Americké akcie v pátek navázaly na vývoj na ostatních trzích a zakončily týden silnější

Americké akcie se v pátek vydaly strmě vzhůru díky oživení na trhu s ropou a podpoře ekonomiky ze strany ECB. Investoři si z jejích kroků prozatím berou to, co podle nich bude svědčit akciím, tedy příliv likvidity na trhy. Všechny tři nejsledovanější americké akciové indexy posílily i za celý týden, čímž prodloužily sérii růstových týdnů na čtyři, a S&P 500 navíc uzavřel na letošním maximu.
Dow v pátek zpevnil o 1,28 % na 17 213,31 bodu, širší S&P 500 přidal 1,64 % na 2 022,19 bodu, což je jeho letošní maximum, a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,85 % na 4 748,47 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,59 % na 16,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 1,977 %.
"Máme tady senzační oživení, protože diskuze o uvolnění měnové politiky ECB začaly být po čtvrtečním uzavření trhů mimořádně příznivé," řekl agentuře Reuters Phil Davis ze společnosti PSW Investments.
V plusu seanci zakončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému odvětví, finančním titulům a technologiím. Nejméně stouply sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.
Za celý týden Dow přidal 1,21 %, S&P 500 stoupl o 1,11 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,67 %.
Slušné zisky si v pátek připsaly akcie těžařů ropy a zemního plynu Southwestern Energy (+10,19 %) a Devon Energy (+11,42 %), které podpořily růst cen energetických komodit a zpráva Mezinárodní energetické agentury (EIA), podle níž již možná ceny černého zlata nalezly dno. Mírně zpevnily i akcie energetické společnosti Chevron (+0,68 %), na které analytici z investiční banky Goldman Sachs zvýšili doporučení na "neutral" ze "sell".
V indexu Dow nejvíce zpevnily akcie farmaceutické společnosti Pfizer (+3,08 %), chemického obra DuPont (+2,69 %) a zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+2,47 %). Pod nulou skončily v indexu Dow pouze dva tituly, a to výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (-0,64 %) a maloobchodní řetězec Wal-Mart (-0,36 %). S minimálním ziskem seanci zakončily cenné papíry ropné společnosti ExxonMobil (+0,01 %).
Akcie řetězce restaurací s mexickým jídlem El Pollo Loco (-8,20 %) výrazně zlevnily poté, co společnost oznámila, že v uplynulém čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,15 USD při tržbách 86,3 milionu USD. Na úrovni zisku na akcii společnost o dva centy překonala odhad trhu, na úrovni tržeb ale výsledek za odhadem trhu zaostal. Analytici čekali, že společnost vykáže tržby 90 milionů USD. Investory navíc zklamal i výhled firmy, který počítá pro rok 2016 se ziskem na akcii 0,70-0,74 USD. Analytici čekají zisk na akcii na horní hranici tohoto pásma.
"Nástroje měnové politiky, které podle investorů fungují (QE), byly posíleny, zatímco těm, které podle trhu nefungují (sazby), byly vytyčeny jisté hranice," uvedl Art Hogan, stratég z Wunderlich Securities. Index Dow se i díky tomu během dne poprvé od 31. prosince dostal nad svůj 200denní klouzavý průměr.
Společnost PIMCO jde ještě dále. Podle portfoliomanažera Adama Bosomwortha nemusí být daleko doba, kdy ECB začne nakupovat akcie, konkrétně ty největší a nejstabilnější firmy (blue chips).
Kurz EUR/USD v první polovině pátečního obchodování klesal (sílil dolar), později ale naopak posilovalo euro. Po nečekaných oznámeních Evropské centrální banky a po krocích čínské centrální banky byl mezi investory zájem hlavně o aktiva s větší mírou rizika.
Čínská centrální banka v pátek stanovila střední kurz měny, od kterého se může jüan každý den odchýlit o maximálně dvě procenta, na 6,4905 USD/CNY. To je letos prozatím nejvyšší hodnota. Silnější čínská měna naznačuje možnou vyšší poptávku z Číny. To je dobrá zpráva pro komodity, kterých je Čína největším světovým spotřebitelem.
Kroky centrálních bank podle analytika Juana Pereze ze společnosti Tempus zvýšily zájem o rizikovější investice, což pomohlo měnám zemí závislých na vývozu surovin. Ceny komodit jako měď či ropa tak po oznámení čínské centrální banky stouply.
Euru v pátečním proměnlivém obchodování přechodně pomohlo vyjádření člena Rady guvernérů ECB Erkkiho Liikanena, podle kterého ECB své možnosti podpory ekonomiky zatím nevyčerpala. V podpoře prý bude pokračovat, dokud inflace v eurozóně nedosáhne vytyčeného cíle těsně pod dvěma procenty.
Světové ceny ropy se vrátily k růstu, podle analytiků částečně i v reakci na zprávu Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Ta uvedla, že se ceny suroviny již možná odrazily ode dna, protože těžba v USA a dalších zemích, které nejsou členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), začíná rychle klesat. Naopak růst dodávek ropy z Íránu není tak dramatický, jak se předpokládalo.
"Tržní síly fungují a producenti s vyššími náklady snižují těžbu," uvedla IEA ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu. Předpověděla zároveň, že těžba v zemích mimo OPEC se letos sníží o 750 000 barelů denně. V předchozí prognóze počítala s mírnějším poklesem o 600 000 barelů denně.
Analytici nicméně upozorňují, že na trhu přetrvává převis nabídky nad poptávkou. "Stojíme si za svým názorem, že ceny ropy musejí zůstat na nízké úrovni delší dobu, protože obnova rovnováhy na trhu teprve začíná," uvedla investiční banka Goldman Sachs.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký index dovozních cen se v únoru meziročně snížil o 6,1 % po poklesu o 6,2 % v lednu. Meziměsíčně index klesl o 0,3 %, čekal se pokles o 0,5 % po lednovém snížení o 1,1 %. Index vývozních cen meziročně klesl o 6 % po 5,7% snížení v lednu a meziměsíčně se snížil o 0,4 % při očekávání 0,5% snížení po lednovém poklesu o 0,8 %.
- Počet aktivních ropných vrtů v USA v posledním týdnu klesl o dalších šest na 386, ubyly také tři ložiska, z nichž je čerpán zemní plyn (na 94). Celkem se v USA těží na 480 místech, uvedla společnost Baker Hughes.
- Americká automobilka General Motors Company kupuje mladou kalifornskou firmu Cruise Automation, která působí v oblasti samořízených aut. Největší americká automobilka tak podniká další kroky ve snaze předehnat Silicon Valley v závodě na poli samořízených aut. Další americká automobilka Ford Motor mezitím oznámila, že zakládá dceřinou firmu pro investice a vývoj do nových možností mobility, jako je sdílení vozidel.
- Goldman Sachs zvýšila doporučení na akcie Chevronu na "neutral" ze "sell".
- Colgate-Palmolive zvýšila svou kvartální dividendu o 3 % na 39 centů.
- Ratingová agentura Standard & Poor's zvýšila dluhové hodnocení společnosti Ford Motor o jeden stupeň na BBB.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 5. března klesl na 259 tisíc z 277 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 278 tisíc). Čekalo se 275 tisíc. 4týdenní průměr se snížil na 267 500 žádostí. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 27. února klesl na 2,225 milionu z 2,257 milionu v předchozím týdnu, čekalo se 2,255 milionu.
- Americké domácnosti ve čtvrtém kvartálu 2015 celkově zbohatly o 1,637 bilionu USD (3Q2015: -1,321 bilionu USD). Posun ukazatele souvisel mimo jiné s vývojem cen akcií na konci loňského roku.
- Podíl individuálních investorů v průzkumu příslušní asociace, kteří nahlížejí na akcie optimisticky, se v posledním týdnu zvýšil z 32 % na 37,4 %, podíl medvědů naopak klesl z 29,2 % na 24,4 %. Podle analytiků jde po několika týdnech růstu cen akcií o typickou změnu.
- Společnost Apple rozeslala pozvánku na svůj jarní event, během kterého hodlá představit novinky ve své nabídce. Sledovaná událost se bude konat 21. března v pro firmu domovském Cupertinu. Analytici a fanoušci očekávají například aktualizace softwaru pro Apple Watch, nový iPad Pro s úhlopříčkou 9,7 palce a upgrade iPhonu s úhlopříčkou 4 palce. Akcie Applu ve čtvrtek +0,05 %.
- Americká internetová společnost Yahoo! jmenovala dva nové členy své správní rady. Firma k tomuto kroku přistoupila v době, kdy uvažuje o budoucnosti svých klíčových internetových aktivit. Akcie Yahoo! za poslední rok oslabily o více než 20 % a někteří velcí investoři tlačí firmu k tomu, aby své klíčové aktivity odprodala. Akcie Yahoo! ve čtvrtek -2,06 %.
- Amazon plánuje provozovat vlastní leteckou přepravu. Poskytovatel leteckých cargo služeb Air Transport Services Group oznámil, že si od něj největší on-line obchod pronajal 20 letounů Boeing 767 na pět až sedm let. Akcie Amazinu ve čtvrtek -0,10 %.
- Toyota se hodlá více soustředit na segment vozů bez řidiče (samořízených aut). Firma si najala kompletní sestavu zaměstnanců společnosti Jaybridge Robotics, která v oboru podniká. Akcie Toyoty ve čtvrtek +0,78 %.
- Společnost Twitter nabízí svým zaměstnancům nový program bonusů složených z hotovosti a akcií firmy. Snaží se tak ve firmě udržet talenty. Informaci přinesl list Wall Street Journal. Akcie Twitteru ve čtvrtek -5,92 %.
- Piper Jaffray zvýšila doporučení na akcie společnosti Expedia z "neutral" na "overweight" a zvýšila cílovou cenu na 140 USD z dosavadních 130 USD. Akcie Expedie ve čtvrtek +3,49 %.
- Bangladéšská centrální banka oznámila, že se snaží získat zpět 100 milionů dolarů, které jí byly údajně odcizeny čínskými hackery z účtu, který měla v newyorské pobočce amerického Fedu. Zvažuje, že americkou centrální banku zažaluje.
- Michael Horn, šéf amerických aktivit německé automobilky Volkswagen, po dohodě se společností z podniku odejde. Náhlý odchod Horna přichází ve chvíli, kdy se automobilka potýká s dopady rozsáhlého emisního skandálu. Horn působil v automobilce na různých pozicích 25 let. Šéfem americké divize Volkswagenu se stal v roce 2014.
- Pfizer zahajuje program zpětného odkupu akcií v objemu pět miliard dolarů.
- Wells Fargo zvyšuje doporučení na akcie CBS na "outperform" z "market perform".
- UBS snižuje doporučení na akcie Yelp na "prodat" z "neutral".
- Credit Suisse snižuje cílovou cenu akcií American Express na 62 ze 66 dolarů.
- Souboj o ovládnutí Oválné pracovny mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem, dvěma nejpravděpodobnějšími kandidáty na funkci amerického prezidenta, je mimo jiné také soubojem o americkou břidlicovou revoluci. Zatímco Trump tvrdí, že rizika spojená s frakováním prakticky neexistují, Clintonová se k těžbě z břidlic staví o poznání rezervovaněji.
- Deflace, divergence a proces oddlužování pravděpodobně způsobí opětovný pokles cen komodit, tvrdí Goldman Sachs. I když banka věří, že na trhu s ropou letos dojde k rebalancování a do konce roku vznikne deficit (převis poptávky), první signály zlepšení podle ní nejsou zatím dostatečné k nastartování udržitelného býčího trhu.
- Největší japonská telekomunikační skupina Nippon Telegraph & Telephone (NTT) jedná s firmou Dell o koupi její divize poskytující konzultace v oblasti informačních technologií Perot Systems. Cena má činit několik miliard dolarů, uvedl v úterý list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. Případné převzetí by bylo jednou z největších investic NTT v zahraničí za posledních několik let.
- Investoři tvrdí, že rally na železné rudě má spíše co do činění se spekulací a short squeezem než optimismem ohledně čínského růstu. Neuvěřitelný růst ceny komodity doprovází mnoho teorií.
- Propad cen ropy vedl kromě jiného i k hromadnému přehodnocování dluhových hodnocení těžařů černého zlata. Tento trend pokračoval i na začátku letošního roku, přestože ceny ropy se od druhé poloviny ledna opět opatrně posunují vzhůru.
- Jihokorejský výrobce automobilů Ssangyong Motor hodlá koncem roku 2019 vstoupit na trh ve Spojených státech. Uvedla to v úterý firma, jejímž majitelem je indická skupina Mahindra & Mahindra. Ssangyong chce rozšiřováním zahraničních aktivit kompenzovat propad poptávky v Rusku, které je jeho klíčovým exportním trhem.
- Americký ropný koncern Chevron se rozhodl snížit výdaje na investice pro příští a přespříští rok o téměř 40 %. Oznámila to v úterý firma, která v době nízkých cen ropy nechce omezit výplatu dividend akcionářům. Snížení investičního rozpočtu je větší, než podnik původně předpokládal.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý opět vyzval k opatřením na podporu světové ekonomiky. Podle prvního náměstka výkonné ředitelky fondu Davida Liptona sice hospodářské oživení pokračuje, ekonomika se však nachází v delikátní fázi a čelí rostoucí hrozbě "vykolejení".
- Akcie německé společnosti BASF v pondělí během dne ztrácely přes dvě procenta poté, co média přinesla zprávu o tom, že firma údajně hodlá vstoupit do chystané fúze firem DuPont a Dow Chemical a podat DuPontu konkurenční nabídku. Analytici se obávají, že BASF přeceňuje své síly a hrne se do potenciálně velmi drahé akviziční bitvy. BASF zprávy odmítla komentovat.
- Spojené státy se rozhodly zavést obchodní restrikce proti čínskému výrobci telekomunikačních zařízení ZTE a třem dalším podnikům. Příčinou je údajné porušení amerických vývozních pravidel v souvislosti s Íránem. Uvedlo v pondělním sdělení americké ministerstvo obchodu. Kvůli restrikcím bude pro jednu z největších telekomunikačních firem na světě obtížnější dostat se k produktům, které byly vyrobeny v USA, napsala agentura Reuters.
- Nejvyšší soud USA se v pondělí odmítl zabývat odvoláním společnosti Apple proti soudnímu verdiktu, podle něhož firma uzavřela s pěti nakladateli nezákonné úmluvy o cenách elektronických knih. Přední světový technologický podnik tak bude muset podle loňské dohody o mimosoudním vyrovnání zaplatit 450 milionů dolarů, uvedla agentura Reuters.
- Canaccord Genuity snižuje cílovou cenu akcií LinkedIn na 175 z 220 dolarů.
- Podle Sunday Telegraph by British American Tobacco mohla mít zájem o koupi Reynolds American, v níž už vlastní podíl.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Dollar General ve 4Q: Zisk na akcii 1,30 USD (odhad: 1,26 USD), tržby 5,29 miliardy USD. Firma zvýšila kvartální dividendu o 13,6 % na 0,25 USD z 0,22 USD a ve fiskálním roce 2016 plánuje odkoupit vlastní akcie za zhruba 1 miliardu USD. Akcie ve čtvrtek +10,64 %.
- Výsledky Vail Resorts ve 4Q: Provozovatel lyžařských středisek oznámil zisk na akcii 3,14 USD (odhad: 2,99 USD), tržby dosáhly 599,4 milionu USD (odhad: 591,1 milionu USD). Firma zvýšila kvartální dividendu na 0,81 USD. Akcie ve čtvrtek -3,89 %.
- Výsledky Square ve 4Q: Ztráta na akcii 0,34 USD (odhad: -0,14 USD), tržby 374,4 milionu USD (odhad: 322 milionů USD). Akcie Square ve středečním after-marketu beze změny.
- Výsledky Box ve 4QFY2016: Upravená ztráta na akcii 0,26 USD (odhad: -0,29 USD), tržby 86 milionů USD (odhad: 82 milionů USD). Akcie Boxu ve středečním after-marketu +13 %.
- Výsledky Shake Shack ve 4Q: Čistý zisk na akcii 0,07 USD (v souladu s odhady), tržby 51,1 milionu USD (odhad: 50,3 milionu USD). Akcie Shake Shack v pondělním after-marketu -8 %.
- Výsledky Urban Outfitters ve 4QFY2016: Zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 1,01 miliardy USD (meziročně beze změny). Akcie Urban Outfitters v pondělním after-marketu +7 %.
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, MarketWatch