US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,59 %
NASDAQ-0,88 %
S&P 500-0,27 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Zpracovatelský sektor eurozóny v březnu podle finálních dat zaznamenal rychlejší expanzi

Index nákupních manažerů pro zpracovatelský sektor eurozóny se podle finálních dat agentury Markit zvýšil v souladu s očekáváním na 51,6 bodu z únorových 51,2 bodu, předběžná data očekávala mírnější růst na 51,4 bodu. Situace ve zpracovatelském sektoru eurozóny se tak v březnu mírně zlepšila, tempo růstu ale zůstává slabé, ačkoli firmy ve snaze získat zakázky výrazně snižují ceny.

Redakce IW
Redakce IW
1. 4. 2016 | 10:00
Eurozóna

"Údaje naznačují, že zpracovatelský sektor v prvním čtvrtletí vzrostl jen o 0,2 %," řekl podle agentury Reuters hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson. Upozornil rovněž na sílící deflační tlaky v tomto odvětví.

V Itálii byl růst produkce nejprudší za poslední tři měsíce - index nákupních manažerů vyskočil na 53,5 z 52,2 bodu, očekával se mírnější růst na 52,5 bodu.

V expanzi pokračovalo i Španělsko, byť mírnějším tempem než v únoru. Index nákupních manažerů klesl na 53,4 bodu z 54,1 bodu v únoru, očekával se jen mírný pokles na 54 bodů.

Expanze německého zpracovatelského sektoru se naopak zrychlila, byť oproti únoru, který představoval 15měsíční minimum, jen o málo. Index nákupních manažerů vzrostl na 50,7 bodu z 50,4 bodu.

Ve Francii klesly ceny hotových výrobků nejprudším tempem od října 2009 a celý zpracovatelský sektor se propadl do pásma kontrakce. Index nákupních manažerů spadl na 49,6 bodu, jak se očekávalo.

Index nákupních manažerů v Řecku se rovněž nachází v pásmu kontrakce, ale každý měsíc se přibližuje padesátibodové hranici - ukazatel vzrostl na 49 bodů z únorových 48,4 bodu.

Evropská centrální banka (ECB) se v březnu rozhodla podpořit inflaci i hospodářský růst v eurozóně snížením všech úrokových sazeb, posílením programu nákupů dluhopisů a novou nabídkou levných úvěrů soukromému finančnímu sektoru.

Dlouhodobým cílem ECB je návrat meziroční míry inflace ke dvěma procentům. Eurozóna ale v březnu už druhý měsíc po sobě zůstala v deflaci. Statický úřad Eurostat tento týden uvedl, že spotřebitelské ceny meziročně klesly o 0,1 % po únorovém poklesu 0,2 %.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

EurozónaIndexy nákupních manažerů (PMI)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná