Co Twitter dal: Proč je Buffett chudší než Bezos?
|

Co Twitter dal: Proč je Buffett chudší než Bezos?

Čínské akcie se opičí po těch amerických, takže i z říše středu odplynula volatilita neznámo kam. Akcie jsou stále velice drahé, ale investorům to nevadí, protože fundamentální analýza je skvělá věc. Warren Buffett vydělává miliardy, ale když si to přepočítáte na měsíce, spadne vám brada. Na Jeffa Bezose stejně nemá. No a z antiglobalismu se stává globální hnutí. Připadá vám to divné?

Americké akcie Čína Volatilita Amazon Warren Buffett Fundamenty Nejbohatší investoři a byznysmeni

1. Pohoda, klídek, tabáček

Nízká volatilita již není doménou pouze amerických akcií. Podle grafu počtu dnů s alespoň 1% pohybem indexu Shanghai Composite již akciová nálada klidu, míru a minimálního rizika vplula i do Číny.

2. Předražené akcie: No a co?!

O předražených akciích se píše horem i dolem. Graf počtu akcií z indexu S&P 500 s poměrem ceny a tržeb (P/S) nad 10 je výmluvný (cokoli nad 2 je považováno za extrém). Na vrcholu internetové bubliny jich bylo 29 (později dokonce ještě více), nyní je jich 28 (mezi nimi například Facebook s P/S přes 15). Citujme bývalého šéfa Sun Microsystems Scotta Neelyho: "Při desetinásobku tržeb bych musel za deset let vyplatit 100 % tržeb na dividendách. To dostanou akcionáři. Za předpokladu, že budu mít nulové náklady na výrobu i zaměstnance, což je ale ve firmě vyrábějící počítače a zaměstnávající 39 000 lidí poněkud složité. Zároveň bych nesměl platit daně, což také není žádná legrace, a také bych neplatil žádné daně z dividend, což je nelegální. Zároveň bych neinvestoval do vývoje a výzkumu. Platili byste za akcii mé společnosti 64 dolarů? Vidíte, jak je to nesmyslné? Nepotřebujete transparentnost ani poznámky pod čarou. Co si vlastně ti investoři mysleli?" A dodejme, že cena akcií Sun Microsystems po prasknutí bubliny klesla z 64 dolarů na 5. Doba jistě pokročila, ale změnilo se toho opravdu tolik?

3. Kolik vydělává Warren Buffett

Ty z vás, kdo máte pocit, že vyděláváte málo a měli byste dostat přidáno, asi tento tweet naštve. A ty z vás, kteří si myslíte, že vyděláváte hodně, asi naštve také. Buffett se bude smát v každém případě.

4. Když očekávání pomáhají akciím

Je zajímavé, jak málo stačí k tomu, aby cena akcie vyletěla o 11 % za jeden den. Očekávaný zisk na akcii společnosti Amazon pro letošní třetí kvartál byl před rokem okolo 2 USD, postupně však odhady poklesly na 0,05 USD. Oznámených 0,5 USD na akcii je tedy vlastně super výsledek, a tak všichni chápeme, proč akcie firmy v pátek posílily o 13,2 %.

Mimochodem, Jeff Bezos se díky tomu stal nejbohatším člověkem na světě, protože jeho majetek jen za pátek vzrostl o zhruba 7 miliard USD. Buffett tedy asi nebude až takový borec.

5. Cena za svobodu

Zavést plošný zákaz držení, respektive nošení zbraní, povolit držení zbraní, ale ne nošení, nebo jednoduše zbraně zakázat? Tato debata, zejména v USA, snad nikdy neskončí. Otázka je, kdo nakonec bude ten hodný, a kdo naopak špatný.

6. Jak se globálně zabíjí globalizace

Je víkend, tak ještě jeden vtípek. Když už je někdo nacionalista bojující proti globalizaci, může se stát, že mu po určité době boj na národní úrovni přestane stačit. Pak je čas to vzít pěkně globálně.