Evropské akcie v pátek vyhnalo nahoru nečekané rozhodnutí japonské centrální banky

Evropské akcie v pátek vystřelily prudce vzhůru v reakci na nečekaný krok japonské centrální banky na podporu návratu meziročního tempa inflace ke dvěma procentům.
Britský FTSE 100 zpevnil o 2,56 %, francouzský CAC 40 o 2,19 % a německý DAX o 1,64 %. Regionální STOXX Europe 600 přidal 2,2 % na 342,27 bodu a panevropský index FTSEurofirst 300 si připsal 2,3 % a uzavřel na 1 348,08 bodu, za celý měsíc však ztratil přes šest procent, což představuje nejprudší lednový pokles od roku 2008.
Trhy v pátek pozitivně překvapila japonská centrální banka, když nečekaně přistoupila ke snížení sazeb do záporu, vůbec poprvé v historii. Banka uvedla, že počínaje 16. únorem bude na nadbytečné rezervy, jež si u ní uloží komerční banky, uvalovat sazbu -0,1 %.
Náladu na akciových trzích podpořilo rovněž očekávání, že americká centrální banka nebude spěchat s dalším zvyšováním úrokových sazeb. Vládní údaje v pátek ukázaly, že ekonomika Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí stoupla pouze o 0,7 %. Tempo růstu tak prudce kleslo ze dvou procent ve třetím kvartálu a mírně zaostalo za očekáváním analytiků 0,8 %.
Italská Banca Monte dei Paschi di Siena (BMPS) poprvé po pěti letech vykázala díky jednorázovému účetnímu zisku způsobenému kontroverzním obchodem s deriváty celoroční zisk. Akcie BMPS v pátek kolísaly, nakonec ale připsaly přes procento.
Ostatní italské banky byly v pátek pod tlakem kvůli obavám o jejich portfolia nesplácených úvěrů, díky růstu akcií BMPS však rovněž nakonec zamířily vzhůru. Banco Popolare přidala přes 9 % a Intesa Sanpaolo přes 4 %.
Španělská CaixaBank reportovala za čtvrtý kvartál čistou ztrátu ve výši 182 milionů eur, její akcie však přesto připsaly více než 3 %. Banco de Sabadell pak ohlásila 91% nárůst celoročního čistého zisku, což vyslalo její akcie 12 % vzhůru a téměř do čela indexu STOXX Europe 600.
Za celý uplynulý týden FTSE 100 přidal 2,7 %, CAC 40 posílil o 1,37 %, DAX zpevnil o 0,34 % a STOXX Europe 600 připsal 1,16 %. Za celý leden ale FTSE 100 klesl o 2,54 %, CAC 40 o 4,75 %, DAX o 8,8 % a STOXX Europe 600 o 6,92 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Francouzská ekonomika loni podle předběžných údajů vzrostla o 1,1 %, což je nejvyšší tempo růstu od roku 2011. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil francouzský statistický úřad. V roce 2014 se hrubý domácí produkt (HDP) Francie zvýšil o 0,2 %.
- ČEZ spustí 4. dukovanský blok 5. února, o jeden den dříve, než dosud plánoval.
- Spojené království: Index spotřebitelské důvěry od GfK v lednu vzrostl na 4 body (odhad: 1 bod, prosinec: 2 body).
- Dluhy českých domácností za loňský rok stouply o 94,3 miliardy korun. Bankám a finančním institucím lidé ke konci prosince dlužili přes 1,332 bilionu korun. Zadlužení vzrostlo i za samotný prosinec. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Česká národní banka. Dluhy podniků loni stouply o zhruba 54,1 miliardy korun na přibližně 1,098 bilionu korun.
- Náklady na zavedení eura v Česku by pro celou ekonomiku činily zhruba půl procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vklad ČR do Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) by pak měl být 34 miliard korun. Na tiskové konferenci k zavedení eura to v pátek řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Hospodářsky je přitom podle něj Česko na přijetí eura připraveno a výrazně lépe než před 11 lety plní kritéria pro vstup do eurozóny.
- Tržby německých maloobchodních prodejců se v prosinci snížily proti listopadu o 0,2 %. Čekal se přitom 0,5% růst po +0,4 % v listopadu (revidováno z +0,2 %). Meziročně se tržby zvýšily o 1,5 %, čekalo se zvýšení o 2 % po 2,4% růstu v listopadu (revidováno z +2,3 %). Za celý loňský rok se v reálném vyjádření maloobchodní tržby v Německu zvýšily o 2,7 %, což byl nejsilnější růst od roku 1994.
- Hrubý domácí produkt Španělska se v posledních třech měsících loňského roku zvýšil mezičtvrtletně o 0,8 % a meziročně stoupl o 3,5 %. Čísla jsou v souladu s očekáváním. Za celý loňský rok se španělský HDP zvýšil nejvíce od finanční krize.
- Spotřebitelské ceny v eurozóně se v lednu podle rychlého odhadu Eurostatu zvýšily meziročně o 0,4 %, tedy v souladu s odhadem. V prosinci bylo tempo inflace 0,2 %. Jádrová inflace zrychlila na jedno procento z 0,9 % v prosinci. K růstu nejvíce přispěly ceny ve službách a ceny potravin, alkoholu a tabáku. Ceny energií klesly.
- Slovenské banky loni podle předběžných údajů zvýšily čistý zisk meziročně o 13 % na 626,03 milionu eur. Dosáhly tak nejlepšího výsledku od roku 2011. Vyplývá to z informací, které v pátek zveřejnila slovenská centrální banka.
- Ruská centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu v souladu s očekáváním na 11 %.
- Česká republika by neměla stanovovat termín přijetí eura, dokud nezlepší stav veřejných financí a nezvýší životní úroveň v zemi ve vztahu k vyspělým státům EU. Novinářům to v pátek na konferenci k přijetí eura řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda několikrát deklarovala, že v tomto volebním období termín přijetí eura nestanoví.
- Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze nadále počítá s růstem české ekonomiky v letošním roce o 2,7 %. Odhad růstu reálného HDP za loňský rok MF zlepšilo proti říjnové prognóze ze 4,5 % na 4,6 %. Ekonomický růst zůstává tažen výhradně domácí poptávkou.
- Ztráty pracovních míst v případě uznání Číny za tržní ekonomiku budou mnohem nižší, než tvrdí kritici tohoto kroku. Evropská komise odhadla, že pokud Evropská unie přizná Číně status tržní ekonomiky, a nebude tak proti ní moci využít některých forem obchodní ochrany, přijde o 63 600 až 211 000 míst. Komise to podle agentury Reuters uvádí v dokumentu, který předloží členským státům před schůzkou ministrů obchodu 2. února.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- První blok Jaderné elektrárny Dukovany bude spuštěn 3. února. Původně společnost plánovala, že jej do provozu opět uvede 1. února.
- Podnikatelská nálada v Německu se v úvodu nového roku zhoršila. Index podnikatelského klimatu Ifo v lednu klesl na 107,3 bodu z prosincových 108,6 bodu (revidováno ze 108,7 bodu), čekal se mírnější pokles na 108,4 bodu. Hodnocení současné situace kleslo na 112,5 bodu ze 112,8 bodu, čekala se stagnace. Index očekávání klesl na 102,4 bodu ze 104,6 bodu (revidováno ze 104,7 bodu), očekával se pokles na 104,1 bodu.
- Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v loňském roce propadl o 3,7 %, a zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Vyplývá to podle agentury AP z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnil ruský statistický úřad.
- Důvěra v českou ekonomiku v lednu stoupla proti prosinci o 1,9 bodu na 98,4 bodu. Spotřebitelé byli v tomto ohledu o něco optimističtější než podnikatelé. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila v průmyslu, stavebnictví i obchodě, ve vybraných odvětvích služeb stoupla jen mírně. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Důvěra se zvýšila i v meziročním srovnání.
- Standard & Poor's potvrdila rating ČR na stupni AA- se stabilním výhledem.
- Americký řetězec s rychlým občerstvením McDonald's hodlá v letošním roce otevřít více než 60 restaurací v Rusku. Firma tak zrychluje expanzi na ruském trhu poté, co se jí v době ruské ekonomické krize osvědčila strategie zaměřená na místní dodavatele a na cenově dostupnou nabídku jídla, píše agentura Reuters.
- Americký výrobce automobilových baterií Johnson Controls se dohodl na převzetí konkurenční společnosti Tyco International, která sídlí v Irsku. Do Irska přesune své ústředí také Johnson Controls. Transakce má podle agentury Reuters hodnotu 16,5 miliardy dolarů.
- Americká banka JPMorgan Chase zaplatí 1,42 miliardy USD za urovnání většiny žalob, které ji obviňují, že odvedla z investiční banky Lehman Brothers Holdings. Několik dní před jejím kolapsem v září 2008 důležitou likviditu. Urovnání musí ještě schválil bankrotový soud, napsala agentura Reuters.
- Tempo růstu polské ekonomiky v loňském roce zrychlilo na 3,6 % z 3,3 % v předchozím roce. Vyplývá to z prvního odhadu, který zveřejnil polský statistický úřad (GUS). Statistici upřesnili, že celková spotřeba loni stoupla o 3,2 % a spotřeba domácností o 3,1 %. Domácí poptávka se zvýšila o 3,4 %. Investice vzrostly o 6,1 %.
- Největší britská maloobchodní společnost Tesco záměrně oddalovala platby dodavatelům, aby zlepšila svou finanční situaci. Konstatoval to v úterý britský regulátor pro potravinářský trh. Firma, která se potýká se zpomalujícím růstem na britském trhu, tak prý porušila pravidla na ochranu dodavatelů. Tesco uvedlo, že závěry zprávy přijímá.
- Carney (BoE): Britská ekonomika ještě není ve stavu, kdy by bylo vhodné začít zvyšovat sazby.
- Většina velkých obchodních sítí na Slovensku zohlednila snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na vybrané potraviny v cenách výrobků. Maloobchodní ceny pěti sledovaných potravinářských výrobků v lednu oproti závěru minulého roku klesly o 8,53 %. Novinářům to v úterý řekl ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek.
- BASF byla nucena revidovat celoroční výhled zisku na 651 milionů USD vlivem nízkých cen ropy a plynu.
- Britská bankovní skupina Royal Bank of Scotland (RBS) si odložila stranou zhruba 2,5 miliardy liber na odpisy majetku a předpokládané řešení sporů kvůli hypotékám ve Spojených státech. Bankovní dům ve středu rovněž upozornil, že ho čeká další celoroční ztráta. Společnost také oznámila, že kvůli změnám v účetních postupech vloží zhruba 4,2 miliardy liber do svých penzijních fondů.
- Maďarská centrální banka rozhodovala o nastavení své měnové politiky a v souladu s očekáváním ponechala základní úrokovou sazbu nezměněnu na úrovni 1,35 %. Ve svém vyjádření měnově-politický výbor zopakoval, že sazba může zůstat nezměněna po celý aktuální výhled, tedy až do konce roku 2017.
- Němečtí spotřebitelé do blízké budoucnosti hledí optimisticky. Index spotřebitelské důvěry pro únor od Gfk zůstal na 9,4 bodu. Čekalo se snížení indexu na 9,3 bodu.
- Ceny domů ve Spojeném království se v úvodu nového roku meziročně zvýšily o 4,4 %, čekal se rychlejší růst o 4,7 % po +4,5 % v prosinci. Meziměsíčně ceny stouply o 0,3 % při očekávání 0,6% růstu po +0,8 % v prosinci.
- Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze mírně zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,4 % z listopadových 2,5 %. Pro loňský rok odhad naopak zlepšila na 4,5 % z předchozích 4,2 %. Vyplývá to z prognózy, kterou ČBA zveřejnila ve středu. Předloni ekonomika vzrostla o dvě procenta. V roce 2017 má růst HDP podle ČBA zrychlit na 2,7 %.
- Plánovaná výstavba první britské jaderné elektrárny za několik desítek let by mohla nabrat zpoždění, napsal ve středu zpravodajský server BBC. Projekt za 18 miliard liber má na starosti francouzská skupina EDF. Její rada měla o případné investici rozhodovat ve středu, zasedání ale bylo podle médií odloženo.
- Německá vláda ve středu snížila odhad letošního růstu hrubého domácího produktu na 1,7 % z dříve předpokládaných 1,8 %. Reagovala tak na zpomalování hospodářské expanze v Číně a dalších rozvíjejících se zemích. Německá ekonomika je nicméně podle vlády v "dobrém stavu".
- Německý automobilový koncern Volkswagen svolává po celé Evropě do servisů 67 000 dodávkových vozů Caddy. Důvodem je riziko, že se při odemčení vozu na dálku může nastartovat motor. Automobil se tak v případě zařazené rychlosti může rozjet. Informovala o tom ve středu agentura DPA.
- Shell získal souhlas akcionářů k akvizici BG Group.
- Evropská unie ve středu uložila japonským výrobcům Mitsubishi Electric a Hitachi pokutu v celkové výši téměř 138 milionů eur. Firmy se podle Evropské komise tajně domlouvaly na cenách automobilových alternátorů a startérů, a porušovaly tak unijní pravidla o ochraně hospodářské soutěže.
- Německý dodavatel automobilových součástek Robert Bosch zahájil interní vyšetřování, jehož úkolem je zjistit, zda je některý z jeho zaměstnanců zapleten do skandálu kolem falšování testů emisí automobilkou Volkswagen. Oznámila to ve středu firma.]( "")**
- Itálie se po téměř roce jednání dohodla s Evropskou komisí na způsobu očištění italských bank od části špatných úvěrů. Podle dohody budou moci banky prodat část svých špatných úvěrů v objemu 200 miliard eur soukromým investorům s vládními garancemi. Cílem programu je snížit tlak na finanční sektor třetí největší ekonomiky eurozóny. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.
- Ukrajina v letošním roce zřejmě sníží dovoz zemního plynu o pětinu až třetinu na 11-13 miliard krychlových metrů. Surovinu přestane úplně odebírat od Ruska a bude ji nakupovat výlučně od zemí Evropské unie. Tiskové agentuře Unian to ve středu řekl ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn.
- Mark Yusko, zakladatel a výkonný ředitel ve společnosti Morgan Creek Capital Management, který loni úspěšně předpověděl pád cen ropy ke 30 dolarům za barel, tvrdí, že nevidí důvod, proč by se na trhu s ropou mělo něco měnit.
- Ruská vláda v reakci na pád cen ropy chystá protikrizový plán, který počítá s výdaji ve výši přibližně 750 miliard rublů (asi 242 miliard Kč). Uvedl to ve čtvrtek ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Cílem je podpořit růst ruské ekonomiky, která v loňském roce zaznamenala propad o 3,7 procenta.
- Italská policie obviňuje americkou internetovou společnost Google z daňových úniků za 227 milionů eur. Agentuře Reuters to ve čtvrtek sdělily zdroje blízké vyšetřování, podle nichž se Google provinil v letech 2009-2013. Mluvčí firmy ke zprávě řekl, že Google jedná všude ve shodě se zákony a že v Itálii spolupracuje s úřady.
- Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem se v lednu podle finálních údajů mírně zhoršila. Index klesl na -6,3 bodu z -5,7 bodu, jak čekal již rychlý odhad. Indikátor ekonomického sentimentu dále v lednu klesl na 105 bodů ze 106,7 bodu v prosinci (revidováno z 106,8 bodu), čekal se pokles na 106,4 bodu. Index podnikatelského klimatu spadl na 0,29 bodu z 0,41 bodu, čekalo se snížení na 0,39 bodu. V průmyslu se důvěra zhoršila na -3,2 bodu z -2,0 bodů, čekalo se -2,4 bodu. Index se snížil i ve službách, a to na 11,6 bodu z 13,1 bodu, čekal se pokles na 12,9 bodu.
- Prvostupňový soud Evropské unie zrušil rozhodnutí z března 2014 zmrazit na rok finanční prostředky pětici představitelů bývalého režimu v Kyjevě, včetně dvou bývalých ukrajinských premiérů Mykoly Azarova a Serhije Arbuzova. Vyplývá to z ve čtvrtek zveřejněného rozhodnutí tribunálu.
- Míra nezaměstnanosti ve Španělsku se ve čtvrtém čtvrtletí snížila na 20,9 % z 21,2 % v předchozích třech měsících. Ocitla se tak nejníže od poloviny roku 2011. Počet nezaměstnaných pak za celý rok rekordně klesl. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil španělský statistický úřad.
- Britská ekonomika ve čtvrtém kvartále podle předběžných dat expandovala tempem 0,5 % mezikvartálně, jak se očekávalo po předchozích 0,4 %. Meziročně se hrubý domácí produkt zvýšil o 1,9 %, tedy na minimum za poslední tři roky, rovněž v souladu s odhady, po předchozích 2,1 %.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Zisk španělského bankovního domu Santander za poslední loňské čtvrtletí téměř odmazaly jednorázové položky. Banka si dala stranou 1,7 miliardy EUR na kompenzace klientů za dřívější pochybení a ostatní náklady, jako je odpis nehmotných aktiv. Santander je podle tržní hodnoty největší bankou v eurozóně.
- Výsledky Novartis ve 4Q2015: Zisk na akcii z hlavních operací 1,14 USD (odhad: 1,22 USD).
- Výsledky Ericsson ve 4Q2015: Čisté tržby 73,6 miliardy SEK (odhad: 74,2 miliardy SEK).
- Italsko-americká automobilová skupina Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zvýšila provozní zisk v loňském čtvrtém čtvrtletí o 39 %na 1,64 miliardy eur. Sedmý největší výrobce automobilů na světě těžil ze solidního prodeje v Severní Americe a z oživující poptávky v Evropě. V Latinské Americe a v Asii mu ale příjmy klesly.
- Švýcarský výrobce léků Roche Holding oznámil 5% propad celoročního čistého zisku. Ani silná výkonnost divize diagnostiky a léčby rakoviny prsu nedokázala překonat negativní vliv silného švýcarského franku.
- Deutsche Bank podle očekávání vykázala ztrátu za 4Q2015. K nákladům na právní spory a restrukturalizaci přispěla slabost německého bankovního trhu. První celoroční ztráta od finanční krize zdůrazňuje problémy, kterým banka v současnosti musí čelit.
- Čistý zisk firmě za uplynulých 6 měsíců končících prosincem stoupl na 1,41 miliardy GBP z 1,31 miliardy GBP před rokem. Reportované čisté tržby klesly o 5 % na 5,61 miliardy GBP, analytici oslovení agenturou FactSet očekávali 5,7 miliardy GBP. Na organické bázi ale tržby stouply o 1,8 %.
- Electrolux vykázal čistou ztrátu za 4Q2015 393 milionů SEK, před rokem dosáhla společnost zisku 970 milionů SEK. Do výsledku se promítly náklady ve výši 1,66 miliardy SEK spojené s neúspěšnou akvizicí GE Appliances. Analytici oslovení agenturou FactSet očekávali čistou ztrátu 483 milionů SEK. Tržby za 4Q2015 dosáhly 31,79 miliardy SEK a vzrostly z 31,40 miliardy SEK před rokem. Představenstvo navrhuje výplatu dividendy 6,50 SEK na akcii, tedy beze změny v porovnání s rokem 2014.
- Největší polská ropná společnost PKN Orlen se za celý rok 2015 přehoupla do čistého zisku 1,05 miliardy zlotých (PLN, 6,3 miliardy Kč) ze ztráty 4,7 miliardy PLN v předešlém roce. V posledním čtvrtletí ale vykázal majitel českého Unipetrolu ztrátu kvůli přehodnocování aktiv v situaci padajících cen ropy. Plyne to z výsledků, které ve čtvrtek firma zveřejnila na svých webových stránkách.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
