Evropské akcie ve středu navzdory oživení cen ropy zlevnily, dolů je vedly banky

Evropské akcie ve středu pokračovaly v poklesu, přestože došlo k výraznému oživení cen ropy. Dolů vedly evropské trhy především akcie bank.
Britský FTSE 100 ztratil 1,43 %, francouzský CAC 40 1,33 % a německý DAX 1,53 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 1,6 %.
Nejhůře si ve středu vedl sektor bank. Italská Banca Monte dei Paschi di Siena (BMPS) odepsala přes šest procent kvůli zvěstem o tom, že by ústav mohl být rozprodán. Trh stále znepokojeně sleduje také poměry nesplácených dluhů v některých italských bankách.
Banca Popolare di Milano kvůli těmto obavám ve středu ztratila téměř 6 %, v průběhu dne se však propadala až o 9 %.
Ve středu investoři také sledovali firmy zaměřující se na luxusní zboží. LVMH v úterý oznámila, že se její tržby po útocích v Paříži srovnaly - lepší tržby v Evropě, Japonsku a USA pomohly firmě vyvážit slabší výsledky v Číně. Akcie na zprávu reagovaly více než 4% růstem.
Zpráva vedla nahoru i ostatní výrobce luxusního zboží - akcie Christian Dior ve středu z evropských akcií podaly jeden z nejlepších výkonů, když posílily o 5 %.
Naproti tomu akcie švýcarského výrobce hodinek Swatch ztratily přes procento v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky, které ukázaly na prudký pokles čistého zisku vinou směnných kurzů.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně podle finálních dat agentury Markit zpomalil v souladu s očekáváním. Index nákupních manažerů v sektoru služeb klesl na 53,6 bodu z prosincových 54,2 bodu, jak uváděl už předběžný údaj. Kompozitní index se tak snížil na 53,6 bodu z 54,3 bodu, podle předběžných dat měl klesnout na 53,5 bodu.
- Maloobchodní tržby v eurozóně v prosinci vzrostly o 0,3 % meziměsíčně, jak se očekávalo po listopadové stagnaci (revidováno z -0,3 %), a zaznamenaly tak první nárůst po čtyřech měsících. Meziročně tržby vzrostly o 1,4 %, očekával se mírně vyšší nárůst o 1,5 % po předchozím revidovaném růstu o 1,6 % (revidováno z 1,4 %). V celé Evropské unii tržby meziměsíčně vzrostly o 0,1 % po 0,3% růstu v listopadu a meziročně se zvýšily o 2 %. Za celý rok dosáhl průměrný růst maloobchodu v eurozóně oproti roku 2014 2,4 % a v EU28 3,0 %.
- Propady cen akcií loni v létě a na přelomu loňského a letošního roku investoři vyhodnotili jako varovný signál. Přitom poučka stará jako investování samo říká, že právě korekce jsou nejlepší příležitostí pro nákupy. Robert Buckland, stratég z finanční skupiny Citi, spolu se svým týmem prošel seznam 18 tržních faktorů a indikátorů a dospěl k závěru, že i současné poklesy jsou dobrou příležitostí k nákupům. Na příchod medvědího trhu v USA totiž ukazuje pouze pět z nich.
- V druhé polovině ledna se světové ceny ropy sesunuly na 13letá minima pod 30 dolarů za barel. Aktuálně se již černé zlato obchoduje opět za 33 dolarů za barel, to ovšem nic nemění na tom, že ještě zhruba před rokem a půl se barel ropy prodával za více než 100 dolarů.
- Ukrajinský ministr hospodářství a obchodu Aivaras Abromavičius se rozhodl rezignovat na protest proti údajnému blokování klíčových ukrajinských hospodářských reforem. Oznámil to na tiskové konferenci v Kyjevě. Litevský politik s ukrajinským pasem byl do funkce jmenován v prosinci 2014.
- V německém sektoru služeb podle finálních dat v lednu index nákupních manažerů klesl na 55 bodů z 56 bodů v prosinci, předběžná data počítala s poklesem na 55,4 bodu. Kompozitní index se proto snížil na 54,5 bodu z 55,5 bodu, jak predikoval i předběžný údaj.
- Britský sektor služeb v lednu expandoval rychleji než v prosinci. Index nákupních manažerů vzrostl na 55,6 bodu z předchozích 55,5 bodu, očekával se přitom mírný pokles na 55,4 bodu. Kompozitní index se díky tomu vyšplhal na 56,1 bodu z prosincových 55,3 bodu, čekal se přitom pokles na 55 bodů.
- Lucembursko chce přilákat investory ochotné pustit se do dobývání přírodních zdrojů ve vesmíru a vytváří pro ně příznivé právní a jiné podmínky. Podle agentury AFP to ve středu oznámil ministr hospodářství Etienne Schneider.
- Obnovení hraničních kontrol uvnitř schengenského prostoru volného pohybu by mohlo francouzskou ekonomiku stát v krátkodobém výhledu až dvě miliardy eur a v dlouhodobém více než deset miliard. Podle agentury AFP to vyplývá z odborné studie, která byla ve středu zveřejněna.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk švýcarského výrobce hodinek Swatch se loni snížil o více než pětinu, a podobně jako tržby nedosáhl na odhady analytiků. Společnost to ve středu vysvětlila nepříznivým vývojem směnných kurzů. Kromě toho oznámila, že v průběhu tří let počínaje tímto pátkem odkoupí zpět své akcie celkově za jednu miliardu CHF.
Zdroj: CNBC