Islandský ministr financí kvůli kauze Panama Papers neodstoupí

Islandský ministr financí Bjarni Benediktsson nemá v plánu rezignovat na svou funkci, přestože se jeho jméno objevilo v takzvaných Panama Papers, které již funkci stály jeho nadřízeného, premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona.
"Ne," odpověděl Benediktsson v úterý v Londýně na otázku novinářů, zda hodlá kvůli aféře odstoupit. Premiér Gunnlaugsson sice minulý týden rezignoval, koaliční vláda jeho Pokrokové strany a Strany nezávislosti se však udržela v prakticky nezměněném složení u moci. Ministr financí Benediktsson přitom vlastnil offshoreovou firmu v daňovém ráji na Seychelách a ministryně vnitra Ólöf Nordalová v Panamě. Oba shodně říkají, že se ničeho nezákonného nedopustili.
Převádění peněz do offshoreových firem není nezákonné. Podle expertů by ale dokumenty, které unikly z panamské právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca, mohly poskytnout důkazy o daňových únicích, praní špinavých peněz, porušování sankcí, drogových obchodech a dalších zločinech.
Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), které se podílelo na zveřejnění Panama Papers, uvedlo, že Benediktsson potvrdil své třetinové vlastnictví společnosti na Seychelách. Firma byla prý vytvořena k investicím do čtyř bytů v rozestavěné budově v Dubaji. Činnost firmy byla postupně omezována a v roce 2012 byla odstraněna z registru firem na Seychelách.
Agentura AFP upozornila, že v Panama Papers je zmíněno asi 600 Islanďanů. Tato země s 320 000 obyvatel má v dokumentech tedy vůbec nejvyšší počet lidí na obyvatele, prohlásil nezávislý islandský novinář Jóhannes Kristjánsson, který s ICIJ spolupracoval.
Offshoreové firmy Islanďanů jsou podle AFP dědictvím euforie, která vládla v islandském finančním sektoru krátce po roce 2000. Islandské banky tehdy mohutně expandovaly do zahraničí, ovšem za cenu velkého zadlužování. To nakonec vedlo v roce 2008 ke krachu tří nejvýznamnějších islandských bank.
"Jeden z mých zdrojů mi řekl, že v opojných letech před rokem 2008 člověk nic neznamenal, pokud nevlastnil nějakou offshoreovou firmu," napsala na svém blogu reportérka televize RÚV Sigrún Davídsdóttirová.
Účty v daňových rájích byly na Islandu tak známé, že se v islandských médiích vžil pro jisté firmy název "Tortola company" odvozený od jména největšího z Britských Panenských ostrovů.
Lidé v ulicích islandské metropole Reykjavíku jsou novými odhaleními znechuceni. "Je to malá klika, která se ani po (finanční krizi) z roku 2008 nevzdala svých aktivit. Jen se tím potvrzuje, že peníze vydělané během let překotného rozvoje se nevypařily do vzduchu," řekla agentuře AFP v Reykjavíku padesátiletá Islanďanka Kolbrún Elfa Sigurdardóttirová.
Zdroj: ČTK