US MARKETOtevírá za: 14 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Přehled událostí minulého týdne a dopad na trhy v budoucnu

Vývoj ekonomických indikátorů ukazuje na stabilizaci průmyslu, růst spotřebitelské důvěry a zlepšující se čísla z realitního trhu v Americe a Velké Británie dodávají potřebný optimimismus. Jak to vidí přímo ekonomové?

ČESKÁ REPUBLIKA

Český průmysl za červenec zklamal

Průmyslová výroba v České republice za červenec klesla meziročně o 18,4 procenta, což je více než s očekávaly odhady ve výši 14,5 procenta. Po očištění o jeden pracovní den navíc v loňském činil pokles o 16,4 procenta.

Tato čísla jsou zklamáním, zejména srovnáme-li je s červnem, kdy činil meziroční pokles průmyslu 14,3 procenta. Velmi nepříznivě vyznívají zejména zahraniční zakázky, které propadly meziročně o 22,8 procenta ve srovnání s červnovým poklesem 8,3 procenta.

Ukazuje se, že průmysl je v současnosti tažen zejména německým šrotovným, zatímco v ostatních průmyslových oborech zatím oživení patrné není. Červencová čísla bohužel nepotvrdila, že český průmysl nastoupil po červnovém zlepšení trvalejší trend růstu a zpoždění za oživením v západní Evropě tedy zatím přetrvává.

EVROPSKÁ UNIE

Německý index podnikatelského klimatu vzrostl nejvíce od září 2008

Německý index podnikatelského klimatu Ifo vzrostl v srpnu na 90,5 bodu, což je nejvyšší úroveň po eskalaci finanční krize na podzim loňského roku. Index Ifo roste již pátý měsíc za sebou.

Index se skládá ze dvou měření – index současných podmínek a index budoucích očekávání. Index budoucích očekávání, který rostl výrazněji na 95,0 bodů, dává dobrý předpoklad posílení růstu německé ekonomiky do konce letošního roku oproti druhému čtvrtletí.

„Třetí čtvrtletí má všechny předpoklady přinést další překvapivý růst. Německá ekonomika se dostává z recese rychleji, než mnozí pesimisté předpokládali. Je však zřejmé, že utažený úvěrový trh a růst nezaměstnanosti budou tento trend brzdit,“ komentoval čísla Carsten Brzeski, ekonom ING Bank v Bruselu.

Spotřebitelská důvěra v Německu se lepší

Index spotřebitelské důvěry v Německu vrostl na nejvyšší hodnotu za posledních 15 měsíců. Prudký pokles německé ekonomiky se zastavil a spotřebitelé již nehledí do budoucnosti s takovým pesimismem. Klesající inflace jim navíc nechává v peněženkách více peněz.

Spotřebitelské důvěře pomáhá také podpora vlády, která motivuje firmy k zavedení zkráceného týdne místo propouštění, čímž brzdí prudký nárůst nezaměstnanosti

USA

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby na dvouletém maximu

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby vzrostly v červenci o 4,9 procenta, nejvíce za poslední dva roky. „Vidíme mírný růst poptávky v prostředí nízkých zásob, což dává předpoklad ke vzniku nové produkce,“ komentoval David Resler, hlavní ekonom Nomura Securities.

Objednávky dlouhodobé spotřeby povzbudila zejména poptávka po letecké a telekomunikační technice spolu se šrotovným, na které vydala vláda tři miliardy dolarů. J.D.Power and Associaties předpovídá, že tento měsíc dosáhne prodej automobilů 1 milión, což by bylo poprvé po několika letech. General Motors oznámil, že navýšil odhad prodejů do konce roku a nabírá zpět 1 350 zaměstnanců.

Ekonomové však upozorňují, že zisky v oblasti produkce tažené fiskálními stimuly mohou být pouze krátkodobé. „ Vypůjčili jsme si teď z naší budoucí produkce. Nejprve musíme vidět čísla za září a říjen, než budeme moci dělat jakékoliv závěry,“ řekl Michael Moran z Daiwa Securities v New Yorku.

Důvěra amerických spotřebitelů vzrostla

Index spotřebitelské důvěry vzrostl z červencových 47,4 bodu na srpnových 54,1 bodu. „ Posunuli jsme se do fáze oživení ekonomiky. Diskuse o recesi skončily. Lepší ekonomické vyhlídky, počínající stabilizace realitního trhu v kombinaci s růstem akcií zastavily pokles spotřebitelské důvěry,“ dodal Conrad De Quadros, hlavní ekonom RDQ Economics v New Yorku.

Američtí spotřebitelé jsou optimističtější ohledně budoucího vývoje ekonomiky a ztráty zaměstnání, zůstávají však opatrní v oblasti budoucích příjmů. Ředitelka spotřebitelského výzkumného centra Lynn Franco to komentovala slovy: „ Dokud budou spotřebitelé v nejistotě budoucích příjmů, jejich výdaje zůstanou nízké.“ Neočekávaný růst indexu po měsících poklesů dává velmi pozitivní signál do budoucnosti, jelikož silně koresponduje s reálnými výdaji spotřebitelů. Na základě minulých statistik by se mohly výdaje zvýšit až o 1,5 procenta.

Realitní trh

Klíčový cenový index ve Spojených státech vzrostl mezi kvartálně poprvé po třech letech

S&P/Case-Shiller Home Price Index vzrostl poprvé po třech letech mezi kvartálně o 2,9 procenta a prodej nových domů expandoval červenci o rekordních 9,6 procenta Řada pozitivních signálů z posledního období dává naději, že sentiment na realitním trhu se začíná měnit ve směru mírného, avšak udržitelného oživení realitního trhu.

David Blitzer ze Standard and Poors a Robert Shiller, kteří založili cenový index komentovali současnou situaci na trhu:

Shiler:

„ Větou ve vzduchu je cítit změna realitního trhu jsem nemyslel, že jsme dosáhli definitivně na dno. Řekl jsem tímto, že poslední indikátory připomínají bod obratu. V minulosti jsme viděli řadu takovýchto korekcí, které jsme posléze museli opravit a trh pokračoval v poklesu. Opravdu je obtížné předvídat budoucí vývoj.“

Blitzer:

„ Když hovoříme o bodu obratu na realitním trhu, podívejme se na léta 1981 – 1982, kdy FED nejprve snížil úrokové sazby, aby podpořil realitní trhu. Když došlo ke krátkému oživení, FED začal sazby zvyšovat, což vedlo k opětovnému propadu na trhu realit. Když se podíváme na Bernakeho plány na opětovné zvýšení sazeb v horizontu šesti měsíců až roku a půl, je otázkou, co to pak udělá s realitním trhem.“

Za opatrným vyjádřením těchto guru realitního trhu je cítit obava z přechodného vzedmutí cen nemovitostí taženému vládními stimuly a krátkodobými faktory. Prvním je daňové zvýhodnění prvokupců nemovitostí, které skončí v listopadu. Druhým je zejména pozdržení propadnutí zástav hypoték z důvodů různých dluhových moratorií v rámci spolupráce bank s Obamovou administrativou na restrukturalizaci problematických hypoték.

Diskuzi o dosažení dna realitního trhu lze tedy shrnout. Existují indikátory změny sentimentu na realitním trhu, které dávají zřetelnější naději, že trh již dosáhl svého dna. Pokud nebudou eskalovat výše uvedené rizikové faktory, můžeme očekávat pomalý a udržitelný růst cen nemovitostí.

Ceny nemovitostí v Británii rostly nejvíce za od roku 2006

Ceny domů ve Velké Británii za srpen rostly nejvíce za posledního dva a půl roku a to o 1,6 procenta. Rekordně nízké úrokové sazby Bank of England a její úvěrové podpůrné programy pomohly stabilizovat trh nemovitostí.

„ Zatímco nižší nabídka tlačí ceny dolů, poptávku zvyšují nízké náklady hypotečních úvěrů a lepší ekonomický výhled,“ komentoval čísla Nick Kounis, ekonom Fortis banky.

Americký realitní trhČeská ekonomikaIndex IfoSpotřebitelská důvěra
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika