Slyšeli jsme, jak bitcoinu zazvonila hrana?

Není to příliš dlouho, kdy investoři do rizikového kapitálu hlásali, že bitcoin převrátí světový měnový systém vzhůru nohama a vlády ztratí kontrolu nad platebními transakcemi. Nyní kryptoměna svádí boj o přežití.
V polovině ledna vlivný IT developer Mike Hearn označil projekt bitcoinu za propadák a oznámil, že vyprodal veškeré své bitcoiny. Cena bitcoinu po zprávě klesla o 10 % za jeden den.
Bitcoin měl velký potenciál, ale nedostal šanci "vychytat mouchy"
Většina měnových a transakčních systémů je dnes nestabilních, neefektivních a drahých. Vezměte si severoamerický Nasdaq, nejvíce technologicky pokročilou burzu na světě, a když na ní chcete nakoupit nebo prodat akcie Facebooku, musíte čekat několik dní na finalizaci a vypořádání obchodu. Je to neakceptovatelné, mělo by to trvat milisekundy.
Venezuelané, kteří si chtějí koupit z regálů supermarketů něco hodnotného, musejí stát celé dny ve frontách. Hyperinflace ukrajuje každým dnem velkou část hodnoty jejich úspor v papírových penězích.
Když chtějí přistěhovalci pracující v USA poslat vydělané peníze svým rodinám například do Mexika, Indie nebo Afriky, narazí na 5-12% poplatky. Dokonce i v Americe zprostředkovatelé plateb a karetní společnosti vybírají od prodejců poplatky ve výši 1-2,5 % hodnoty každé transakce. Není to pro ekonomiku zbytečně velké břemeno?
Bitcoin každopádně přišel na svět s vážnými vrozenými vadami:
- Byl neregulovaný a umožňoval svým uživatelům anonymitu, takže byl rychle objeven prodejci drog a zbraní nebo teroristickými skupinami.
- Jeho cena prudce fluktuovala a umožňovala bláznivou spekulaci.
- Většinu bitcoinů vlastnila jen malá skupina lidí, která projekt založila, a tudíž byl často přirovnáván k Ponziho schématu.
- Bitcoinové burzy měly vážné slabiny.
A pak zde byli okradení venture investoři (investoři do rizikového kapitálu - pozn. red). Někteří z nich nakoupili velké sumy bitcoinů a začali hlasitě vykřikovat, že přichází revoluce měnového systému, která smete ze stolu všechny dosavadní finanční inovace od mobilního bankovnictví po přeshraniční peněžní transfery. Investoři lili miliony dolarů do bitcoinových startupů s vidinou, že vydělají ještě více.
Bitcoin nebyl připraven ovládnout hlavní scénu
Čínští těžaři bitcoinu kontrolují přes 50 % těžařských kapacit a jsou na zbytek bitcoinového ekosystému napojeni prostřednictvím Great Firewall of China. Zpomaluje to celý ekosystém. Podle Hearna jde o ekvivalent špatného hotelového wi-fi připojení. "Čínské lidové armádě" tím vzniká strategicky výhodná pozice pro kontrolu světové měny.
Roztříštěná bitcoinová síť umí zpracovat jen hrstku transakcí za sekundu. Způsobuje to nemožnost předem odhadnout dobu vypořádání transakcí a další nepředvídatelné chování, které je v měnovém systému extrémně nežádoucí. Bitcoinové poplatky kvůli tomu mohou ve špičce například překročit i poplatky na kreditních kartách.
Válka bitcoinů
Jako kdyby výše uvedené problémy nestačily, je bitcoinová komunita zapojena do otevřené občanské války. Její členové cenzurují diskuze a atakují servery ostatních.
Budoucnost bitcoinu určuje "komise" složená z pěti hlavních developerů, kteří kontrolují databázi kódů.
Projekt bitcoinu trpí pošramocenou reputací a venture investoři zase ztrátou kapitálu. Přesto někteří z nich bitcoin stále aktivně brání.
Patří bitcoin do šrotu?
Je potřeba se podívat pravdě do očí a smířit se s tím, že bitcoin v aktuální podobě nemá budoucnost. Měli bychom se učit od úspěšných open source technologií, jako je například Linux, které se rozšířily díky tomu, že byly neutrální (možná i demokratické), a nevybízely tak k válkám mezi jednotlivými skupinami.
Právě k Linuxu částečně přirovnává kryptoměnu i analytik z Fio banky Ľuboš Mokráš, který její budoucnost nevidí sice úplně černě, nicméně souhlasí v mnoha ohledech s kritikou. "Bitcoin není mrtvý a dovolím si odhadnout, že ještě dlouho nebude. Pro určité typy lidí má a bude mít neodolatelnou přitažlivost jak z ideologických, tak praktických důvodů," myslí si Mokráš. "Dá se však s vysokou pravděpodobností tvrdit, že se nikdy nestane masovou a běžně používanou záležitostí a stane se nejspíše obdobou operačního systému Linux, který si také drží a bude držet své příznivce, ale pro běžné uživatele zůstává vyloženě okrajovou záležitostí," dodává analytik.
Příslibem do budoucna je zejména technologie, na níž je bitcoin postaven, takzvaný blockchain. Ten je transparentním souborem transakcí, umístěných na mnoha různých počítačích po celém světě. Umožňuje tvorbu digitálních měn a virtuálních bank. Kdyby byl zaveden správně, jistě by se ukázal jako lepší transakční a verifikační model, než jaký v současnosti používáme pro světový finanční systém a mnoho dalších aktivit (jako jsou volby, veřejné registry nebo převody nemovitostí).
"Technologie (především blockchain), které za bitcoinem stojí, budou podle mého názoru časem znamenat revoluci nejen ve světě financí. Bitcoin se skutečně může stát podobně jako šrot surovinou pro výrobu něčeho nového," domnívá se Mokráš. "To už dávno pochopily velké etablované společnosti a začaly vyvíjet iniciativy, které by to prakticky umožnily. Asi nejvýznamnější je v tomto směru momentálně projekt společnosti IBM zastřešovaný Linux Foundation - Open Ledger Project. Připojila se k němu už řada dalších významných firem (Intel, Cisco, JPMorgan, Wells Fargo, Londýnská burza a tak dále). Jeho cílem je zajistit, aby byly technologické možnosti blockchainu široce dostupné," vysvětluje.
Analytik upozorňuje zejména na bohaté zkušenosti s řízením vývoje výše zmíněného operačního systému organizací Linux Foundation. Na rozdíl od vývoje jádra bitcoinu se tomuto neziskovému technologickému konsorciu daří udržovat jeho vývoj relativně uspořádaný (i když i zde podle Mokráše dochází k vášnivým rozmíškám). "Jiný přístup zvolila Bank of America, která se snaží patentovat různá možná využití technologie blockchain. To je pochopitelně postup, který jde přímo proti duchu celého systému a pravděpodobně by v případě úspěchu a udělení patentů jeho využití podstatně zkomplikoval," upozorňuje Mokráš.
Poučení pro příště
Díky selhání bitcoinu jsme alespoň zjistili, jak digitální komunity nemají fungovat a jak mohou být takové systémy zneužity. Neospravedlnitelné je například i plýtvání těžebního systému, který na tvorbu měny nesmyslně spotřebovává gigawatty elektřiny a vede k vytváření gigantických farem bitcoinových serverů v Číně.
Aspekty blockchainu je podle Hearna potřeba přehodnotit.
Také je nutné brát v potaz to, co dělá z některých venture investorů fanatiky. Je to čistá chamtivost. V původní myšlence ušlechtilý nápad na efektivnější transakční systém a unikátní experiment byl zredukován na boj o peníze mezi zájmovými skupinami.
Zdroj: Washington Post