Americké akcie v pátek neudržely úvodní zisky a převážně zlevnily, za celý týden ale indexy posílily

Americké akcie v pátek smazaly úvodní zisky a dva ze tří nejsledovanějších indexů seanci uzavřely v červených číslech. Překvapivě příznivé údaje o ekonomice Spojených států totiž naznačily, že americká centrální banka (Fed) by mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb dříve, než se dosud předpokládalo.
Zpřesněné údaje amerického ministerstva obchodu ukázaly, že růst ekonomiky Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí činil jedno procento anualizovaně místo dříve ohlášených 0,7 %. Analytici přitom předpokládali, že úřad tempo růstu opraví směrem dolů, a to na 0,4 %.
"Investoři dosud počítali s tím, že ani v červnu úrokové sazby v USA nevzrostou. Zveřejněné údaje ale ukazují, že se sazby mohou v červnu klidně zvýšit," řekl Jeremy Klein, hlavní tržní stratég ve společnosti FBN Securities.
"Celkově jde o dobré zprávy. Investoři sice nemají zvyšování sazeb rádi, když je ale jejich růst doprovázen ekonomickou expanzí, jde o příznivý signál," doplnil Douglas Cote, hlavní tržní stratég ve společnosti Voya Investment Management.
Dow nakonec klesl o 0,34 % na 16 639,97 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,19 % na 1 948,05 bodu, zatímco Nasdaq Composite posílil o 0,18 % na 4 590,47 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 3,66 % na 19,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 1,755 %.
V plusu skončilo pět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému odvětví, naopak nejvíce klesly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.
Za celý týden index Dow přidal 1,51 %, S&P 500 vzrostl o 1,58 % a Nasdaq Composite posílil o 1,91 %.
V indexu Dow nejvíce zpevnily akcie chemického obra DuPont (+1,8 %), investiční banky Goldman Sachs (+1,35 %) a výrobce letadel Boeing (+1,15 %). Nedařilo se naopak akciím výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (-2,31 %), maloobchodního řetězce Wal-Mart (-2,25 %) nebo počítačové firmy IBM (-1,84 %).
Akcie maloobchodního řetězce J.C. Penney (+14,71 %) vyskočily téměř o patnáct procent poté, co společnost ve čtvrtek večer zveřejnila lepší než očekávané hospodářské výsledky. Firma za čtvrtletí končící 30. lednem vykázala upravený zisk na akcii 0,39 USD nad odhadem trhu 0,23 USD. Tržby se společnosti meziročně zvýšily o 2,6 % na 4 miliardy USD, trh čekal výsledek 3,99 miliardy USD.
Zpevnily rovněž akcie potravinářské firmy Kraft Heinz (+3,84 %), která rovněž ve čtvrtek zveřejnila kvartální hospodářské výsledky a oznámila, že akcionářům vyplatí čtvrtletní dividendu 0,575 USD na akcii. Společnost vykázala za čtvrté čtvrtletí upravený zisk na akcii 0,62 USD nad odhadem trhu 0,58 USD při tržbách 7,12 miliardy USD nad odhadem trhu 7 miliard USD.
Akcie technologické firmy Apple (+0,16 %) uzavřely kolem nuly, a výrazněji tak nereagovaly na zprávu, že jihokorejský výrobce elektroniky Samsung dosáhl u odvolacího soudu v USA významného dílčího vítězství ve sporu o patenty. Samsung podle pátečního rozhodnutí soudu neporušil tři patenty Applu, jak v květnu 2014 rozhodl soud první instance v Kalifornii, a nebude tak muset konkurentovi zaplatit původně stanovenou pokutu 120 milionů dolarů.
Dolar v pátek zpevnil k euru i jenu
Americký dolar v pátek na devizových trzích zpevňoval. Příznivé údaje z americké ekonomiky částečně posílily přesvědčení, že americká centrální banka (Fed) by v tomto roce mohla znovu uvažovat o zvýšení úrokových sazeb.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních zahraničních měn, vzrostl o 0,83 % na 98,092 bodu. Euro k dolaru oslabilo o 0,83 % na 1,0931 EUR/USD a dolar k japonskému jenu zpevnil o 0,94 % na 113,97 USD/JPY.
K poklesu se vrátila britská libra, která vůči dolaru ztratila 0,63 % na 1,3873 GBP/USD. Britskou měnu srážejí obavy z možného odchodu ostrovního království z Evropské unie.
Světové ceny ropy se v pátek na směru neshodly. Severomořská ropa Brent týden uzavřela nárůstem o necelou desetinu procenta na 35,53 USD za barel, zatímco severoamerická lehká ropa WTI v poslední obchodní seanci týdne mírně zlevnila na 32,97 USD za barel.
Dopoledne trh podporovala silná poptávka po benzinu v USA a výluky v dodávkách irácké a nigerijské suroviny, což dočasně zastínilo celkový obraz přesyceného trhu, odpoledne se ale optimismus vyprchal a trend se obrátil.
Zásoby benzinu v USA se podle středečních údajů vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) minulý týden poprvé od listopadu snížily. Poptávka po benzinu byla podle EIA v posledních čtyřech týdnech o zhruba pět procent vyšší než ve stejném loňském období.
Zlato v pátek zlevnilo o více než sedm dolarů na zhruba 1 226 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 34 centů na 14,677 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Podle zpřesněného odhadu vzrostla americká ekonomika v posledních třech měsících loňského roku o jedno procento anualizovaně. Očekávala se revize dat na +0,4 % z původně hlášených +0,7 %. Ve třetím čtvrtletí ekonomika expandovala 2% tempem.
- Vivendi zaplatí společnosti Liberty Media 775 milionů dolarů za urovnání právního sporu.
- WSJ: Alibaba údajně jedná s bankami o úvěru ve výši až 4 miliard dolarů.
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vyzvala skupinu největších ekonomik světa G20, aby zrychlila tempo reforem. Podle OECD by tím podpořila ekonomický růst v době, kdy investice slábnou a obchod stagnuje. Organizace to uvedla v pravidelné zprávě, která hodnotí, jak se vlády jednotlivých zemí snaží vylepšit situaci své ekonomiky.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle finálních dat klesl na 91,7 bodu (flash: 90,7 bodu, leden: 92 bodů).
- Osobní příjmy v lednu vzrostly meziměsíčně o 0,5 % (odhad: +0,4 %, prosinec: +0,3 %), osobní výdaje se zvýšily o 0,5 % (odhad: +0,3 %, prosinec revidován na +0,1 %).
- Počet aktivních ropných vrtů v USA v uplynulém týdnu klesl podesáté v řadě, tentokrát o 13 na 400. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu klesl o 12 na 502. Meziročně se počet aktivních ropných vrtů snížil o 586 a počet vrtů pro těžbu ropy a plynu klesl meziročně o 765.
- Čína v pátek vyzvala partnery ve skupině největších světových ekonomik G20 k větší koordinaci ekonomické politiky, která by pomohla podpořit globální ekonomiku a zlepšit situaci na finančních trzích. Německo a Spojené státy se ale ke koordinované podpoře první den dvoudenního zasedání činitelů G20 v Šanghaji postavily odmítavě a označily ji v této chvíli za zbytečnou.
- Americká průmyslová skupina Honeywell International nabízí převzetí konkurenční společnosti United Technologies za 90,7 miliardy dolarů. Vyplývá to z pátečního sdělení Honeywell. Obě společnosti jsou významnými dodavateli pro letecký a kosmický průmysl a jejich sloučením by vznikla společnost s tržbami dosahujícími takřka 100 miliard dolarů.
- Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung dosáhl u odvolacího soudu v USA významného dílčího vítězství ve sporu o patenty na chytré telefony s americkým konkurentem Apple. Samsung podle pátečního rozhodnutí soudu neporušil tři patenty Applu, jak v květnu 2014 rozhodl soud první instance v Kalifornii, a nebude tak muset konkurentovi zaplatit původně stanovenou pokutu 120 milionů dolarů.
- Spojené státy by se mohly díky exportu zkapalněného zemního plynu (LNG) stát možná už příští rok celoročním čistým vývozcem plynu. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů federálních úřadů. Naposledy byl americký vývoz plynu vyšší než jeho dovoz v roce 1957. USA byly ve středu na jeden den čistým exportérem plynu poté, co tanker firmy Cheniere Energy opustil s nákladem LNG nový vývozní terminál Sabine Pass v Lousianě.
- Zemní plyn loni ve výrobě elektrické energie ve Spojených státech téměř dostihl uhlí. Ve druhé polovině roku už americké elektrárny vyráběly s pomocí plynu více energie než s pomocí uhlí. Vyplývá to z pátečních údajů vládního Úřadu pro energetické informace (EIA).
Hlavní události minulého týdne na amerických trzích
- Přední investiční banky v únoru opět snížily odhady cen ropy pro letošní rok. Vyplývá to z pravidelného měsíčního průzkumu listu The Wall Street Journal. Průměrná cena severomořské ropy Brent by podle nejnovějších prognóz 13 investičních bank měla v letošním roce činit pouze 33 dolarů za barel, tedy o 11 dolarů méně, než signalizoval lednový průzkum.
- Pravděpodobnost vstupu světové ekonomiky do recese není vysoká. Řekl to ve čtvrtek šéf saintlouiského Fedu James Bullard. Ve středu Bullard řekl, že nepodporuje další zvyšování úrokových sazeb, a to kvůli pokračujícímu poklesu inflačních očekávání. Ve čtvrtek dále uvedl, že si nemyslí, že se podařilo vyřešit problém too-big-to-fail institucí.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 20. února vzrostl na 272 tisíc z 262 tisíc v předchozím týdnu. Čekalo se 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 13. února klesl na 2,253 milionu z 2,272 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,273 milionu), jak se očekávalo.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v lednu podle předběžných dat vzrostly více, než se čekalo. Zvýšily se o 4,9 %, očekával se růst o 2,5 % po 4,6% poklesu v prosinci (revidováno z -5 %). Po očištění o dopravu vzrostly objednávky o 1,8 % po procentním poklesu v prosinci, očekával se růst o 0,2 %. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby očištěné o leteckou a dopravní techniku se zvýšily o 3,9 % po předchozím revidovaném poklesu o 3,7 %, očekával se růst o jedno procento.
- FHFA: Růst cen domů ve Spojených státech v prosinci zpomalil na 0,4 % meziměsíčně, čekal se růst o 0,5 % (listopad revidován na +0,6 % z +0,5 %).
- Německý automobilový koncern Volkswagen dělá pokroky při jednání s americkým ministerstvem spravedlnosti a Agenturou pro ochranu životního prostředí (EPA) o řešení emisního skandálu. Uvedl to při čtvrtečním slyšení u soudu v San Franciscu právní zástupce podniku Robert Giuffra.
- Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) zvýšila úvěrový rating mediální společnosti CME ze stupně B na B+ se stabilním výhledem. Důvodem je oznámení o refinancování dluhů za 540 milionů USD za nižší úrokovou sazbu.
- Prostor pro růst úrokových sazeb ve Spojených státech zůstává poměrně výrazný, protože v současnosti úrokové sazby zůstávají pod přirozenou úrovní. Ve středu to řekl šéf richmondské pobočky Fedu Jeffrey Lacker. Ekonomové přirozenou úroveň sazeb definují jako stav, při kterém ekonomika může dále expandovat, zatímco inflace zůstává stabilní.
- Prodej nových domů ve Spojených státech se v lednu meziměsíčně snížil o 9,2 % na celoročně přepočítané tempo 494 tisíc jednotek. Čekal se mírnější pokles o 4,4 % na 520 tisíc jednotek po lednovém růstu o 10,8 % na 544 tisíc jednotek.
- Růst podnikatelské aktivity v americkém sektoru služeb se v únoru zastavil a expanze přešla v kontrakci. Předběžný index nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit klesl na 49,8 bodu z 53,2 bodu v lednu. Čekal se přitom naopak růst indexu na 53,5 bodu. Pod 50 body, úrovní, která odděluje růst aktivity od jejího poklesu, se ukazatel nachází poprvé od roku 2013. Předběžný kompozitní index nákupních manažerů klesl na 50,1 bodu z 53,2 bodu.
- Sociální síť Facebook doplnila tlačítko Like (To se mi líbí) o další možnosti, kterými její uživatelé mohou reagovat na příspěvky. Celkově jde o pět nových tlačítek, která mají podobu emotikonů, uvedla ve středu firma. Nabídka se rozbalí pokaždé, když uživatelé najedou na tlačítko To se mi líbí.
- Spojené státy vyhrály obchodní spor s Indií kvůli jejímu programu solární energie. Washington si u Světové obchodní organizace (WTO) stěžoval na pravidlo původu některých solárních článků a modulů, které Indie uplatňovala. WTO ve středu podle agentury Reuters konstatovala, že požadavek na indický původ těchto zařízení je v rozporu s pravidly WTO o zákazu diskriminace kvůli původu dovozu.
- Francie požaduje po americké internetové společnosti Google doplatit 1,6 miliardy eur na daních. Agentuře Reuters to ve středu řekl nejmenovaný zdroj z tamního ministerstva financí. Úřad i mluvčí společnosti Google ve Francii částku odmítli potvrdit. Google podle své mluvčí uvedl, že dodržuje daňové zákony ve všech zemích, kde působí.
- Téměř 200 zákazníků z 50 amerických států podalo hromadnou žalobu na německý automobilový koncern Volkswagen v souvislosti se skandálem týkajícím se manipulace testů emisí. Informovala o tom ve středu agentura AFP.
- Skupina největších světových ekonomik G20 by měla připravit plán koordinovaných opatření na podporu globálního hospodářského růstu. Uvedl to podle agentury Reuters Mezinárodní měnový fond (MMF) ve zprávě připravené pro představitele G20, kteří se tento týden sejdou v Šanghaji. Vyspělé ekonomiky by se podle fondu měly při podpoře hospodářského růstu méně opírat o měnovou politiku a více využívat rozpočtovou politiku.
- Index spotřebitelské důvěry od Conference Board klesl z 98,1 bodu v lednu na 92,2 bodu, odhad analytiků byl daleko optimističtější (97,8 bodu). Spotřebitelé jsou přitom motorem americké ekonomiky, na jejím výkonu se podílejí více než dvěma třetinami. Tento týden v pátek vyjde podobný index, který na základě průzkumů sestavuje agentura Reuters ve spolupráci s Michiganskou univerzitou.
- Prodeje starších domů v lednu vzrostly o 0,4 %, čekal se pokles o 2,9 %. Anualizovaný počet prodaných domů tak stoupl na 5,47 milionu, což je půlroční maximum. Ceny domů v průměru klesly o 3,2 %, když procentní nárůst cen domů pro jednu rodinu nestačil vyrovnat 4,7% propad cen vícegeneračních staveb.
- Ceny domů ve Spojených státech v prosinci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5,74 %. Čekal se růst o 5,8 %. Meziměsíčně ceny ve dvaceti největších městech stouply o 0,80 %, čekalo se +0,85 % po +0,96 % v listopadu.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v únoru překvapivě klesl na -2 body, čekaly se +2 body. Index spadl do záporu poprvé za tři měsíce, a to z lednových dvou bodů. Objem nových objednávek i dodávek klesl, zaměstnanost ale zůstala solidní.
- Čistý zisk bank ve Spojených státech v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostl meziročně o 12 % na 40,8 miliardy USD. Hospodaření podpořily nižší výdaje na spory v několika velkých institucích a také vyšší příjmy. Zisk se zvýšil více než polovině z 6 182 bank, uvedla Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Za celý loňský rok se souhrnný zisk zvýšil o 7,5 % na 163,7 miliardy USD.
- Western Digital koupí výrobce paměťových karet SanDisk za 15,8 miliardy USD. Původně ale byla nabídka vyšší, konkrétně 19 miliard USD. Akcie Western Digital v úterý -7,22 %, akcie SanDisk -1,58 %.
- Německý výrobce luxusních automobilů Audi je nejlépe hodnocenou automobilovou značkou na americkém trhu. První místo ve výročním hodnocení nových vozidel časopisu Consumer Reports obsadil navzdory tomu, že automobilka i její mateřský koncern Volkswagen se v USA a jinde ve světě potýkají s následky skandálu s vykazováním nepravdivých výsledků měření emisí.
- Ve Spojených státech se chystá první zámořský vývoz plynu z břidlicových ložisek, jejichž využívání zcela transformovalo americkou energetiku a výrazně ovlivnilo světové trhy. Tanker s nákladem zkapalněného zemního plynu (LNG) by měl z nového terminálu Sabine Pass v Louisianě odplout v příštích dnech, uvedla v pondělí agentura Reuters.
- Na světovém trhu s ropou se začne obnovovat rovnováha mezi nabídkou a poptávkou teprve ve chvíli, kdy se pod tlakem nejnižších cen suroviny za posledních 13 let začne snižovat těžba ve Spojených státech. Produkce ropy v USA ale začne po přechodném poklesu znovu růst a v roce 2021 dosáhne rekordního maxima více než 14 milionů barelů denně. Ve svém střednědobém výhledu situace na trhu s ropou to v pondělí uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
- Republikánští uchazeči o stranickou nominaci na prezidenta USA Donald Trump a Ted Cruz jsou v nynější klíčové fázi volebního klání očividně v nejlepší finanční kondici, a to navzdory tomu, že bohatí a vlivní sponzoři strany podpořili desítkami milionů dolarů jejich protikandidáty. Informoval o tom list The New York Times. Za týden se během takzvaného volebního superúterý utkají republikánští rivalové v jedenácti státech.
- Zpracovatelský sektor ve Spojených státech v únoru podle předběžných dat agentury Markit zažil útlum. Index nákupních manažerů klesl na 51 bodů, tedy na nejnižší hladinu od října 2012, která sice stále značí expanzi, ale jedná se o výrazně slabší výsledek, než se čekalo. Trhy vyhlížely pokles na 52 bodů z lednových 52,4 bodu.
- Americká investiční banka Goldman Sachs snížila o 62 % na 2 miliardy USD odhad dodatečných mimořádných nákladů na soudní spory. V listopadu banka očekávala náklady ve výši až 5,3 miliardy dolarů navíc k tomu, co si již dříve vyhradila stranou.
- Williams (Fed): Stále očekávám mírný ekonomický růst a další zvyšování sazeb.
Výsledková sezóna
- Výsledky Kohl's ve 4Q: Zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,55 USD), tržby 6,39 miliardy USD (v souladu s odhady). Společnost oznámila, že zvyšuje čtvrtletní dividendu o 11 % na 0,50 USD na akcii.
- Výsledky Best Buy ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,53 USD (odhad: 1,39 USD), tržby 13,62 miliardy USD (odhad: 13,61 miliardy USD).
- Výsledky Kraft Heinz ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 7,12 miliardy USD (odhad: 7 miliard USD). Společnost oznámila, že vyplatí dividendu 0,575 USD na akcii. Akcie ve čtvrtečním after-marketu +3,5 %.
- Výsledky Monster Beverage ve 4Q: Zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,82 USD), tržby 645,4 milionu USD (odhad: 700 milionů USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -7 %.
- Výsledky Gap ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (v souladu s odhady), tržby 4,39 miliardy USD (odhad: 4,46 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -3,5 %.
- Výsledky Sears ve 4QFY2015: Upravená ztráta na akcii 1,70 USD, tržby 7,3 miliardy USD (4QFY2014: 8,1 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +3 %.
- Výsledky Campbell Soup ve 2QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,81 USD), tržby 2,2 miliardy USD (meziročně -1,4 %). Za celý finanční rok firma čeká zisk na akcii 2,88-2,96 USD (odhad trhu: 2,87 USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -1 %.
- Výsledky Lowe's ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,59 USD (v souladu s odhady), tržby 13,2 miliardy USD (odhad: 13,1 miliardy USD).
- Výsledky Chesapeake Energy ve 4Q: Upravená ztráta na akcii 0,16 USD (odhad: -0,17 USD), tržby 2,65 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Target ve 4Q2015: Zisk na akcii 1,52 USD (odhad: 1,54 USD), tržby 21,63 miliardy USD (odhad: 21,62 miliardy USD).
- Výsledky TJX Cos. ve 4Q: Zisk na akcii 0,99 USD (odhad: 0,94 USD) tržby 9 miliard USD (odhad: 8,7 miliardy USD).
- Výsledky Salesforce.com ve 4QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,19 USD (v souladu s odhadem), tržby 1,81 miliardy USD (odhad: 1,79 miliardy USD). Akcie Salesforce.com ve středečním after-marketu +8 %.
- Výsledky HP v 1QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,36 USD (v souladu s odhadem), tržby 12,2 miliardy USD (odhad: 12,1 miliardy USD). Akcie HP ve středečním obchodování beze změny.
- Výsledky Macy's ve 4Q: Tržby 8,87 miliardy USD (odhad: 8,83 miliardy USD), nad odhady byl i zisk. Akcie v úterý +3,11 %.
- Výsledky Home Depot ve 4Q: Čistý zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,10 USD), tržby 20,98 miliardy USD (odhad: 20,39 miliardy USD). Akcie v úterý +1,36 %.
- Výsledky First Solar ve 4Q: Zisk 164,1 milionu USD (na akcii: 1,60 USD, odhad: 0,80 USD), tržby 942,3 milionu USD (odhad: 930,9 milionu USD). Za celý rok největší "solární" firma v USA vydělala 546,4 milionu USD(na akcii: 5,37 USD) a její tržby dosáhly 3,58 miliardy USD. Letos First Solar očekává zisk na akcii 4-4,5 USD na akcii a tržby 3,88-4,08 miliardy USD. Akcie v úterním after-marketu +2,7 %.
- Výsledky Allergan ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 3,41 USD (odhad: 3,35 USD), tržby: 4,2 miliardy USD v souladu s odhady.
- Výsledky Fitbit ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,25 USD), tržby 711,6 milionu USD (odhad: 649 milionů USD). Za 1Q2016 firma čeká zisk na akcii 0-0,02 USD (odhad trhu: 0,23 USD) a za celý rok 1,08-1,20 USD (odhad trhu: 2,15 USD). Akcie Fitbitu v pondělním after-marketu -13,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
