Americké akcie v pátek napravily část hlubokých ztrát, i tak ale odepsaly přes 2 %. Za týden hlavní indexy spadly rovněž o více než 2 %

Americké akcie zahájily páteční obchodování prudkým poklesem, když je níže tlačily pokračující propad cen ropy a také obavy, že citelně zpomalí růst globální ekonomiky. Ve druhé polovině páteční seance indexy část ztrát napravily, i tak ale pátek rozhodl o dalším výrazném týdenním poklesu.
Index Dow v pátek neuhájil hladinu 16 tisíc bodů a ztratil 2,39 % na 15 988,08 bodu, S&P 500 klesl o 2,16 % na 1 880,29 bodu a Nasdaq Composite odepsal 2,74 % na 4 488,42 bodu. Během dne se americké akcie dotkly 15měsíčního minima. Ztrácely tituly ve všech hlavních sektorech, nejvíce energetika a technologie, nejméně necyklické spotřební zboží a veřejné služby. Index volatility VIX v pátek narostl o 12,82 % na 27,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl zhruba o pět bazických bodů na 2,0347 %.
Analytici upozorňují na to, že indexy sestoupily pod loňská minima. Cesta k dalším poklesům se tak podle některých zastánců technického přístupu k obchodování opět o něco více otevřela. Na pováženou bylo v týdnu i to, že navzdory slušným výsledkům hospodaření ztrácely finanční tituly.
Leon Cooperman z Omega Advisors ve vysílání televize CNBC zopakoval, že akcie neprodává. "Medvědí trend začíná jinak, nebyli jsme svědky přehnaných valuací," je přesvědčen. Nepředpokládá recesi v USA, trh je podle něj pouze ve "slabé fázi". Naproti tomu známý pesimista Bill Fleckenstein uvedl, že akcie čekají další propady. Je podle něj pouze akademickou debatou snažit se odhadnout, jak hluboké.
Světové ceny ropy obnovily propad a sestoupily na nová dvanáctiletá minima. To vedlo k výraznému oslabení akcií největší veřejně obchodované ropné společnosti světa ExxonMobil i jejího konkurenta Chevron. Dolů zamířily také akcie výrobce čipů Intel, neboť čtvrtletní výsledky podniku v některých ohledech zaostaly za očekáváním analytiků. Nedařilo se ani akciím společností jako Alphabet nebo Apple.
Náladu na akciových trzích negativně ovlivnily rovněž nepříznivé údaje o americké ekonomice. Maloobchodní tržby v USA v prosinci podle vládních údajů překvapivě klesly o 0,1 % po listopadovém nárůstu o 0,4 %. Nečekaně výrazně za prosinec v USA klesla také průmyslová výroba.
První dva týdny roku 2016 jsou v součtu pro indexy Dow a S&P 500 (stejně jako samotný první týden) nejhorší v historii. Za druhý obchodní týden roku hlavní indexy odepsaly 3,34 % (Nasdaq Composite), 2,19 % (Dow) a 2,17 % (S&P 500).
Oslabující dolar i ropa
Americký dolar v pátek na devizových trzích oslaboval. Na jeho pokles měly vliv hlavně nepříznivé údaje o ekonomice Spojených států. Vůči euru dolar sestoupil na nejnižší úroveň od začátku letošního roku, zatímco vůči japonskému jenu se propadl až na téměř pětiměsíční minimum.
Dolar tlačí dolů rovněž obnovený pokles cen ropy, který společně se slabými údaji o ekonomice a propadem na akciových trzích zvyšuje averzi investorů vůči riziku.
"Ve čtvrtek nastalo nesmělé oživení zájmu o riziko, na trzích v Asii se však situace rychle obrátila. A slabé údaje z USA tu averzi vůči riziku ještě posilují," řekl podle agentury Reuters analytik Vassili Serebriakov ze společnosti BNP Paribas.
Ceny ropy na světových trzích obnovily propad, sestoupily na nová minima za 12 let a ztrácely už třetím týdnem po sobě. Oba hlavní typy suroviny, tedy Brent a WTI, jsou již pod 30 dolary za barel, Brent se přechodně dostal až pod 29 dolarů. Trh nyní srážejí vyhlídky na brzké zrušení sankcí proti Íránu, což povede k nárůstu íránského vývozu ropy a dalšímu zahlcení světového trhu.
Trh očekává, že inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) potvrdí, že Teherán omezil svůj jaderný program v souladu s dohodou se světovými mocnostmi. To umožní zrušit obchodní sankce vůči Íránu, který tak bude moci podstatně zvýšit export suroviny. Teherán sdělil, že jeho vývoz během šesti měsíců od zrušení sankcí vzroste o milion barelů denně. Už nyní je vývoz z Íránu na devítiměsíčním maximu 1,10 milionu barelů denně, uvedla agentura Reuters.
Od začátku roku se ceny ropy snížily už asi o 20 %. Trh sráží přetrvávající nadprodukce a rostoucí obavy z dalšího zpomalení tempa růstu čínské ekonomiky, což by poptávku ještě více omezilo. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) už přes rok odmítá podpořit ceny omezením těžby a někteří její členové dodávky suroviny na trh zvyšují. Za poslední rok a půl se ceny ropy snížily už o více než 70 %.
Francouzská banka BNP Paribas se v pátek připojila k finančním institucím, které v poslední době snížily odhad vývoje cen ropy na letošní rok. Analytici z BNP Paribas nyní očekávají průměrnou cenu Brentu v letošním roce kolem 37 dolarů za barel, namísto původně odhadovaných 54 dolarů. K nejpesimističtějším bankám patří Standard Chartered, která předpověděla, že ceny by mohly spadnout až k deseti dolarům za barel.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Průmyslová výroba v USA v prosinci klesla o 0,4 %. Listopadový pokles po zpřesnění dat činil 0,9 %. V poklesu tak pokračovala třetí měsíc v řadě. Vyplývá to z pátečních údajů americké centrální banky (Fed). Slabý konec loňského roku naznačuje, že vyhlídky hospodářského růstu největší světové ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí se zhoršují. Za celý čtvrtý kvartál klesla průmyslová výroba v celoročním přepočtu o 3,4 %.
- Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) se v lednu propadl na -19,37 bodu z -6,21 bodu v prosinci (revidováno z -4,59 bodu). Čekal se naopak růst indexu na -4 body.
- Tržby amerických maloobchodních prodejců se v prosinci meziměsíčně snížily o 0,1 %. Čekala se stagnace po listopadovém růstu o 0,4 % (revidováno z +0,2 %). Meziročně maloobchodní tržby stouply o 2,2 % po růstu o 1,4 % v listopadu.
- Index výrobních cen se ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně snížil o 0,2 %, jak se čekalo. V listopadu index vzrostl o 0,3 %. Meziročně se ukazatel snížil o procento, rovněž v souladu s očekáváním, v listopadu klesl o 1,1 %. Při vyloučení vlivu energií a potravin ukazatel meziměsíčně stoupl o 0,1 % (odhad: +0,1 %, listopad: +0,3 %) a meziročně se zvýšil o 0,3 % (odhad: +0,3 %, listopad: +0,5 %).
- Index spotřebitelské důvěry podle předběžných dat Michiganské univerzity v lednu vzrostl na 93,3 bodu (odhad: 93 bodů, prosinec: 92,6 bodu).
- Podnikové zásoby v listopadu klesly o 0,2 % (odhad: -0,1 %, říjen revidován na -0,1 % z 0,0 %).
- Od prosincového zasedání americké centrální banky (Fed) se toho v USA z hlediska ekonomického výhledu příliš nezměnilo. V pátek to řekl prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley. Dodal, že úrokové sazby by měly růst v souladu s předchozími vyjádřeními centrální banky pozvolna.
- Americký maloobchodní prodejce Wal-Mart oznámil, že se chystá zavřít 269 svých obchodů, které představují souhrnně méně než jedno procento jeho celosvětové prodejní plochy a zajišťují rovněž méně než procento jeho celosvětových tržeb. 154 obchodů z tohoto počtu se nachází v USA. Uzavření obchodů se má dotknout asi 16 tisíc zaměstnanců, z toho asi 10 tisíc v USA.
- Prodeje v USA se v listopadu a prosinci podle National Retail Federation (NRF) zvýšily o 3 % na 625,9 miliardy USD. Nenaplnily tak odhad 3,7% růstu. Do výsledků se negativně promítlo nečekaně teplé počasí a nízké ceny.
- Šéf BlackRock Larry Fink v pátek připustil, že trh může spadnout o dalších 10 % a ceny ropy mohou otestovat hranici 25 USD za barel. "Jsme v prostředí skutečného tržního krachu hraničícího s medvědím trendem," prohlásil Fink v pátek v pořadu Squawk Box na CNBC.
- Americký průmyslový konglomerát General Electric (GE) prodává svou výrobu elektrických spotřebičů čínskému podniku Qingdao Haier za 5,4 miliardy dolarů. Haier je největším světovým prodejcem bílého zboží, jako jsou ledničky a pračky, a transakcí si rozšíří podíl na světovém trhu.
- Zástupci Goldman Sachs očekávají, že z virtuální reality se do budoucna stane průmyslové odvětví, v němž se bude již v 2025 protáčet více než 80 miliard amerických dolarů. Prim podle zástupců banky hrají v této věci společnosti jako Google, Facebook, Samsung nebo Microsoft.
- Podle analýzy agentury Bloomberg může v příštích měsících společnost Apple zaplatit na daních ze zisku z evropských trhů o osm miliard dolarů více, než zaplatila doposud. Evropská komise zkoumá, zda Apple tím, že umístil svou evropskou filiálku do Irska, neobešel evropské zákony o placení daní.
- Společnost Canyon Capital Advisors, která je akcionářem firmy Yahoo!, znovu prostřednictvím dopisu apelovala na vedení Yahoo!, aby podnik očistilo od vedlejších činností a soustředilo se na rozvoj jen hlavních a životaschopných částí firmy. Uvedla to agentura Reuters.
- Omezování ruské těžby ropy v koordinaci se členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) s cílem podpořit ceny této strategické suroviny je nepravděpodobné. Prohlásil to v pátek ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Ministr je přesvědčen, že i kdyby se takový postup dohodl, vliv na trhy by to stejně nemělo.
- Počet aktivních ropných vrtů v USA klesl v uplynulém týdnu o jeden na 515, uvedla společnost Baker Hughes. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se snížil o 14 na 650. Meziročně se celkový počet aktivních vrtů propadl o 1 026, z toho počet vrtů pro těžbu ropy klesl o 851.
Výsledková sezóna
- Výsledky BlackRock ve 4Q: Upravený zisk na akcii 4,75 USD (odhad: 4,80 USD), tržby 2,86 miliardy USD (odhad: 2,82 miliardy USD). Společnost současně oznámila, že bylo schváleno navýšení dividendy na 2,29 USD na akcii z 2,18 USD na akcii.
- Výsledky Wells Fargo ve 4Q: Zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 1,02 USD).
- Bankovní skupina Citigroup ve čtvrtém kvartálu loňského roku hospodařila se ziskem na akcii ve výši 1,06 USD. Meziročně jde o nárůst z 0,06 USD. Tržby se zvýšily o 4,2 % na 18,6 miliardy USD.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Favoritka nominace americké Demokratické strany na prezidentský úřad Hillary Clintonová zařadila do svého volebního programu vyšší zdanění bohatých Američanů. Agentuře Reuters to v pondělí sdělil jeden z jejích poradců. Navrhovaný krok má v příštích deseti letech přinést do federálního rozpočtu 150 miliard dolarů.
- Bývalý šéf amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Robert Mueller by ve Spojených státech mohl pomáhat s řešením soudních sporů kvůli emisnímu skandálu automobilového koncernu Volkswagen. Hodlá jej tím pověřit americký soudce, který dohlíží na více než 500 žalob podaných na německou automobilku kvůli nadměrným emisím některých naftových aut.
- Společnost Arch Coal, která je druhým největším těžařem uhlí ve Spojených státech, požádala o ochranu před věřiteli. Týká se to i dceřiných společností v USA. Tento krok má firmě podle pondělního prohlášení usnadnit restrukturalizaci dluhu, na které se dohodla s většinou věřitelů, uvedla agentura Reuters.
- Společnost Shire koupí firmu Baxalta za 32 miliard dolarů. Shire zaplatí 18 dolarů za akcii v hotovosti a 0,1482 své akcie za každou akcii Baxalty, což představuje prémii 37,5 % oproti ceně, na níž Baxalta uzavřela 3. srpna 2015, kdy ji Shire poprvé s akviziční nabídkou oslovila. Celkově tak Shire za každou akcii Baxalty dá zhruba 45,57 dolaru.
- Goldman Sachs zvyšuje doporučení na akcie Wells Fargo na "kupovat" z "neutral" a snižuje doporučení na akcie JPMorgan Chase na "neutral" z "kupovat".
- Mizuho zvyšuje doporučení na akcie Apple na "kupovat" z "neutral".
- Telsey Advisory Group snižuje doporučení na akcie American Eagle Outfitters na "market perform" z "outperform".
- Společnost IHS kupuje firmu Oil Price Information Service za 650 milionů dolarů.
- JPMorgan Chase snižuje doporučení na akcie výrobce cukrovinek Hershey na "neutral" z "overweight".
- Wedbush Securities snižuje doporučení na akcie Williams-Sonoma na "neutral" z "outperform".
- Alcoa získala od GE Aviation, divize General Electric, zakázku v hodnotě 1,5 miliardy dolarů.
- WSJ: Společnost Kohl's se prý obává kvůli nízké ceně svých akcií aktivistických investorů. Údajně se hodlá rozdělit nebo stáhnout z burzy.
- Podle New York Post hodlá Yahoo! investovat další tři miliardy dolarů do oživení webového obsahu. Yahoo! zprávu odmítla komentovat.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v listopadu 5,431 milionu (odhad: 5,45 milionu, říjen: 5,349 milionu, revidováno z 5,383 milionu).
- Investoři stojí na prahu "katastrofálního roku", ve kterém by se akciové trhy mohly propadnout až o 20 % a ceny ropy by mohly sestoupit na 16 dolarů za barel. Tvrdí to alespoň ekonomové z britského finančního ústavu Royal Bank of Scotland (RBS). "Prodejte všechno kromě vysoce kvalitních dluhopisů," radí tito ekonomové klientům banky.
- Tržní vývoj v Číně, který vyvolává tsunami napříč světovými trhy, se může ještě zhoršit. A pokud se tento scénář naplní, nastane pravý čas na návrat k akciím, říká Christian Mueller-Glissmann z Goldman Sachs. Akciový stratég si od srpna vůči akciím zachovává neutrální postoj, nevylučuje ale, že by další poklesy mohly přinést investiční příležitosti.
- Evropský výrobce letadel Airbus loni porazil amerického konkurenta Boeing v nových zakázkách, zákazníkům však dodal opět méně letadel než soupeř. Oba světoví výrobci velkých dopravních letadel loni po dvou letech silného růstu zaznamenali podstatně méně nových objednávek.
- Starbucks plánuje v Číně navzdory zpomalení růstu čínské ekonomiky letos otevřít 500 nových kaváren.
- KBW zvyšuje doporučení na akcie Wells Fargo na "outperform" z "market perform".
- Mizuho zvyšuje doporučení na akcie Intelu na "kupovat" z "neutral".
- Oppenheimer zvyšuje doporučení na akcie CarMax na "outperform" z "perform".
- FBR zvyšuje doporučení na akcie DreamWorks Animation na "outperform" z "market perform".
- Starboard Value snižuje svůj podíl ve společnosti Darden Restaurants na 8,1 % z 9,1 %.
- Bank of America zvyšuje doporučení na akcie Applu na "kupovat" z "neutral" s cílovou cenou 130 dolarů.
- Stifel Nicolaus snižuje doporučení na akcie Diageo a SABMiller na "držet" z "kupovat" a zvyšuje doporučení na akcie Coca-Coly na "kupovat" z "držet".
- Z americké ekonomiky přicházely v závěru loňského a začátku letošního roku nadále nejednoznačné signály. Zlepšení nastalo na pracovním trhu a u spotřebitelských výdajů, silný dolar a nízké ceny energií však měly na největší světovou ekonomiku nepříznivý vliv. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka (Fed).
- Oslabující čínská měna spustí globální vlnu poklesu spotřebitelských cen, která stáhne Spojené státy do další recese. Tvrdí to alespoň analytik francouzské banky Société Générale Albert Edwards, který je podle americké televize CBNC známý svými pesimistickými předpověďmi. Širší index amerických akcií by pak prý mohl spadnout na zhruba čtvrtinu současné hodnoty.
- Americký průmyslový konglomerát General Electric hodlá během příštích dvou let v Evropě zrušit 6 500 pracovních míst. Oznámil to ve středu francouzský mluvčí podniku. Firma nyní v Evropě podle agentury DPA zaměstnává kolem 35 000 lidí.
- Automobilka General Motors ve středu zvýšila svůj celoroční výhled na letošní rok. Očekává, že za celý rok dosáhne zisku na akcii v rozmezí 5,25-5,75 dolaru, dříve očekávala 5,00-5,25 dolaru. Firma zároveň prodloužila program zpětného odkupu akcií do roku 2017 a navýšila jeho objem na 4 miliardy dolarů. Oznámila také, že navyšuje kvartální dividendu o 6 % na 38 centů na akcii.
- Jednání německé automobilky Volkswagen s americkou Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA) ohledně řešení pro 600 000 naftových aut s nadměrnými emisemi skončilo bez dohody. S odvoláním na americké činitele o tom ve středu informovala agentura Reuters.
- Rosengren (Fed): Predikce, že Fed zvýší v roce 2016 sazby čtyřikrát, čelí určitým rizikům. Zpomalující růst americké ekonomiky by mohl snížit počet navýšení sazeb.
- Brean Capital začíná pokrývat akcie Salesforce.com s doporučením "kupovat".
- Goldman Sachs snižuje doporučení na akcie American Express na "neutral" z "kupovat".
- Morgan Stanley zvyšuje doporučení na akcie Microsoftu na "overweight" z "equalweight".
- Mizuho Securities začíná pokrývat akcie PayPal Holdings s doporučením "kupovat", firma je prý ve svém odvětví dominantní a má unikátní pozici.
- JPMorgan zvyšuje doporučení na akcie CME Group na "overweight" z "neutral".
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 9. ledna stoupl na 284 tisíc z 277 tisíc v předchozím týdnu. Čekalo se 275 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 2. ledna vzrostl na 2,263 milionu z 2,234 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,23 milionu), čekalo se 2,215 milionu.
- Index dovozních cen ve Spojených státech v prosinci klesl meziročně o 8,2 % (listopad: -9,4 %) a meziměsíčně se snížil o 1,2 % (odhad: -1,4 %, listopad: -0,4 %). Index vývozních cen meziročně klesl o 6,5 % (listopad: -6,3 %) a meziměsíčně se snížil o 1,1 % (odhad: -0,5 %, listopad: -0,6 %).
- Pokračující pokles cen ropy může americkou inflaci na nízkých úrovních držet déle, než se dosud předpokládalo. Uvedl to ve čtvrtek prezident Fedu v St. Louis James Bullard. Fed meziroční tempo inflace cíluje na 2 % a v prosinci po zvýšení základní úrokové sazby na 0,25-0,5 % uvedl, že dosažení dvouprocentní úrovně čeká ve střednědobém horizontu.
- Americká televize Al Jazeera America, která patří arabskému provozovateli televizního zpravodajství Al Jazeera Media Network, po necelých třech letech končí. Společnost oznámila, že kvůli ekonomickým problémům na americkém mediálním trhu ukončí své operace 30. dubna.
- Farmaceutická společnost Pfizer uvažuje o prodeji své divize na výrobu infuzních pump Maker Hospira, jejíž cena je odhadována na dvě miliardy amerických dolarů. Mluvčí společnosti Pfizer to však odmítl komentovat. Uvedla to agentura Reuters.
- Průmyslový konglomerát General Electric se kvůli daním stěhuje do Bostonu. Společnost v současné době sídlí ve městě Fairfield ve státě Connecticut. Podle zástupců firmy však stát Connecticut není pro firmu přátelský z hlediska výše daní, které zvažuje ještě navíc zvýšit. "A to je skutečně odrazující," uvedla v tiskové zprávě General Electric.
- Obchodování s akciemi italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) na milánské burze bylo ve čtvrtek pozastaveno poté, co se jejich cena propadla o osm procent. Za poklesem stála zpráva serveru Automotive News, podle které firma čelí žalobě kvůli nadhodnocování údajů o prodejích ve Spojených státech. Automobilka obvinění popřela.
- Největší prodejce spotřební elektroniky na světě, společnost Best Buy, oznámil, že očekává pokles tržeb za čtvrté čtvrtletí loňského roku o 1,5 %. Důvodem je slabší poptávka po mobilních telefonech, skenerech a tiskárnách.
- Goldman Sachs se s úřady dohodla na urovnání sporu kolem cenných papírů krytých hypotékami, zaplatí 5 miliard USD.
- Od roku 2014 byly odloženy nebo zrušeny ropné a plynárenské projekty v hodnotě kolem 380 miliard dolarů. Týká se to i projektů za zhruba 170 miliard dolarů, které měly být realizovány v letech 2016 až 2020. Uvedla to konzultační společnosti Wood Mackenzie.
- Již na začátku ledna byly SHORT pozice institucionálních traderů v ropných futures na mnohaletých maximech. Takovéto situace v minulosti naznačovaly blížící se tržní dno. Přichází snad čas začít ropu nakupovat?
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Po konci pondělního obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za loňské čtvrté čtvrtletí společnost Alcoa, čímž neoficiálně zahájila výsledkovou sezónu. Firma dosáhla zisku na akcii ve výši 4 centů, trh očekával jen dva centy. Její tržby navíc meziročně vzrostly o 7 % na 5,2 miliardy dolarů. V after-marketu akcie Alcoy posilovaly o více než 2 %.
- Největší americká bankovní společnost JPMorgan Chase ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 10 % na 5,4 miliardy dolarů. V celém loňském roce se její zisk vyšplhal na rekordních 24,4 miliardy dolarů.
- Výsledky Intel ve 4Q: Zisk na akcii 0,74 USD (4Q2014: 0,74 USD), tržby 14,9 miliardy USD (4Q2014: 14,7 miliardy USD). Akcie Intelu ve čtvrtečním after-marketu -5 %.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK