Americké akcie ve středu kolísaly a hledaly směr, investoři čekají na páteční data z trhu práce

Americké akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly poté, co v úterý zaznamenaly nejlepší začátek měsíce za poslední více než tři roky. Investoři jsou obezřetní ohledně vývoje cen ropy a vyčkávají před pátečním zveřejněním klíčových dat z amerického trhu práce.
Index Dow ve středu připsal 0,2 % na 16 899,32 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,41 % na 1 986,45 bodu a Nasdaq připsal 0,29 % na 4 703,42 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,45 % na 17,09 bodu.
Výnosy dluhopisů mírně rostly, výnos dvouletých vládních bondů USA se pohyboval kolem 0,84 % a výnos desetiletých dluhopisů se mírně zvýšil na 1,84 %.
V plusu uzavřelo devět z deseti hlavních sektorů, dařilo se zejména energetickému sektoru a odvětví základních materiálů, mírně klesl sektor cyklického spotřebního zboží.
"Myslím, že dnešní vývoj demonstruje to, jak investoři pracují se zisky z posledních dní a uvědomují si, že nás čekají dva významné makroekonomické indikátory," říká Anthony Valeri, investiční stratég z LPL Financial. Ve čtvrtek na trh dorazí index nákupních manažerů ve službách od institutu ISM a v pátek se investoři dozvědí, kolik nových pracovních míst v únoru vytvořila americká ekonomika.
Ekonomická aktivita ve Spojených státech se v lednu a únoru dále zvyšovala, v jednotlivých oblastech a sektorech se ale situace značně lišila. Uvádí se to v pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky USA zvané Béžová kniha, kterou zveřejnila americká centrální banka (Fed).
Americký dolarový index se pohyboval oproti hlavním měnám níže, proti euru se dolar večer obchodoval na 1,0864 EUR/USD a proti jenu na 113,46 USD/JPY.
John Williams, šéf pobočky Fedu v San Franciscu, který není hlasujícím členem FOMC, řekl agentuře Reuters, že postupné zvyšování sazeb je "správnou strategií". Americká ekonomika podle něj stále potřebuje do určité míry uvolněnou politiku, ale postupně zesiluje a v současnosti jí nehrozí recese.
Ropa navzdory růstu zásob v USA zdražila
Cena severoamerické lehké ropy WTI rostla v 17.45 SEČ o 0,76 % na 34,66 USD za barel. Během seance se cena WTI vyšplhala i na 35,17 USD za barel, tedy nejvýše od 6. ledna.
Cena severomořské ropy Brent v 17.45 SEČ získávala několik centů na 36,85 USD za barel, dříve se přiblížila až k úternímu dvouměsíčnímu maximu 37,25 USD za barel.
Zásoby ropy na americkém trhu minulý týden vzrostly o 10,4 milionu barelů, což byl jejich nejvyšší nárůst za téměř rok, uvedl ve středu vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Analytici oslovení agenturou Reuters přitom čekali jen třetinový nárůst.
Cena Brentu vzrostla z 12letého minima 27,10 USD za barel, kde byla 20. ledna, už asi o třetinu. Některé analytiky to vede k dohadům, že cenový pokles, v němž ropa od poloviny roku 2014 ztratila dvě třetiny hodnoty, je u konce. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ale minulý týden předpověděla, že na trh se začne vracet rovnováha až v příštím roce.
Růst těžby v Rusku se v únoru podle středečních údajů zastavil, což naznačilo, že Rusko je odhodláno dodržovat předběžnou dohodu o zmrazení těžby ropy, kterou Moskva uzavřela s několika dalšími zeměmi. Ruský prezident Vladimir Putin poté uvedl, že domácí ropné firmy souhlasily s udržováním produkce na lednové úrovni po zbytek letošního roku.
Na zmrazení těžby na lednových úrovních se v polovině února dohodly Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar, podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů. Tyto čtyři země by se měly znovu sejít v polovině března.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Soukromý sektor v USA vytvořil v únoru podle dat agentury ADP více pracovních míst, než se čekalo. V sektoru přibylo 214 tisíc míst, čekalo se jen 190 tisíc po předchozích 193 tisících (revidováno z 205 tisíc). Zpráva je dalším signálem, že trh práce v USA zůstává silný navzdory hospodářskému oslabení v zahraničí a výkyvům na finančních trzích.
- Francie v loňském roce poprvé za posledních 40 let přišla o pozici největšího obchodního partnera Německa, vystřídaly ji Spojené státy. Vyplývá to ze středečních údajů spolkového statistického úřadu. Podle agentury AFP stojí za tímto vývojem růst americké ekonomiky a slabší kurz eura.
- Ekonomická aktivita ve Spojených státech se v lednu a únoru dále zvyšovala, v jednotlivých oblastech a sektorech se ale situace značně lišila. Uvádí se to v pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky USA zvané Béžová kniha, kterou zveřejnila americká centrální banka (Fed). Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne v polovině března, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o měnové politice.
- Americký distributor léčiv McKesson koupí kanadskou síť lékáren Rexall Health, čímž si upevní postavení na kanadském trhu. Přední kanadské podnikatelské skupině Katz Group zaplatí McKesson v rámci transakce tři miliardy kanadských dolarů, sdělila ve středu americká firma.
- IBM plánuje prodat své akcie za 150 milionů dolarů čínské společnosti Lenovo Group.
- BMO Capital začíná pokrývat akcie Amazon.com s doporučením "outperform".
- Monsanto snižuje výhled celoročního upraveného zisku na akcii na 4,40-5,10 USD z 5,10-5,60 USD.
- Maloobchodní řetězec Sports Authority požádal o ochranu před věřiteli, plánuje prodat nebo zavřít 140 obchodů.
- Volební superúterý v USA ovládli za demokraty Hillary Clintonová a za republikány Donald Trump. Oba vítězství brali v sedmi z jedenácti států. Republikán Ted Cruz uspěl ve dvou státech, Marco Rubio v jediném. Demokratický kandidát Bernie Sanders bodoval ve 4 státech.
Výsledková sezóna
- Výsledky Brown-Forman ve 3QFY2016: Zisk na akcii 0,94 USD (v souladu s odhady), tržby 1,08 miliardy USD (odhad: 1,1 miliardy USD).
- Výsledky Abercrombie & Fitch ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 0,99 USD), tržby 1,113 miliardy USD (odhad: 1,103 miliardy USD).
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK