj přidá eurozóna a doplní ještě vývoj zaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. března

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Mall.cz zvažuje vstup na burzu, v úvahu připadá i Praha

Společnost Mall Group, která provozuje internetový obchod Mall.cz, by mohla vstoupit na burzu. Tvrdí to zdroje, na které se odvolává server Mergermarket. Investiční skupiny PPF, EC Investments a Rockaway zvažují, že prodají část svých podílů ve firmě, úplný odchod z podniku ale v plánu nemají, píše se ve zprávě, na kterou upozornily Hospodářské noviny.

6. Průmyslová výroba v Německu v lednu nečekaně klesla

Průmyslová výroba v Německu v lednu ve srovnání s předchozím měsícem klesla o 2,5 %. Na trhu se naopak čekal mírný růst. Výsledek podle analytiků naznačuje slabý začátek nového roku v největší evropské ekonomice.

7. Česko: Průměrná mzda vzrostla ve 4. čtvrtletí na 38 525 korun

Průměrná mzda v Česku vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku o 6,5 % na 38 525 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 3,8 %. Za celý rok mzda stoupla meziročně o 4,4 % na 35 611 korun, reálně byla vyšší 1,2 %. Růst průměrné mzdy v loňském čtvrtém čtvrtletí ukázal podle analytiků na velice rozdílný vývoj odměňování mezi obory. Za růstem bylo především vyplácení odměn ve zdravotnictví a růst platů ve školství. Zároveň k statistickému nárůstu výdělků přispělo propouštění především nízkopříjmových zaměstnanců. Tak silný růst průměrné mzdy ve čtvrtém čtvrtletí byl podle ekonomů překvapením. V letošním roce by měly průměrné mzdy nadále růst.

8. Vývojář bezpečnostních systémů Evolv vstupuje na burzu

Americká společnost Evolv Technology, která vyvíjí systémy pro zajišťování bezpečnosti na veřejných místech, vstoupí na akciovou burzu prostřednictvím spojení s jednou z firem specializovaných na akvizice, takzvaných SPAC. Transakce ohodnocuje sloučený podnik zhruba na 1,7 miliardy dolarů.

9. DuPont koupí za 2,3 miliardy USD firmu Laird Performance

Společnost DuPont koupí od amerického investičního fondu Advent International za 2,3 miliardy USD firmu Laird Performance Materials. DuPont akvizicí rozšíří svou nabídku materiálů, které se ve vyspělé elektronice využívají u chytrých a autonomních vozů a u sítí páté generace.

10. ČEZ dostal od SÚJB povolení pro nový jaderný zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před výběrem dodavatele a zahájením stavby. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvaly pět let a jejich součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Banksy draží malbu, výtěžkem podpoří britské zdravotníky

Anonymní streetartový umělec Banksy nabídne v dražbě plátno nazvané Game Changer. Reprodukce této malby se během první vlny pandemie koronaviru objevila na zdi nemocnice v anglickém Southamptonu a je autorovým projevem úcty lékařům i zdravotnickému personálu za obětavost, kterou prokazují po celou dobu pandemie. Tvůrce věří, že se aukcí podaří získat více než tři miliony liber, jež věnuje národní zdravotní službě NHS.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat