Po jednom fiskálním plus a minus pro americké akcie aneb Horší rating USA je jen jedna strana mince

Výnosy amerických státních dluhopisů v pondělí prudce vzrostly poté, co ratingová agentura Moody’s v pátek snížila úvěrový rating USA z nejvyšší známky Aaa na Aa1. Investoři začali ve velkém prodávat dluhopisy, což způsobilo nárůst výnosů. Trumpova administrativa chystá daňové škrty, které znepokojují část ekonomů, ale jsou naopak vítané pro byznys. A tedy i pro akciový trh.
30letý výnos stoupl v pondělí zhruba o 13 bazických bodů na 5,03 %, ten 10letý o 11 bodů na 4,552 % a 2letý dosáhl 4,021 %. Jedná se o úrovně, které v minulosti vyvolávaly napětí na trzích, zejména 5 % ročně za půjčku vládě USA na 30 let.
Moody’s zdůvodnila snížení ratingu vysokou zadlužeností americké vlády a rostoucími náklady na obsluhu dluhu, které se dlouhodobě zhoršují a přesahují úrovně jiných zemí s obdobným hodnocením. Agentura zdůraznila, že za poslední desetiletí narostl poměr státního dluhu a úrokových plateb natolik, že již neodpovídá standardu nejvyšší úvěrové spolehlivosti.
Moody’s udržovala nejvyšší rating USA od roku 1949. Svým posledním krokem se připojuje ke zbylým hlavním agenturám, které USA hodnotí o stupeň níže. Důvodem je mimo jiné chyataný daňový a výdajový balíček podporovaný vládnoucími republikány, který podle odhadů přidá k federálnímu deficitu další biliony dolarů.
Moody’s varuje, že americké administrativy dlouhodobě selhávají ve snaze snížit strukturální deficit a že aktuální návrhy neobsahují žádná věrohodná opatření k jeho omezení. Podle analytiků Bank of America plánované příjmy z vyšších cel nepokryjí výpadky způsobené daňovými škrty, což dále zhorší fiskální výhled USA.
Větší dopad na útraty Američanů než aktivita Muskova ministerstva neministerstva DOGE, která se navzdory velkému množství lidí propouštěných z vládního sektoru zatím příliš nepropsala do slabší spotřebitelské poptávky, by mohl mít chystaný daňový balíček. To by mohlo vést k očekávání vyššího hospodářského růstu. A tedy podporovat poptávku po akciích amerických firem.
Krátkodobě ale může hrát významnější roli právě snížení úvěrového ratingu USA, které vedle rostoucího zadlužení a zhoršujícího se výhledu veřejných financí zohledňuje i politická rizika. Přestože to trhy příliš nepřekvapí (rizika spojená s americkým zadlužením trh zohledňuje již roky), může to přispět k nejistotě a případnému novému rozkolísání amerického akciového trhu.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, 3Fourteen Research, CNBC