US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Americké akcie ve středu po dvou dnech poklesu obnovily růst a výrazně zpevnily

Středeční vzestup amerických akciových indexů vedl farmaceutický sektor, který povzbudily naděje na akvizice menších firem po odvolání megafúze společností Pfizer a Allergan. Wall Street podporoval také výrazný vzestup cen ropy. Po zveřejnění zápisu z březnového zasedání měnového výboru Fedu indexy část zisků odevzdaly, brzy se ale oklepaly a vystoupaly nad předchozí intradenní maxima.

Redakce IW
Redakce IW
6. 4. 2016 | 22:30
Americké akcie

Dow posílil o 0,64 % na 17 716,05 bodu, širší S&P 500 přidal 1,05 % na 2 066,66 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,59 % na 4 920,71 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,63 % na 14,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 1,755 %.

V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejlepší výkon podaly sektor zdravotní péče a energetické odvětví, nejméně naopak stouply sektor veřejných služeb, průmyslové odvětví a finanční sektor.

Ze zápisu z březnového zasedání měnového výboru Fedu vyplynulo, že guvernéři americké centrální banky na posledním setkání intenzivně diskutovali, zda nebude vhodné na dalším zasedání, které se bude konat již tento měsíc, opět zvýšit úrokové sazby.

"Mnozí účastníci byli toho názoru, že globální ekonomická a finanční situace stále představuje znatelná rizika," uvádí se v zápisu ze zasedání FOMC. V závěru schůzky se guvernéři Fedu shodovali, že v letošním roce by se základní úroková sazba měla zvýšit nejspíše dvakrát, ohledně načasování si ale nebyli jisti.

Akcie farmaceutické společnosti Pfizer (+5,01 %) navázaly na úterní růst a ve středu posílily o dalších pět procent poté, co společnost potvrdila, že ruší plánované převzetí konkurenční irské společnosti Allergan (+3,46 %) za zhruba 160 miliard dolarů. Důvodem jsou nové kroky Washingtonu proti vyhýbání se firem vysokému zdanění v USA. Americké ministerstvo financí v pondělí představilo již třetí balík opatření proti takzvaným inverzím, které americkým podnikům umožňují vyhýbat se vysokému zdanění firemních zisků v USA. V rámci inverzí americká firma obvykle koupí menšího zahraničního konkurenta a přesune své daňové sídlo do jeho země.

Výrazně zpevnily rovněž akcie poskytovatelů služeb pro těžbu ropy a zemního plynu Baker Hughes (+8,82 %) a Halliburton (+5,93 %) poté, co americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že v rámci snahy o zastavení fúze firem podalo antimonopolní žalobu. Podle ministerstva by transakce mohla ohrozit hospodářskou soutěž, zvýšit ceny a omezit inovace v odvětví. Společnost Halliburton, která je druhým největším poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy na světě, se na převzetí menšího konkurenta Baker Hughes dohodla v listopadu 2014. V hotovosti a akciích by za něj měla zaplatit téměř 35 miliard dolarů.

Rostly například také akcie internetového prodejce Amazon (+2,72 %) a softwarové společnosti Microsoft (+1,03 %), které jednají o získání menšinového podílu v mapové službě HERE. Loni službu HERE od finské Nokie koupily automobilky Audi, BMW a Mercedes-Benz.

V indexu Dow ve středu nejvíce zdražily kromě akcií Pfizeru cenné papíry farmaceutické společnosti Merck (+2,56 %), energetického podniku Chevron (+2,34 %) a vydavatele platebních karet Visa (+1,61 %). V mínusu skončilo pouze šest emisí, jejich poklesy byly jen kosmetické.

Akcie kanadské farmaceutické firmy Valeant Pharmaceuticals (+18,93 %) zdražily téměř o pětinu poté, co společnost oznámila, že se jí podařilo vyjednat nové podmínky dluhu.

Dolar k jenu dále oslaboval, ropa zdražila

Americký dolar ve středu vůči japonskému jenu pokračoval v poklesu a jeho kurz sestoupil na novou nejnižší hodnotu za 17 měsíců. Japonský jen zpevňuje částečně kvůli pochybnostem o intervenci japonské centrální banky proti jeho růstu, řekli analytici agentuře Reuters.

Večer se dolar k jenu propadal o 0,6 % na 109,68 JPY, nejníže od konce října 2014. Od počátku roku ztrácí dolar vůči japonské měně přes osm procent. Euro proti dolaru večer zpevňovalo o 0,15 % na 1,1398 USD.

Obchodníci začali pochybovat o intervenci proti růstu kurzu jenu, když japonský premiér Šinzó Abe řekl, že by své měny vlády neměly oslabovat "svévolnými intervencemi". Mluvčí japonské vlády pak sice uvedl, že Tokio vývoj na trhu pozorně sleduje a v případě potřeby zasáhne, analytici si ale myslí, že Japonsko bude mít pro zásahy před květnovým zasedáním skupiny G7 svázané ruce.

Světové ceny ropy ve středu výrazně rostly a proti úterý si během odpoledne připisovaly zhruba 4 %. Vzhůru je tlačila především zpráva o překvapivém poklesu zásob suroviny ve Spojených státech.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 4,9 milionu barelů. Zaznamenaly tak první pokles za sedm týdnů. Analytici podle průzkumu agentury Reuters počítali s dalším nárůstem, v průměru o 3,2 milionu barelů.

K růstu cen přispěly také naděje na dohodu předních těžařských zemí o navrhovaném zmrazení produkce ropy na lednové úrovni. Kuvajt v úterý uvedl, že dohody by mělo být dosaženo, i když se Írán, jeden z významných producentů suroviny, ke zmrazení těžby odmítá připojit.

Zlato ve středu večer zdražovalo o osm dolarů na 1 229,65 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o sedm centů na 14,97 USD za trojskou unci.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezona

  • Výsledky Monsanto ve 2QFY2016: Zisk na akcii 2,41 USD (odhad: 2,42 USD), tržby 4,53 miliardy USD (odhad: 4,73 miliardy USD).

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná