Dow a nejkratší medvědí trend v historii?
|

Dow a nejkratší medvědí trend v historii?

Reportéři z Wall Street Journal ve čtvrtek večer po uzavření obchodování na Wall Street napsali optimistický článek o tom, že se index Dow vymanil z medvědího trendu a zahájil býčí fázi vývoje. Podle WSJ se totiž indexu podařilo za tři dny posílit o 21 %, což má znamenat, že zahájil býčí trend a uzavřel nejkratší medvědí fázi v historii. Pomalu s tou flintou, chtělo by se říci.

Americké akcie Dow Jones Medvědí trh Ponaučení pro investory

Index Dow je nadále (jiných) 21 % pod svým historickým maximem z února. Je tedy evidentně nadále hluboko v medvědím teritoriu. To ostatně přiznávají i samotní autoři článku. Jde tedy o poněkud zapeklitou situaci, která ilustruje, jak je situace na trzích nepřehledná a těžko předvídatelná. Obrat "nejkratší medvěd všech dob" je každopádně sexy, a tak se po Twitteru rychle rozšířil.

Zároveň to dává za pravdu těm, kteří počítají nový býčí trend vždy až od okamžiku, kdy hodnota daného aktiva překoná poslední historické maximum, podle další definice poslední maximum za 52 týdnů. Podle těchto investorů poslední býčí trend v USA tedy nezačal v březnu 2009, kdy dosáhly indexy pokrizových minim, ale až v březnu 2013, kdy index (zůstaňme u Dow) poprvé uzavřel nad maximem z roku 2007.

Jak připomíná jeden z diskutujících pod tweetem, možná to byl pro Dow nejkratší medvědí trend v historii, ale pravděpodobně to bude i nejkratší býčí trend v historii. Tři dny růstu opravdu nic neznamenají.

A mimochodem, růst cen akcií o 6 % v den, kdy bylo oznámeno 3,3 milionu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti? To by mohlo algoritmům a analytikům trochu zamotat hlavu.