Irácká vláda nemá dost peněz na pomoc Iráčanům postiženým boji

Irácká vláda potřebuje pro letošní rok na řešení humanitárních problémů vyvolaných boji proti radikální organizaci Islámský stát (IS) 1,56 miliardy dolarů. Z vlastních příjmů je ale schopna pokrýt jen 43 % této částky. Vyplývá to ze zprávy, kterou v neděli vláda zveřejnila.
Boj proti příslušníkům Islámského státu začal v roce 2014. Mimo své domovy se kvůli tomu ocitlo již zhruba 3,3 milionu Iráčanů. Na rostoucí humanitární krizi v Iráku tento týden upozornila organizace Lékaři bez hranic (MSF). Podle ní se v Iráku klade důraz na boje, zatímco se opomíjejí podmínky, v nichž žijí civilisté. "Humanitární operace je třeba organizovat souběžně s vojenskými," sdělil šéf mise MSF v Iráku Fabio Forgione.
Vládní příjmy ovlivňuje hlavně nízká cena ropy. Vládní zpráva konstatuje, že je nezbytné deficit řešit s mezinárodní pomocí. "Peníze z federálního rozpočtu vzhledem k rostoucím potřebám nebudou stačit. Doufáme, že humanitární plán OSN pomůže rozdíl uhradit," sdělil irácký ministr pro migraci Džásim Džáf. OSN už požádala dárcovské státy o 861 milionů dolarů pro Irák.
Forgione odhaduje, že humanitární pomoc potřebují až čtyři miliony Iráčanů. Nejhorší je prý situace v provinciích Saláhaddín, Dijála, Anbár, Ninive a na předměstích Bagdádu, kam se uchýlilo mnoho uprchlíků.
Bojovníci Islámského státu od roku 2014 obsadili asi třetinu iráckého území, hlavně na severu země. V bojích bylo zabito na 18 800 civilistů, zhruba dvakrát tolik lidí bylo zraněno.
Většina humanitárních organizací stáhla z těchto provincií své pracovníky z obav o jejich bezpečnost. Na místě jsou jenom lidé z MSF a Mezinárodního výboru Červeného kříže. Největší hrozbou je šíření cholery, protože obyvatelstvo nemá přístup k nezávadné vodě. Fabione upozornil také na to, že mnoho lidí trpí psychickými problémy.
Zdroj: ČTK
Aktuality
