US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,30 %
KB+0,00 %
Erste-0,42 %

Představitelé Fedu v březnu intenzivně diskutovali, zda nebude vhodné tento měsíc opět zvýšit úrokové sazby

Členové měnového výboru americké centrální banky (Fed) na posledním zasedání, které se konalo 15. a 16. března, intenzivně diskutovali o tom, zda by nebylo vhodné na dubnovém zasedání opět zvýšit úrokové sazby. Vyplývá to ze zápisu z březnového zasedání Fedu, který byl zveřejněn ve středu večer. Vzhledem k rizikům vycházejícím z globální ekonomiky ale mezi účastníky schůzky převládl opatrný přístup k utahování měnové politiky.

"Mnozí účastníci byli toho názoru, že globální ekonomická a finanční situace stále představuje znatelná rizika," uvádí se v zápisu. Guvernéři Fedu se v závěru schůzky vesměs shodovali, že v letošním roce se základní sazba zvýší nejspíše dvakrát, ohledně načasování si ale nebyli jistí.

Fed loni v prosinci zvýšil základní sazbu z minima 0-0,25 %, na němž byla sedm let, na 0,25-0,5 % a odhadl, že v letošním roce by se sazba měla dále zvýšit čtyřikrát. Už na lednovém zasedání ale zaujal opatrný postoj a dal najevo obavy z potenciálních hrozeb pro americkou ekonomiku, včetně turbulencí na finančních trzích, propadu cen ropy a zpomalování hospodářského růstu Číny a dalších zemí. V poslední době se sice ekonomické ukazatele i situace na trzích zlepšují, měnový výbor Fedu ale přesto nyní čeká jen dvě zvýšení sazby v letošním roce.

Někteří účastníci zasedání poukázali podle zápisu na to, že kvůli přetrvávajícím rizikům by dubnové zvýšení hlavní úrokové sazby "signalizovalo pocit naléhavosti", který podle nich neodpovídá skutečnosti. Šéfka Fedu Janet Yellenová minulý týden prohlásila, že v dalším zvyšování sazeb bude třeba postupovat opatrně.

Plné znění zápisu z březnového zasedání Fedu

"Holubičí vyznění zápisu z březnového zasedání Fedu vnímáme jako snahu banky pokračovat ve stabilizaci nebo oslabování dolaru. Od slabšího dolaru si centrální banka slibuje stabilizaci finančních trhů a rozvíjejících se ekonomik. Fed byl v této snaze podpořen i ECB, která snížila svou snahu oslabit euro a raději se snaží podpořit ekonomiku podporou úvěrového kanálu," říká David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

"Pokud se podíváme na ekonomické fundamenty, tak měnové podmínky se mají zpřísňovat. Míra nezaměstnanosti je na pěti procentech, navíc začíná růst míra participace. Jinými slovy, podmínky na trhu práce se tak změnily, že lidé, kteří práci přestali hledat, se znovu vracejí. Takže přestože míra nezaměstnanosti nemusí už dále výrazně klesat, zaměstnanost může vzrůst ještě o jedno procento. A druhý cíl, inflace, akceleruje k cíli dvou procent," pokračuje Navrátil.

"Měnové podmínky si zasluhují zpřísnění. Do začátku roku tuto práci 'oddřel' dolar svým posílením. Nicméně od té doby došlo ke snížení naakumulovaného reálného posílení (od roku 2014) z 20 % na 12 %, takže se otevírá prostor pro další zvýšení sazeb," dodává Navrátil.

Zdroj: ČTK, CNBC

Americká ekonomikaCentrální bankyFedSpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná