US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,58 %
NASDAQ-0,51 %
S&P 500-0,56 %
ČEZ+0,58 %
KB+0,10 %
Erste-0,20 %

Takhle se bojuje proti sebenaplňujícímu proroství! Čína prý tlačí ekonomy k lepšímu hodnocení hospodářských vyhlídek

Čínské úřady se snaží přimět ekonomy, analytiky a novináře k příznivějšímu hodnocení vyhlídek domácího hospodářství. Informoval o tom list The Wall Street Journal. Podle jeho zdrojů nyní čínští burzovní regulátoři, cenzoři a další vládní úřady vysílají slovní varování lidem, jejichž veřejné výroky o ekonomice nejsou v souladu s optimistickými prohlášeními vlády.

Tento postup je součástí snahy Pekingu zmírnit rostoucí obavy ohledně budoucího vývoje druhé největší ekonomiky světa, která se již delší dobu potýká se zpomalováním růstu. Protože se stále více lidí snaží přesouvat peníze do zahraničí, chtějí vládní úřady vytvořit atmosféru "pozitivní energie", píše The Wall Street Journal.

V minulosti se čínská cenzura soustředila především na politické disidenty, zatímco komentáře k ekonomice a podnikové zprávy měly relativní svobodu. Vláda totiž v tichosti uznávala, že volnější pohyb informací podporuje ekonomickou aktivitu.

Nyní se ale Peking rozhodl převzít zpět kontrolu nad tokem ekonomických informací poté, co politická pochybení, jež přispěla k loňskému propadu na čínských akciových trzích, vyvolala u investorů obavy ohledně schopnosti čínského vedení zvládnout zpomalování hospodářského růstu.

Ekonomka Lin Cchaj-i ze státní makléřské společnosti Guotai Junan Securities, která otevřeně mluvila o rostoucím zadlužení čínských podniků, převisu nabídky na trhu s bydlením a oslabování čínské měny, nedávno podle informací listu dostala již druhé varování. Zatímco první přišlo od burzovního regulátora, druhé pocházelo přímo z jednoho oddělení její firmy. To jí nařídilo, aby se vyhýbala příliš pesimistickým výrokům o ekonomice.

Analytici akciového trhu začínají být kvůli tlaku ze strany úřadů snažících se stabilizovat situaci na burze opatrní při vydávání kritických zpráv o podnicích. A minimálně jeden čínský ekonomický institut byl úřady vyzván, aby nezpochybňoval vládní program, který má státním podnikům pomoci snížit zadlužení, píše The Wall Street Journal.

Vedení čínské komunistické strany se v posledních měsících snaží rozptýlit obavy světových finančních trhů ohledně domácí ekonomiky. Její snaha o kontrolu nad ekonomickými informacemi by ale mohla naopak prohloubit nejistotu investorů, kteří již nyní zpochybňují spolehlivost oficiálních čínských statistik a prohlášení.

"Pokud chce strana a vláda slyšet pouze dobré zprávy, bude lepší neposlouchat nic, protože hodnota takovýchto slov bude menší než nulová." uvedl analytik Scott Kennedy z washingtonského Střediska pro strategická a mezinárodní studia (CSIS).

Čínská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí v meziročním srovnání stoupla o 6,7 procenta, což byl nejpomalejší růst za sedm let. V celém letošním roce očekává čínská vláda růst v rozmezí 6,5 procenta až sedm procent.

Zdroj: ČTK

Asijská ekonomikaBRICSČínaEmerging marketsRegulace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

24. 5.-Andrej Rády
Ekonomické a politické hrozby