Evropské akcie čtvrtek zakončily v červených číslech

Evropské akcie ve čtvrtek oslabily, do červených čísel je stáhl především sektor zdravotní péče.
Britský FTSE 100 odepsal 0,27 %, francouzský CAC 40 0,2 % a německý DAX 0,25 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 0,45 %. Náladu na trzích nezvrátil ani růst ceny ropy a některých dalších komodit.
Sektor zdravotní péče byl ve čtvrtečním obchodování jedním z nejhorších odvětví - odepsal 2,4 % poté, co ratingová agentura Moody's snížila výhled na globální farmaceutický průmysl na "stabilní" z "pozitivního". Akcie společnosti Roche byly nejhorší emisí dne, ztratily 4,7 %. AstraZeneca a Shire rovněž zamířily hluboko do červených čísel.
Naproti tomu ropný sektor a sektor základních materiálů si vedly velmi dobře. Seadrill posílila o více než 15 %, Tullow Oil připsala téměř 9 % a Petrofac přes pět procent. Anglo American část zisků umazala, přesto však připsala 1,7 % poté, co Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu titulu. Glencore vyskočila o 5,9 % poté, co na ni zvýšila cílovou cenu UBS.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Maloobchodní tržby v eurozóně v lednu meziměsíčně vzrostly o 0,4 % po prosincovém růstu o 0,6 % (revidováno z +0,3 %), očekával se přitom jen mírný nárůst o 0,1 %. Meziročně se tržby maloobchodních prodejců zvýšily o 2,0 % po prosincovém růstu o 2,1 % (revidováno z 1,4 %), očekával se přitom výrazně nižší růst o 1,3 %. V celé Evropské unii objem maloobchodu vzrostl v lednu meziměsíčně o 0,8 % po 0,3% růstu v prosinci, meziročně pak o 2,8 %.
- Podle finálních dat agentury Markit sektor služeb v eurozóně v únoru expandoval rychleji, než se původně čekalo, avšak přesto pomaleji než v lednu. Index nákupních manažerů klesl na 53,3 bodu z lednových 53,6 bodu, předběžná data však predikovala ještě slabší výsledek 53 bodů. Kompozitní index spadl na 53 bodů, tedy nejnižší hladinu od ledna 2015, rovněž však byl lepší, než hádala předběžná data, která poukazovala na pokles na 52,7 bodu z lednových 53,6 bodu.
- Aktivita v německém sektoru služeb v únoru se podle finálních dat agentury Markit zvýšila více, než se čekalo. Předběžná data počítala s růstem indexu nákupních manažerů na 55,1 bodu z předchozích 55 bodů, index však vyskočil na 55,3 bodu. Kompozitní index se naproti tomu snížil méně, než se čekalo, klesl jen na 54,1 bodu z předchozích 54,5 bodu, předběžná data predikovala pokles na 53,8 bodu.
- Britský sektor služeb v únoru expandoval výrazně pomaleji než v lednu. Index nákupních manažerů spadl na 52,7 bodu z předchozích 55,6 bodu, tedy na nejnižší hladinu od března 2013, očekával se přitom mírný pokles na 55,1 bodu. Nejhorší výsledek od března 2013 zaznamenal také příliv nové práce do sektoru a růst zaměstnanosti byl nejnižší za dva a půl roku. Kompozitní index se kvůli tomu propadl na 52,8 bodu z lednových 56,1 bodu, čekal se přitom pokles na 55,7 bodu.
- Případná nová hospodářská recese v Evropě by mohla vést ke zhroucení eurozóny, tvrdí studie švýcarské banky Credit Suisse. Další hospodářský útlum by vyvolal politický zmatek, ve kterém by společná evropská měna zkolabovala, citoval ze sedmistránkové studie na svém webu britský list The Daily Telegraph.
- Řecko nemůže akceptovat požadavky Mezinárodního měnového fondu (MMF) na další snížení důchodů. Řekl to ve čtvrtek řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos. Fond pode něj nevěří, že vládní návrhy změn v penzijním systému budou stačit k dosažení dohodnutého rozpočtového cíle. Bez souhlasu MMF nebude Řecko schopno dokončit nynější kolo jednání s evropskými věřiteli.
- Úhrnný zisk ruských podniků loni navzdory hospodářské recesi vzrostl o 53 procent a dosáhl 8,4 bilionu rublů (2,8 bilionu Kč). Vyplývá to ze čtvrteční zprávy ruského statistického úřadu. Údaje podle analytiků ukazují, že ruské podniky jsou odolné vůči ekonomické krizi, kterou na svých bedrech nesou zejména ruští spotřebitelé.
- Západoněmečtí zaměstnanci automobilového koncernu Volkswagen dostanou za loňský rok prémie, a to navzdory negativním dopadům, které měl na hospodaření skandál s manipulací měření emisí. Píše to zaměstnanecký časopis Mitbestimmen. Výše prémií zatím nebyla stanovena. Odměna za rok 2014 činila 5 900 eur na osobu, uvedla agentura DPA.
- Bývalý šéf německé automobilky Volkswagen Martin Winterkorn byl již v květnu 2014 upozorněn na problémy kolem testování emisí naftových vozů ve Spojených státech. Tato záležitost však zpočátku ve vedení podniku nevzbudila větší pozornost. Vyplývá to ze středeční zprávy koncernu Volkswagen. Zpráva ovlivnila i kurz akcií Volkswagenu, které krátce po začátku čtvrtečního obchodování ztrácely téměř dvě procenta.
- Ruská státem kontrolovaná společnost Gazprom si vezme úvěr od Bank of China v objemu 2 miliardy eur, což je největší bilaterální půjčka, kterou si kdy firma vzala. Smlouvu na pětiletý úvěr firma uzavřela s londýnskou větví Bank of China na čtvrtečním jednání v Šanghaji.
Výsledková sezóna
- Nizozemské maloobchodní společnosti Ahold vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí očištěný provozní zisk o 39 % na 421 milionů eur. Výsledky výrazně překonaly očekávání analytiků díky růstu na hlavních trzích a růstu internetového prodeje. Uvedla to firma v dnešním prohlášení. V České republice, kde Ahold provozuje obchody Albert, se provozní zisk prudce zvýšil na 16 milionů eur, tedy 440 milionů Kč, z předloňských pěti milionů eur, čili 127 milionů Kč.
- Čistý zisk německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas v loňském roce stoupl téměř o 30 % na 634 milionů eur. Firma ve čtvrtek zároveň uvedla, že z loňského zisku navrhne zvýšit roční dividendu na 1,6 eura na akcii z dosavadních 1,5 eura.
- Provozní zisk německého výrobce luxusních vozů Audi loni klesl o šest procent na 4,84 miliardy eur. Pokles způsobily náklady související s emisním skandálem a svoláváním vozů vybavených airbagy firmy Takata. Obrat i prodej aut se naopak zvýšily, uvedla ve čtvrtek automobilka, která je součástí automobilové skupiny Volkswagen.
Zdroj: CNBC