Evropští poslanci podpořili vznik orgánu pro boj s prací na černo

Evropští poslanci v úterý v prvním čtení podpořili vznik evropské platformy pro boj s prací na černo. Stínová ekonomika tvoří podle evropských statistik 18 procent hrubého domácího produktu (HDP) Evropské unie. Smyslem nového orgánu nebude zavádění nových pravidel nebo harmonizace stávajících, ale výměna informací mezi národními vládami, odbory a zaměstnavateli, díky níž by mělo být potírání nehlášené práce účinnější.
"Nehlášená práce je problém především členských zemí, ale také unie jako celku," řekla během debaty česká poslankyně Michaela Šojdrová z Evropské lidové strany (EPP). Objem práce na černo podle ní stále roste a tato činnost poškozuje trh práce, zaměstnance i zaměstnavatele. "Tento trend se nevyhnul ani České republice, kde jsme zhruba na 19 procentech," dodala Šojdrová s tím, že ČR se do platformy zapojí.
Podle některých poslanců především z levicového spektra ale platforma nic nevyřeší, neboť lidé pracující na černo mnohdy nemají na výběr. Někteří poslanci také očekávají, že počet lidí pracujících na černo se ještě zvýší s příchodem uprchlíků do unie.
Platformu navrhla předloni Evropská komise a očekává se, že Evropský parlament ji schválí v březnu. Komisařka pro zaměstnanost a sociální věci Marianne Thyssenová v úterý europoslancům řekla, že práce na černo je "široce rozšířená ve všech členských státech", a zdůraznila, že takto pracující lidé přicházejí o právní i sociální ochranu, když mimo jiné pracují v nevyhovujících podmínkách a za nízké mzdy.
Podle evropských statistik tvoří nenahlášená práce například osm procent HDP Rakouska, ale přes 30 procent HDP Bulharska. Podle loňské studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) Češi ročně před veřejnými institucemi skryjí ekonomické transakce až za 614 miliard korun. Podle centra dosahuje stínová ekonomika v ČR asi 15 procent HDP a v posledních letech mírně klesá.
Zdroj: ČTK
Aktuality
