Sdílená ekonomika v ČR zatím tvoří ani ne 0,1 % HDP, ale poroste

Česko je nyní na samotném začátku budování takzvané sdílené ekonomiky, která spočívá v pronájmu, výměnách či sdílení majetku mezi lidmi. Její podíl zatím nečiní ani 0,1 % ekonomiky. Vyplývá to analýzy společnosti Colosseum. Hlavní ekonom Colossea František Bostl ale předpokládá, že do roku 2020 by měla sdílená ekonomika v Česku dosáhnout minimálně 0,5 % HDP.
Sdílená ekonomika se může uplatnit například v sektoru půjčování aut, nářadí, dat a podobně. Obejde se bez prostředníků a uspoří za zprostředkovatelské náklady. Významný podíl sdílené ekonomiky lze podle Bostla čekat také v turismu, konkrétně v levném ubytování a nízkonákladové autodopravě. Velkou roli by mohla hrát i v oblasti řemesel a služeb. "Pod heslem lidi lidem, ovšem s významným regulačním rizikem. Sdílená ekonomika totiž nesnižuje jenom náklady spotřebitelů, ale také snižuje významně ceny konkurenčních služeb mimo sdílenou ekonomiku," podotkl Bostl.
Dalším zdrojem příjmů budou internet a telekomunikace. Lze například sdílet mobilní či internetové připojení a přemosťovat na ostatní uživatele prostřednictvím takové cloudové lokální wifi sítě.
Regulaci Bostl předpokládá u koncesovaných živností, jako je například taxislužba. Zde jsou již známé boje společnosti Uber s některými světovými ekonomikami, které se proti tomuto způsobu sdílení staví negativně.
"Sdílená ekonomika je velice trendy, návyková, dominantou mladých a vzdělaných lidí. Očekávám, že celý sektor sdílené ekonomiky poroste, ovšem s velkým důrazem na rozličnost v jednotlivých oblastech," uvedl Bostl.
V celé Evropě nyní nedosahuje sdílená ekonomika ani 0,2 % HDP. O sdílené ekonomice slyšel každý třetí Evropan a průměrný roční výdělek na osobu činil v roce 2015 asi 300 eur.
Nedávný průzkum ING mezi účastníky sdílené ekonomiky v ČR z června 2015 uvádí, že 49 % z nich vidí ve sdílené ekonomice úsporu peněz, 34 % ji využívá jako dodatečný finanční příjem a 44 % si myslí, že je šetrná k životnímu prostředí.
V ČR nicméně panují ohledně sdílené ekonomiky i obavy. Na 58 % lidí uvedlo, že se nechce dělit o své věci s cizími lidmi a 46 % nevěří kvalitě sdílených služeb.
Růst významu sdílené ekonomiky pro ČR však podle Bostla nelze opomenout i díky novým projektům, jako jsou Soupersoused.cz či Bla Bla Car. Těmto firmám by se mělo dařit hlavně díky návykům českých zákazníků, kteří se naučili využívat internet téměř ke všemu. "I proto lze očekávat dynamický růst tohoto odvětví," dodal.
Zdroj: ČTK