Americké akcie čtvrteční seanci zakončily poblíž nuly, index Nasdaq ale srazil propad Applu

Americké akciové trhy ve čtvrtek znovu oslabovaly, hlavní indexy však ke konci obchodování ztráty smazaly a uzavřely seanci kolem nuly. Technologický trh Nasdaq ale srazil propad ceny akcií Applu na dvouleté minimum.
Dow posílil o 0,05 % na 17 720,50 bodu, zatímco širší S&P 500 klesl o 0,02 % na 2 064,11 bodu a Nasdaq Composite odepsal 0,49 % na 4 737,33 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,91 % na 14,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1 746 %.
V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží, odvětví veřejných služeb a telekomunikačnímu sektoru. Nejvýrazněji naopak klesly sektor základních materiálů, odvětví zdravotní péče a technologický sektor.
Apple (-2,35 %) byl největší brzdou trhu. Cena jeho akcií v obavách z dalšího poklesu prodeje iPhonů sestoupila během dne až pod 90 USD, což bylo minimum od června 2014. V nejnižším bodě dne Apple dočasně předal titul nejhodnotnější firmy amerického akciového trhu konkurenčnímu podniku Alphabet (-0,28 %), který jej krátce držel už v únoru.
"Pokaždé, když výrazný pokles potká lídra trhu, je na místě obezřetnost," uvedl k poklesu akcií Applu Anthony Valeri, investiční stratég ve společnosti LPL Financial.
Hlavní indexy vytáhl ze ztrát zejména růst ceny akcií Microsoftu (+0,9 %). Index S&P 500 po únorovém sestupu na letošní minimum ožíval, v posledních dvou týdnech se ale jeho vzestup zastavil. Promítly se do toho slabší firemní výsledky spolu s nepřesvědčivými údaji z ekonomiky.
V indexu Dow se vedle akcií Applu nedařilo ani cenným papírům výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,01 %) nebo výrobce počítačových čipů Intel (-1 %). Dobře si naopak vedly akcie výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+1,72 %), výrobce letadel Boeing (+1,07 %) či energetických společností Chevron (+0,97 %) a ExxonMobil (+0,97 %).
Dolar posílil, ceny ropy kolísaly, nakonec ale stouply
Na devizovém trhu ve čtvrtek japonský jen klesl vůči americkému dolaru na dvoutýdenní minimum, a zmírnil tak svůj letošní vzestup. Japonskou měnu srazily spekulace o dalším brzkém uvolnění měnové politiky v Japonsku.
Dolar vůči jenu ke konci obchodování rostl o 0,4 % na 109,05 USD/JPY, předtím se vyhoupl až na 109,39 USD/JPY. Japonská měna od začátku roku k dolaru vzrostla asi o devět procent a oslabovat začala až počátkem května, kdy japonští činitelé začali mluvit o možnosti intervence na devizovém trhu. Tento týden kurz jenu ztratil už téměř dvě procenta.
K euru dolar večer zpevňoval o 0,5 % na 1,1372 EUR/USD a dolarový index vůči koši měn rostl o 0,4 %.
Světové ceny ropy se ve čtvrtek odpoledne navzdory počátečnímu vzestupu vrátily k poklesu. Trh nejprve reagoval na prognózu slabších světových dodávek suroviny, později se ale vrátil k poklesu po zprávě, že objem ropy uskladněné v klíčovém americkém překladišti Cushing je na vzestupu. Nakonec se ale sentiment znovu otočil a večer již ceny černého zlata opět rostly.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve čtvrtek předpověděla, že těžba ropy v zemích mimo kartel OPEC letos klesne zhruba o 800 000 barelů. To je více, než agentura odhadovala původně.
Společnost pro průzkum trhu Genscape později odhadla, že zásoby ropy v překladišti Cushing v Oklahomě, odkud se dodává ropa pro termínové kontrakty obchodované na newyorské burze NYMEX, vzrostly během uplynulého týdne o více než půl milionu barelů. Jde o týden do 10. května, kdy z trhu zmizelo asi milion barelů kanadské ropy denně, která obvykle míří do Cushingu.
V Kanadě těžaři odstavili velkou část kapacit těžby z ropných písků kvůli rozsáhlému požáru v provincii Alberta. Nejmenovaný člen odborů ale podle médií nyní sdělil, že pracovníci společnosti Suncor Energy, jednoho z největších těžařů z ropných písků zasaženého požárem, se začnou vracet do práce. Dodávky na trh by se tedy měly obnovit.
Zlato ve čtvrtek zlevnilo o více než sedm dolarů na 1 268,12 USD za trojskou unci a cena stříbra se snížila téměř o 40 centů na 17,043 USD za trojskou unci.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Americký index vývozních cen stoupl v dubnu meziměsíčně o 0,5 %, když se po březnové stagnaci očekával růst jen o 0,1 %. Index dovozních cen meziměsíčně stoupl o 0,3 %, stejně jako v březnu. Trhy očekávaly růst o 0,5 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 7. května stoupl na 294 tisíc z 274 tisíc v předchozím týdnu. Čekal se naopak pokles na 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí stoupl v týdnu do 30. dubna na 2,161 milionu z 2,121 milionu (revidováno z 2,124 milionu), čekal se pokles na 2,12 milionu.
- Německý chemický koncern BASF má údajně zájem o převzetí americké společnosti Monsanto, která je jedním z největších světových producentů osiv a zemědělské chemie. Podle informací serveru Streetinsider.com v této záležitosti BASF spolupracuje s investičními bankami. Podle zdrojů agentury Bloomberg převzetí Monsanta zvažuje i farmaceutický koncern Bayer.
- Nová generace chytrého mobilního telefonu iPhone od americké společnosti Apple má být sice veřejnosti představena až za několik měsíců, odborníci ale již dnes spekulují, jak bude nový model vypadat a jaká vylepšení proti předchozí verzi bude obsahovat. Na internet nyní unikly nákresy modelu, které poskytují odpověď alespoň na některé otázky.
- Akcie Applu ve čtvrtek během dne sestoupily až na dvouleté minimum. Apple tak na chvíli ztratil prestižní pozici nejhodnotnější firmy amerického burzovního trhu a na první příčce jej vystřídal jeho rival Alphabet, majitel internetové společnosti Google.
- Příštího amerického prezidenta nejspíše čeká hospodářská recese, ať se jím v listopadových volbách stane kdokoli. Podle agentury Bloomberg to předpokládá řada ekonomů i bývalých ekonomických činitelů. Nynější období ekonomického růstu v USA je už čtvrté nejdelší za více než 150 let a podle posledních známek se dostává za svůj zenit. Tempo růstu je navíc proti dřívějším konjunkturám podstatně slabší, takže ekonomika je mnohem zranitelnější vnějšími otřesy.
- Převis nabídky nad poptávkou na světovém ropném trhu by mohly v letošním roce zmírnit neplánované výpadky v těžbě a stoupající spotřeba benzinu. Uvedla to ve čtvrtek Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v pravidelné měsíční zprávě. IEA předpověděla, že těžba ropy v zemích mimo kartel OPEC se v letošním roce sníží o 800 000 barelů denně. V předchozí prognóze přitom počítala s mírnějším poklesem o 710 000 barelů denně.
- Korupce je pandemií, je rozšířena po celém světě a pro státy je velkou hrozbou jako terorismus. Prohlásil to ve čtvrtek americký ministr zahraničí John Kerry na mezinárodním protikorupčním summitu, který se konal v Londýně. Organizace pro boj s korupcí Transparency International očekává od konference významné posílení tohoto boje ve světě.
Výsledková sezóna
- Výsledky Kohl's v 1Q: Zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,37 USD, loni: 0,63 USD), tržby 3,97 miliardy USD (odhad: 4,13 miliardy USD, loni: 4,12 miliardy USD).
- Výsledky Perrigo v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,75 USD (loni: 1,85 USD), tržby 1,38 miliardy USD (meziročně +32 %).
- Výsledky Symantec v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,22 USD (odhad: 0,24 USD), tržby 873 milionů USD (odhad: 880,8 milionu USD).
- Výsledky NVIDIA v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,56 USD (odhad: 0,31 USD), tržby 1,31 miliardy USD (odhad: 1,26 miliardy USD).
- Výsledky Nordstrom v 1Q: Zisk na akcii 0,26 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 3,2 miliardy USD (odhad: 3,3 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK