Podmínky v českém průmyslu se v březnu druhý měsíc v řadě zhoršily

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v březnu druhý měsíc v řadě zhoršily. Index PMI klesl z únorových 55,5 bodu na březnových 54,3 bodu. Údaje ale i tak svědčí o celkově solidním růstu podnikatelských podmínek ve výrobě, i když nejslabším tempem od loňského listopadu. Uvedla to v pátek společnost Markit Economics. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů.
"Po silném startu roku 2016 tempo růstu české výroby v březnu dále zvolnilo. Průměr 55,6 bodu za první čtvrtletí byl však silnější než za poslední čtvrtletí loňského roku (54,6 bodu). Českým výrobcům se navíc stále daří lépe než jejich protějškům v eurozóně," uvedl vedoucí ekonom u společnosti Markit Trevor Balchin.
Objem nových zakázek v českém výrobním sektoru se v březnu zvýšil, tak jako v předchozích 33 měsících. Tempo růstu ovšem zpomalilo na minimum za čtyři měsíce. Zaměstnanost ve zpracovatelském sektoru v březnu dále rostla. Současná řada tvorby pracovních příležitostí trvá již 35 měsíců.
"I přes uvedený pokles se březnový PMI stále nachází na relativně vysoké úrovni. Index potvrdil, co naznačily již ukazatele důvěry v průmyslu, tedy že nálada českého výrobního sektoru zůstává příznivá, ačkoli na ni mírně se zpožděním dopadají méně optimistické zprávy ze zahraničí," uvedl hlavní ekonom ING pro ČR Jakub Seidler.
Zdroj: ČTK