Evropské akcie v pondělí mírně posílily i přes potíže telekomunikačních firem

Velké akciové trhy v Evropě v pondělí mírně získaly. Index frankfurtské burzy DAX si připsal +0,28 %, francouzský CAC 40 skončil v plusu o 0,53 % i přes zrušení plánované telekomunikační fúze Bouygues-Orange a londýnský FTSE 100 posílil o 0,3 %. Index STOXX Europe 600 získal 0,4 %.
Po slabém začátku, kdy ztrácel až 0,4 procenta, se celoevropský index STOXX Europe 600 vyhoupl do kladných čísel a skončil na hodnotě 334,49 bodu, tedy o 0,4 procenta výše než v pátek.
Podobně si vedly i jednotlivé evropské akciové trhy, včetně francouzského indexu CAC 40. Ten skončil o více než půl procenta v plusu, přestože během dne přišla zpráva o tom, že plánovaná fúze velkých telekomunikačních operátorů neproběhne. Akcie firem z oblasti ICT však pokles pocítily - hodnota firmy Bouygues SA se propadla o 13,5 % a Orange o 6,2 %. Konkurenční Numericable-SFR dopadl ještě hůře s 18% ztrátou.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Dokumenty svědčící o vynalézavosti politiků při ukrývání majetku v offshorových daňových rájích natropily rozruch od Ukrajiny po Island. Na Islandu proto roste tlak na premiéra Davída Gunnlaugssona, aby podal demisi. Předseda islandské vlády měl zatajit milionové investice do bank ve své zemi a namísto toho své peníze za tím účelem prohnal offshorovou investiční společností. Islandské opoziční strany plánovaly vyvolat v parlamentu hlasování o nedůvěře.
- Norská vláda zase vyzvala DNB, největší banku své země, aby vysvětlila svou pomoc klientům při zakládání takových firem. DNB se podle vlády podílela na zakládání offshorových společností na Seychelách. Banka se omluvila a uvedla, že takové počínání neměla dovolit, protože tím mohla pomoci k daňovým únikům.
- To ukrajinský Národní protikorupční úřad (NABU) ze zákona nemůže vyšetřovat přesuny firem prezidenta Petra Porošenka do daňových rájů. Úřad podle ukrajinských zákonů smí vyšetřovat jen bývalé prezidenty, čili nemá pravomoc spustit vyšetřování Porošenka.
- Čínské investice do evropských komerčních nemovitostí loni vzrostly o 22 %. Hodnota investic čínských firem do evropských komerčních nemovitostí v roce 2015 dosáhla 8,5 miliardy eur, meziročně se tak zvýšila o 22 %. Děje se tak navzdory zvýšené míře nejistoty na čínském trhu a zpomalování hospodářského růstu v této zemi.
- Ruskému ropnému podniku Lukoil klesl loni zisk o 26 % Čistý zisk ruské ropné společnosti Lukoil v loňském roce klesl o 26 % na 291,1 miliardy rublů (101,4 miliardy Kč). Firma je druhým největším producentem ropy v Rusku a potýká s klesajícími cenami. Musela již kvůli tomu snížit hodnotu některých aktiv.
- Šéfka MMF popřela, že by fond hrozil ukončením pomoci Řecku. Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová popřela, že by pracovníci fondu v rámci vyjednávací strategie tlačili Řecko do platební neschopnosti. Reagovala tak na dokumenty zveřejněné na serveru WikiLeaks, které naznačují, že činitelé MMF hrozili odchodem fondu z programu pomoci Řecku, aby přiměli evropské věřitele k většímu oddlužení této země.
- Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny poprvé od začátku roku posílila. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix, jejíž index pro duben se vyšplhal na 5,7 bodu z březnové hodnoty 5,5 bodu. Ze stabilnější situace ve světové ekonomice a podpůrných opatření Evropské centrální banky ale index důvěry podle analytiků příliš vytěžit nedokázal.
- Celková míra nezaměstnanosti v eurozóně se v únoru snížila na 10,3 % z 10,4 % v lednu, a dostala se tak na nové minimum od srpna 2011. Údaj za leden byl ale na 10,4 % revidován z původních 10,3 %. Evropský statistický úřad Eurostat zároveň zveřejnil také index výrobních cen za únor, který se meziročně i meziměsíčně snížil více, než se čekalo.
- Francouzská energetická skupina EDF by podle polského tisku měla tento měsíc zahájit prodej některých svých polských aktiv, především teplárenských. EDF tato aktiva bez dluhu a minoritních podílů oceňuje na 1,5 až 1,8 miliardy eur. Analyzovat se tato aktiva chystají ČEZ, Veolia, Fortum, PGNiG, Energa a Enea.
Zdroj: CNBC