Firma, jejíž akcie se staly noční můrou Wall Street, je vyšetřována americkým burzovním regulátorem

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyšetřuje společnost SunEdison, která je největším světovým dodavatelem zařízení pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Zkoumá, zda firma měla hotovost, kterou v době propadu ceny svých akcií uklidňovala investory.
Komise prošetřuje, kolik peněz firma měla na účtech loni v létě, když se její akcie ocitly ve volném pádu. Firma tehdy uklidňovala investory, že drží miliardu dolarů, někteří z akcionářů to ale zpochybňují.
Akcie SunEdison v úterý po uzavření trhu ztratily 38 % a za poslední rok jsou v 95% ztrátě.
Společnost TerraForm Global, která je dceřinou firmou SunEdisonu, navíc v úterý poukázala na "značné riziko" platební neschopnosti SunEdisonu kvůli jeho vysoké zadluženosti.
SunEdison v minulých letech vedl agresivní strategii akvizic, což firmu zatížilo dluhem téměř 12 miliard dolarů. Firma letos už dvakrát odložila vydání výroční zprávy za loňský rok a tento měsíc uvedla, že ve svých finančních údajích našla nedostatky. Pokud by SunEdison nevydal výroční zprávu do 30. března, porušil by tím dohodu s věřiteli a ti by mohli žádat okamžité splacení úvěrů. Kvůli obavám o finanční situaci firmy SunEdison zrušila nedávno dohodu o odkoupení touto společností firma Vivint Solar.
"Kvůli potížím s likviditou existuje značné riziko, že SunEdison brzy požádá o bankrotovou ochranu," uvedla v úterý společnost TerraForm Global, která je samostatnou dceřinou firmou SunEdison s vlastními akciemi. Dodala, že stejně jako sesterská firma TerraForm Power odloží vydání své výroční zprávy za loňský rok.
SunEdison směřuje k bankrotu i přesto, že je jednou z nejvíce dotovaných amerických společností. Odborová skupina Good Jobs First loni uvedla, že SunEdison spolu se svými dceřinými firmami dostal od roku 2000 na federálních subvencích a daňových kreditech od daňových poplatníků téměř 650 milionů dolarů a byl 13. nejvíce subvencovanou firmou v USA.
Zdroj: WSJ, ČTK