US MARKETOtevírá za: 17 h 15 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Přehled událostí minulého týdne a dopad na trhy

Podle indikátorů jako je index nákupních manažerů nebo objednávek zboží dlouhodobé spotřeby to vypadá, že nejprudší část oživení je za námi. Nové otázky vznikají i kolem realitního trhu v Americe.

Roman Kahánek
Roman Kahánek
29. 9. 2009 | 16:20
Realitní trh

EVROPSKÁ UNIE: Index nákupních manažerů – smíšené signály

Poslední průzkum aktivity průmyslových nákupních manažerů (PMI) ukázal postupné zlepšování ekonomického prostředí v Evropské unii, ačkoli velmi postupného rázu. Celkový index nákupních manažerů v průmyslu vzrostl v září na 49 bodů oproti srpnovým 48,2 bodům. Výsledek byl mírným zklamáním, když analytici očekávali, že se index bude pohybovat na úrovni 49,7 bodu.

Překvapením byly výsledky indexu ve Francii ve výši 52,5 bodů, zklamání naopak přinesly německá čísla ve výši 49,6 bodu. Hlavní příčinu mírně horších výsledků indexu lze přičíst klesající marži průmyslových producentů, kdy v září došlo k výraznějšímu růstu vstupních cen, výstupní ceny však rostly velmi mírně.

V oblasti nových zakázek rostl index výrazněji na 52,1 bodu a nachází se tak na nejvyšší úrovni za poslední dva roky. Klesaly naopak exportní zakázky na 49,8 bodu. Úroveň zásob zůstává nadále nízká, když vzrostla na pouhých 42,8 bodu po tříměsíční stagnaci na 41,5 bodech.

Aktivita nákupních manažerů v sektoru služeb vzrostla na 50,6 bodu a překonala tak 50 bodovou hranici dělící pokles od růstu poprvé od května 2008.

Celkový obrázek aktivity nákupních manažerů v průmyslu a službách není příliš přesvědčivý. Zatímco hlavní složky indexu svým postupným růstem ukazují na zlepšující se ekonomickou situaci, pokles exportních zakázek a prudký pokles zaměstnanosti v sektoru služeb nenaznačují silný růst ekonomiky. Ve světle těchto skutečností se jeví jako pravděpodobný scénář dobrých výsledků v druhém pololetí, na které naváže zpomalení růstu v roce 2010 s tím jak doběhnou fiskální stimuly.

Index podnikatelského klimatu Ifo dosáhl ročního maxima, rostl však nejméně od května letošního roku

Německý ukazatel podnikatelské důvěry Ifo rostl v září o 0,8 procenta na 91,3 bodu na své roční maximum, nicméně tento růstu bylo nejnižší růst za posledních 6 měsíců. Všechny sektory s výjimkou stavebnictví ukázaly zlepšení podnikatelského klimatu.

V minulých měsících táhly nahoru index hlavně očekávání budoucího vývoje, zatímco v září rostl více index v oblasti současných podmínek. To poukazuje na to, že společnosti nyní hledí více na aktuální tržní situaci, než na budoucí vývoj. Kontinuální šestiměsíční růst indexu Ifo na nejvyšší úroveň od loňského září dává dobrou perspektivu pro ekonomický růst. Zpomalení růstu indexu ovšem indikuje, že nejstrmější část oživení již máme za sebou.

Ekonomický institutu IW soudí, že by se německá ekonomika měla letos klesnout o 4,5 %, v příštím roce by však již měla růst a to o 1,5 %.

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby nečekaně klesly

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se ve Spojených státech za srpen neočekávaně klesly o 2,4 % , což je nejhlubší propad od ledna letošního roku, což bylo pro trhy nemilým překvapením. Jedná se o výkyv po razantním růstu průmyslu v předchozích měsících nebo změnu trendu?

Růst průmyslu ve Spojených státech byl v minulých měsících velmi silný a srpnová data poukazují na určité zpomalení. Pokud se však podíváme na čísla podrobněji, nejhlubší byl propad ve volatilním leteckém průmyslu. Vyjmeme-li tento sektor z indexu, pokles 2,4 procenta se změní na nulovou změnu. Největší zisky vykazují objednávky základních průmyslových oborech a ukazují tak na obnovování výdajů firem tažených růstem zisků a pozitivním vývojem v oblasti cash-flow.

Americký realitní trh na rozcestí

Prodej starších domů ve Spojených státech se v srpnu proti červenci překvapivě snížil o 2,7 procenta po předchozích čtyřech měsících růstu. Tato zpráva poukazuje na křehkost oživení amerického realitního trhu. Jak jsme již poukazovali dříve, obrat v prodejích starších domů probíhá zejména v nejnižších segmentech trhu, který se začíná vyčerpávat a navíc končí daňové zvýhodnění prvonabyvatelů domů.

„ Realitní trh je neuvěřitelně křehký. S tím jak roste nezaměstnanost, je realitní trh v riziku dalšího poklesu,“ řekl Mark Zendi realitní analytik. „ Současná vysoká nezaměstnanost nebo dokonce její další růst poškodí realitní trh. Trh vykazuje určité známky stabilizace, ale pracovní trh zastaví oživení velmi brzy. Propadlé zástavy z titulu vysoké nezaměstnanosti budou tlačit ceny dále dolů,“ řekla realitní makléřka Cindy McClellan z Colorada.

Co pomohlo realitnímu trhu v posledních měsících bylo daňové zvýhodnění pro prvonabylatele. „Daňové zvýhodnění pomohlo trhu v posledních měsících, nicméně trh potřebuje oživení ve všech segmentech a komerčních nemovitostech. Byli jsme svědky oživení díky daňové podpoře, která teď končí. Vůbec bych se nedivil, kdyby šly prodeje v následujících měsících dolů,“ řekl Walter Maloney.

EkonomikaIndex IfoRealitní trh
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa