US MARKETZavírá za: 0 h 15 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

ČEZ dostal nové povolení pro provoz prvního bloku JE Dukovany a oznámil další zamýšlené investice

Energetická společnost ČEZ může dále provozovat první blok Jaderné elektrárny Dukovany. Nové povolení ve středu vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), a to na dobu neurčitou. ČTK to sdělil mluvčí úřadu Radek Pokorník. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová pak informovala, že společnost Škoda Praha, kterou ČEZ stoprocentně vlastní, bude s čínskou skupinou Pinggao ve střední a východní Evropě, Mongolsku, Číně a na Ukrajině rozvíjet projekty čistých technologií a výstavby elektrických sítí a elektráren, zejména fotovoltaických a větrných.

Nynější desetileté povolení pro provozování prvního jaderného bloku Dukovan mělo původně skončit s minulým rokem, úřad ho ale na žádost firmy prodloužil o tři měsíce, tedy do 31. března. Zpoždění způsobila nutnost opakovaně zkontrolovat svary v bloku.

"Vydání povolení předcházelo rozsáhlé posuzování předkládané dokumentace a stavu nejen prvního bloku, ale i celé lokality," uvedl mluvčí v tiskové zprávě. Rozhodnutí bude zveřejněno na webových stránkách SÚJB poté, co nabude právní moci.

Jaderná elektrárna Dukovany má čtyři jaderné bloky. Povolení pro jejich provoz zatím ČEZ dostával vždy na deset let. Letos bude podávat žádost o nové povolení také pro blok číslo dvě, jehož současná licence platí do konce roku. O další povolení u zbývajících dvou bloků má ČEZ požádat státní úřad v roce 2017.

Dukovanský blok číslo jedna začal vyrábět elektřinu jako první v květnu 1985, poslední čtvrtý reaktorový blok Dukovan funguje od července 1987. Podle původních předpokladů už měla být elektrárna na hranici své životnosti, kvůli prodloužení provozu se proto ČEZ v minulých letech zaměřil na modernizaci jejího zařízení.

Žádost o nové povolení provozu pro první blok Jaderné elektrárny Dukovany podala firma ČEZ loni 24. září, v prosinci však sama požádala o přerušení řízení kvůli rozšířeným kontrolám zařízení. Reaktor byl odstaven 167 dní, štěpná reakce v něm byla obnovena 11. února. Energetici museli v bloku navíc zkontrolovat svary, protože jejich rentgenové snímky v dokumentaci byly nekvalitní. Žádost o pokračování řízení k nové licenci pro první blok předal ČEZ státnímu úřadu 26. února.

"Obnovení licence bylo očekáváno, i když s ním měla firma kvůli neúplné dokumentaci problémy. Zprávu vnímáme mírně pozitivně," říká Petr Bártek, analytik České spořitelny.

Miliardové investice do čisté energie

Celkový objem investic firmy Škoda Praha do čistých technologií a výstavby elektrických sítí a elektráren ve východní Evropě, Mongolsku, Číně a na Ukrajině se může podle Půlpánové pohybovat v řádu desítek miliard korun.

ČEZ oznámil významné investice podruhé v krátké době. V polovině března ředitel divize ČEZ nová energetika Tomáš Pleskač řekl, že firma plánuje do roku 2020 do takzvané nové energetiky investovat 50 až 60 miliard Kč. Chce se zaměřit na Německo, Francii, Polsko a Británii.

Loni ČEZ prostřednictvím své dceřiné firmy Inven Capital dvakrát investoval do takzvané decentralizované energetiky v Německu. V červenci vstoupil do společnosti Sonnen, která vyrábí bateriová úložiště, v listopadu pak do firmy Sunfire, která vyrábí palivové články, jež dokáží přeměnit palivo, například zemní plyn, na elektřinu a teplo, ale i elektřinu zpět na vodík a další plyny.

Škoda Praha je největším českým dodavatelem energetických celků a jejich technologických částí. Firma je schopna dodat energetické dílo od projektové dokumentace přes realizaci a montáž až po uvedení do provozu a zajištění záručního a pozáručního servisu.

Pinggao Group se řadí mezi deset největších elektroenergetických společností v Číně. Věnuje se výzkumu, vývoji a výrobě vysokonapěťových spínačů vedení i dalšího souvisejícího zařízení, včetně jejich instalace a údržby.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRČEZČínaEkologie a životní prostředíElektřinaEnergetikaJaderná energetikaSolární energieVětrná energie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika