Přehled událostí minulého týdne a dopad na trhy

České maloobchodní tržby klesají již 10 mesíců v řadě. Naopak německý index důvěry nazančuje, že oživení by mohlo být rychlejší, než se čekalo.
ČESKÁ REPUBLIKA: Maloobchodní tržby klesají meziročně již desátý měsíc za sebou
Maloobchodní tržby za červenec meziročně klesly stejně jako v červnu o 4,9 procenta. Přestože nenaplnily pesimistické odhady trhu, zůstává spotřebitelská poptávka stále velmi slabá. Spotřebitelé jsou v době recese mnohem obezřetnější a vytvářejí si větší finanční rezervy, což vede růstu míry úspor. Z toho vyplývá také největší pokles poptávky zejména po zboží dlouhodobé spotřeby.
EVROPSKÁ UNIE: Eurostat přináší smíšená čísla
Průmyslová výroba v Eurozóně za červenec klesla o 0,3 procenta (meziročně o - 15,9 procenta), což poukazuje na křehkost oživení ekonomik šestnáctky. Přestože čísla přinesla mírné zklamání, výhled není až tak pesimistický. Pokles zásob a růst objednávek dává v následujících měsících předpoklad pro překvapení spíše příjemnějšího charakteru.
Eurostat zveřejnil data o zaměstnanosti, která klesla mezikvartálně o 0,5 procenta. Dobrá zpráva je, že pokles zaměstnanosti se zpomaluje (0,7 procenta v prvním čtvrtletí), špatnou zprávou je, že dochází vůbec k poklesu při vládních programech podpory zaměstnanosti například ve formě zkrácené pracovní doby. Eurostat predikuje růst HDP Eurozóny na 0,2 procenta ve třetím a 0,1 procenta ve čtvrtém čtvrtletí.
Německý ZEW potvrzuje oživení ekonomiky
Index měřící investorskou důvěru v Německu vzrostl z 56,1 bodu na 57,7 bodu. Po velmi silném nárůstu v srpnu bylo zářijové zlepšení pouze mírné, nicméně nacházíme se na nejvyšší úrovni od srpna 2006. Růst indexu implikuje významné zlepšení německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí a potvrzuje, že oživení bude rychlejší, než se původně očekávalo.
USA: Maloobchodní tržby přinesly signály přelomové oživení spotřeby
Americký spotřebitel byl dosud nejslabším článkem oživení ekonomiky, které zatím stojí zejména na průmyslu a doplňování zásob, což vede k pochybnostem o udržitelnosti růstu. Poslední statistiky maloobchodních tržeb přinesly nadějné tendence, když kromě automobilového sektoru podpořeného šrotovným vzrostly ostatní položky spotřebního koše o 0,6 procenta. Jestliže v červenci rostly tržby jenom v auto sektoru, v srpnu bylo oživení postavené na širší bázi, což je přelomový moment ve vývoji americké spotřebitelské poptávky. Pokud by tento trend vydržel a spotřebitelská důvěra se obnovovala na širší bázi, jsou naděje na udržení růstu mnohem konkrétnější. Za současné složité situace je však velmi složité předvídat chování spotřebitelů, o čemž svědčí například nedávno zveřejněný velmi vysoký pokles spotřebitelských úvěrů o to téměř 4 procenta.
Reality v USA: Oživení rezidenční výstavby slábne s končící vládní podporou
Sentiment developerských společností je v září na nejvyšší úrovni od května 2008, nicméně hodnota pod 50 body ukazuje, že podmínky stále nejsou optimální a snižování hypotečních sazeb oživila poptávku. Vládní podpora ve formě daňových úlev pro prvonabyvatele a snižování sazeb hypotečních úvěrů podpořila poptávku, když téměř jedna třetina všech kupců domů ve Spojených státech využila této vládní pobídky.
„Developeři vidí zlepšení poptávky po zavedení daňových úlev, snížení hypotečních sazeb a nízkých cen nových domů.“ řekl Joe Robson z National Association of Home Builders (NAHB).
Výhledová statistika očekávaných prodejů však poklesla, jelikož rezidenční sektor se obává dalšího vývoje vzhledem k ukončení podpory v listopadu.
„V současnosti se stahují mračna nad nově započatou výstavbou, která nebude dokončena do termínu platnosti daňové podpory. Developeři se obávají jak se poté bude trh vyvíjet. Je potřeba, aby kongres začal hned jednat a prodloužil platnost daňových úlev,“ uvedl developer z Tulsy v Oklahomě.