Ceny v průmyslu v únoru zrychlily pokles na čtyři procenta

Ceny průmyslových výrobců v Česku v únoru meziročně zrychlily pokles na 4 % z lednových 3,4 %. Nižší byly i ceny v zemědělství, naopak stavební práce zdražily. Uvedl to ve středu Český statistický úřad.
V průmyslu proti loňskému únoru klesly zejména ceny v oddílu koksu a ropných produktů. Nižší byly i ceny obecných kovů a kovodělných výrobků a ceny elektřiny. Klesly také ceny v oddíle dopravní prostředky a nižší byly i ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla. Naopak ceny motorových vozidel vzrostly.
Zlevnily i těžba a potravinářské výrobky, nápoje a tabák. Dražší byla naopak voda. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce snížily ceny energií.
Ceny zemědělských výrobců v únoru rovněž zrychlily pokles, meziročně byly nižší o 2,9 %, v lednu o 1,2 %. V živočišné výrobě klesly ceny o 8,9 %. Zlevnilo mléko, vejce, jateční prasata a drůbež, skot naopak zdražil. V rostlinné výrobě se ceny zvýšily o 3,4 %, zdražily zejména zelenina (+78,9 %) a brambory (+57,7 %).
Ceny stavebních prací se v únoru meziročně zvýšily stejně jako v lednu o 1,3 %, zatímco ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly nižší o desetinu procenta.
"V oblasti cen výrobců je situace stále obdobná, meziroční pokles cen průmyslových výrobců je tažen zejména několika cenovými okruhy. Kategorie koks a rafinované ropné produkty svůj meziroční pokles cen opět prohloubila, a to i přes efekt nižší srovnávací základny z minulého roku (ceny se začaly propadat v prosinci 2014). Ceny tak v únoru dále meziročně poklesly o zhruba 25 % a celkově přispěly k poklesu cen v průmyslu 1,7 procentního bodu. Dále je pokles cen koncentrován v poklesu cen kovových výrobků (-5,8 % meziročně, příspěvek -0,7 procentního bodu) a elektřiny (-4 % meziročně, příspěvek -0,7 procentního bodu). Z celkového meziročního poklesu cen průmyslových výrobců o 4 % tak uvedené tři kategorie přispívají k poklesu 3,1 procentního bodu, což ilustruje, že výrazný pokles cen průmyslových výrobků je silně koncentrován zejména v několika cenových okruzích. Nicméně ani v ostatních kategoriích průmyslových výrobců není prozatím patrný růst cen a ceny vesměs stagnují, respektive mírně klesají," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro ČR.
"Stejně tak stagnují ceny tržních služeb. Ceny ve stavebnictví a ceny zemědělských výrobků se propadají hlouběji do záporu kvůli poklesu cen živočišných výrobků o -8,9 % meziročně. Z tohoto pohledu tak zůstává cenový vývoj v tuzemské ekonomice utlumený a ani přes příznivý růst ekonomiky se prozatím nevytváří silnější inflační tlaky. Průměrná inflace by tak v letošním roce měla zůstat pod 1 % a v následujících měsících setrvá poblíž nulové hranice. Stále se však jedná zejména o nabídkové faktory, které ceny tlačí níže (potraviny, ropa, kovy), což není důvod, aby ČNB na tento vývoj reagovala," dodává Seidler.
Zdroj: ČTK