US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie zahájily týden mírným poklesem, pod tlak se opět dostala ropa

Hlavní americké akciové indexy v pondělí nejprve dokázaly hájit silné pozice ze závěru předchozího týdne, v druhé polovině obchodní seance ale zamířily do zhruba půlprocentní ztráty.

Redakce IW
Redakce IW
4. 4. 2016 | 22:00
Americké akcie

Index Dow nakonec odepsal 0,31 % na 17 737 bodů, S&P 500 klesl o 0,31 % na 2 066,13 bodu a Nasdaq Composite ztratil 0,46 % na 4 891,79 bodu. Ztrácely akcie ve všech hlavních sektorech s výjimkou zdravotní péče, která posílila téměř o procento. Nejhůře na tom byly energetika a odvětví základních materiálů. Index volatility VIX stoupl o bezmála 8 % na 14,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 1,7583 %.

Vedle dat z ekonomiky a vývoje cen ropy byla velká pozornost tradičně věnována vyjádřením členů Fedu. Podle Erica Rosengrena, šéfa bostonské pobočky centrální banky, je trh přehnaně pesimistický, pokud jde o zvyšování sazeb v USA. Není prý patrné, že by zpomalení světové ekonomiky vzalo výrazněji s sebou i hospodářské oživení v USA, a navíc volatilita na akciovém trhu zmizela tak rychle, jako se objevila.

Jeho kolega z Minneapolisu Neel Kashkari hovořil o svém oblíbeném tématu too-big-to-fail. Od svého uvedení do úřadu se zasazuje za rozdělení velkých amerických bank. "Pokud by se nám podařilo omezit rizika spojená s velkými bankami, ulevilo by se těm menším," uvedl. Akcie velkých bank s výjimkou Wells Fargo v pondělí ztrácely od půl procenta do dvou procent.

Americký letecký dopravce Alaska Air se dohodl na převzetí konkurenční společnosti Virgin America. Hodnota transakce činí zhruba 4 miliardy dolarů a Alaska Air (-3,72 %) se díky ní stane předním leteckým přepravcem na západním pobřeží USA a pátým největším v celých Spojených státech. Akcie Virgin America v reakci na oznámení zpevnily v pondělí o více než 40 %.

Americký výrobce elektrických vozů Tesla Motors (+3,96 %) získal za 36 hodin 253 tisíc objednávek na svůj nový sedan Model 3. To je velmi rychlý start prvního vozu automobilky určeného pro masový trh, který se k zákazníkům dostane nejdříve za 18 měsíců. Tesla ale zklamala oznámenými dodávkami v prvním kvartálu (14 820 vozů, čekalo se16 000). V poobchodní fázi tak akcie znatelně ztrácely.

Deutsche Bank nevěří, že by společnost Facebook (-3,02 %) byla schopna za první kvartál oznámit tak vynikající čísla jako loni na konci roku. Ty byly prý výrazně nad sice vzestupnou, ale znatelně méně strmou trendovou linií.

Investiční firma Bernstein snížila investiční doporučení na akcie konglomerátu General Electric (-2,22 %) na "market perform" z "outperform" kvůli tomu, že za posledních dvanáct měsíců zhodnotily o 27 %.

Investiční banka KeyBanc zvýšila hodnocení oděvnímu výrobci Gap (+0,24 %) na "overweight", přičemž jako důvody uvedla rostoucí poptávku po oblečení a oslabující dolar.

Finanční dům BB&T snížil investiční doporučení na akcie výrobce střelných zbraní Smith & Wesson (-17,94 %) na "hold" z "buy" v důsledku kombinace nárůstu ceny jeho akcií v poslední době a zpomalení poptávky.

Credit Suisse přidala akcie Applu (+1,03 %) na seznam "nejlepších investičních nápadů" a jejich cílovou cenu zvýšila na 150 ze 140 USD.

Americká investiční společnost Blackstone Group koupí od podniku počítačových služeb Hewlett Packard Enterprise (HPE) indickou pobočku MphasiS, která poskytuje smluvní činnosti pro jiné firmy, takzvaný outsourcing. Blackstone (-2,53 %) by mohla za firmu zaplatit až 1,1 miliardy dolarů, což by znamenalo dosud největší převzetí v indickém odvětví outsourcingu.

Na forexu vítězem japonský jen, ropa nadále pod tlakem

Americký dolar v pondělí sestoupil na dvoutýdenní minimum vůči japonskému jenu kvůli přetrvávajícímu očekávání, že americká centrální banka nebude spěchat se zvyšováním úrokových sazeb. Vůči euru však dolar většinu dne mírně posiloval.

Vůči japonskému jenu v pondělí dolar sestoupil až na 111,1 JPY, tedy dvoutýdenní minimum.

Podle analytiků mají na kurz americké měny nadále negativní vliv výroky šéfky Fedu Janet Yellenové. Ta minulý týden uvedla, že Fed bude kvůli přetrvávajícím rizikům v globální ekonomice postupovat v dalším zvyšování úrokových sazeb opatrně.

Světové ceny ropy zahájily týden poklesem a pohybovaly se v blízkosti měsíčních minim. Šance na dohodu předních světových producentů na zmrazení těžby se podle všeho snížila a řada investorů přestala sázet na další vzestup ropy.

Saúdská Arábie, která se na zmrazení těžby předběžně dohodla na únorové schůzce s Ruskem, Katarem a Venezuelou, dala minulý týden na vědomí, že ke zmrazení těžby na lednové úrovni přistoupí pouze v případě, že stejný krok učiní i další těžařské země včetně Íránu. Íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne ale o víkendu prohlásil, že Írán hodlá zvyšovat těžbu a vývoz ropy, dokud tyto ukazatele nedosáhnou úrovní, na nichž byly před zavedením mezinárodních sankcí proti Teheránu.

Těžařské země budou o návrhu na zmrazení těžby na lednových úrovních jednat 17. dubna v katarském Dauhá. Nejnovější vyjádření Rijádu a Teheránu ale vyvolávají pochybnosti nad schopností největších světových vývozců ropy dospět k dohodě.

Mimo jiné i díky těmto nadějím stouply ceny ropy od února o zhruba 50 %. Za celé čtvrtletí získal Brent šest procent a WTI čtyři procenta.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie