Evropské akcie v úvodu týdne mírně posílily, pomáhali jim automobilky a dopravci

Evropské akcie v pondělí zamířily nahoru. Investoři se ze sebe snažili setřást obavy z nízkých cen ropy a zaměřovali se na pozitivní vývoj cen akcií automobilek a cenných papírů v sektoru cestovního ruchu.
Britský FTSE 100 si připsal 0,15 %, francouzský CAC 40 0,26 % a německý DAX 0,68 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,4 %.
Španělská Caixabank učinila novou nabídku na převzetí podílu 56 % v portugalské Banco BPI, který ještě nevlastní. Její akcie však přesto ztratily přes tři procenta.
Akcie společností Thomas Cook a TUI vedly nahoru sektor cestovního ruchu poté, co na oba tituly společnost Berenberg zvýšila doporučení a směrem nahoru upravila i jejich cílové ceny. To v kombinaci s klesajícími cenami ropy podpořilo také dopravce včetně aerolinek easyJet.
Automobilky v pondělí patřily k dalšímu úspěšnému sektoru. Nahoru je vedla společnost BMW, jejíž akcie zpevnily o 2 %, když na ně analytici banky Goldman Sachs zvýšili doporučení na "kupovat" z "prodávat".
Představitelům členských a nečlenských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se nepodařilo dosáhnout dohody o zmrazení těžby na lednové úrovni, protože Saúdská Arábie trvá na tom, aby se k dohodě připojil také Írán. Katarský ropný ministr Muhammad Sadá uvedl, že OPEC potřebuje více času na projednání dohody. Nový termín setkání zatím stanoven nebyl, podle zdrojů by to mohlo být po červnovém zasedání kartelu OPEC.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Německá ekonomika v prvním čtvrtletí díky silné domácí poptávce výrazně zrychlila růst. V jarním čtvrtletí však největší evropskou ekonomiku zřejmě čeká zpomalení. Předpověděla to v pondělní měsíční zprávě německá Bundesbanka.
- Pokud Britové v červnovém referendu podpoří vystoupení země z Evropské unie, způsobí to britské ekonomice trvalou újmu. Uvedl to podle agentury Reuters britský ministr financí George Osborne. Jestliže země vystoupí z EU, zmenší se její ekonomika do roku 2030 o 6 %, než kdyby zůstala součástí osmadvacítky, upozornil také.
- Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců klesly o 2,1 % a ceny tržních služeb se zvýšily o 0,6 %. Ceny průmyslových výrobců a stavebních prací se nezměnily. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců nižší o 4,6 % a průmyslových výrobců o 4,5 %, ceny tržních služeb se nezměnily. Ceny stavebních prací byly vyšší o 1,3 %. Informoval o tom Český statistický úřad.
- Česká ekonomika v následujících letech poroste tempem kolem 2,5 procenta ročně. Vyplývá to z v pondělí zveřejněných výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 20 tuzemských odborných institucí. Letos i příští rok by podle materiálu měl být růst ekonomiky tažen domácí poptávkou.
- V únoru 2016 vývozní ceny v Česku meziměsíčně klesly o 0,6 %, dovozní ceny o 1,1 %, směnné relace dosáhly hodnoty 100,5 %. Meziročně se vývozní ceny snížily o 4,3 %, dovozní ceny o 5,8 %, směnné relace dosáhly hodnoty 101,6 %.
- Dvě desítky lidí v pondělí demonstrovaly před berlínskou centrálou švédského koncernu Vattenfall proti plánovanému prodeji hnědouhelných dolů a elektráren v Lužici. Ekologičtí aktivisté vyzývají koncern, aby místo prodeje svá zařízení uzavřel. O aktiva Vattenfallu mají zájem i české společnosti, podle agentury Reuters by je měl převzít Energetický a průmyslový holding (EPH). Podle zdrojů deníku Tagesspiegel se definitivní rozhodnutí o prodeji očekává tento týden.
- Konsorcium tvořené Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) a společností PPF Investments koupilo německé hnědouhelné doly a uhelné elektrárny, které prodávala švédská společnost Vattenfall. Informoval o tom v pondělí mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cenu neuvedl. Akvizice podléhá schválení ze strany švédské vlády a další obvyklé regulaci. Uzavření transakce se očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku.
- Španělská Caixabank učinila novou nabídku na převzetí podílu 56 procent v portugalské Banco BPI, který ještě nevlastní, za 908 milionů eur. Caixabank přišla s novou nabídkou poté, co portugalská vláda zrušila omezení hlasovacích práv akcionářů ve svých bankách.
- Generální ředitel banky HSBC Stuart Gulliver v pondělí informoval akcionáře v Hongkongu o tom, že banka zvažuje zpětný odkup akcií. Předseda správní rady banky Douglas Flint dodal, že tuto možnost zástupci banky proberou s akcionáři na každoroční valné hromadě, která se bude konat v pátek v Londýně.
- Slovenský miliardář Pavol Krúpa vyzval skupinu Ad Hoc Group (AHG), aby ho zvolila do dozorčí rady černouhelné OKD. V pondělí to oznámila Krúpova skupina Arca Capital. V dopise, který Arca adresovala mluvčímu AHG Romanovi Paříkovi, Krúpa mimo jiné vybízí k zapojení skupiny Arca do restrukturalizace OKD. Pařík v reakci ČTK řekl, že návrh předá do Londýna fondům, které skupinu AHG tvoří.
- Čínská firma Hebei Iron & Steel Group podepsala dohodu o koupi ztrátové srbské ocelárny Železara Smederevo za 46 milionů eur. Dohoda podepsaná pár dní před předčasnými parlamentními volbami je první velkou privatizační dohodou sjednanou za vlády premiéra Aleksandara Vučiče.
- Německá společnost Siemens dostala od spolkového kartelového úřadu povolení k výstavbě elektrárny na zemní plyn v Bavorsku. Pro koncern je to první domácí zakázka na plynový blok za čtyři roky, uvedla agentura Reuters.
- Rakouské realitní firmy Immofinanz Group a CA Immo oznámily v pondělí nový plán vzájemné fúze. Jejich spojením má vzniknout skupina o tržní hodnotě kolem čtyř miliard eur a s rozsáhlými aktivitami ve střední a východní Evropě, včetně českého trhu.
- Systematické kontroly osob na všech hranicích schengenského prostoru by snížily hrubý domácí produkt 27 zemí Evropské unie o 0,19 až 0,47 procenta. To odpovídá 26,65 až 65,8 miliardám eur, tedy 52,74 až 130,28 eura na jednoho obyvatele. Vyplývá to z výpočtů německého hospodářského institutu Ifo. Do výpočtu není zahrnuto Chorvatsko.
Zdroj: CNBC