Americké akcie v pátek i za celý týden zlevnily, Dow a S&P 500 klesly od pondělí do pátku potřetí v řadě

Americké akciové trhy zakončily týden poklesem, srážely je zejména akcie maloobchodních prodejců. Povzbudivé statistické údaje z maloobchodu byly zastíněny nepříznivými firemními výsledky a ztráty trhu prohloubil pokles cen ropy.
Dow v pátek klesl o 1,05 % na 17 535,32 bodu, S&P 500 odepsal 0,85 % na 2 046,61 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,41 % na 4 717,68 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,37 % na 15,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 1,7 %.
Trh zpočátku podporovaly údaje, podle nichž maloobchodní tržby v USA vzrostly minulý měsíc nejrychleji za poslední rok. Akcie maloobchodních prodejců však začaly brzy klesat pod vlivem slabých výsledků řetězců obchodních domů Nordstrom (-13,42 %) a J.C. Penney (-2,82 %). Výsledky a zhoršené výhledy maloobchodních firem vyvolaly obavy z oslabování spotřebitelských výdajů, které jsou nejvýznamnější složkou americké ekonomiky.
"Investoři si začínají skládat mozaiku informací naznačujících, že spotřebitelé na tom nejsou tak dobře, jak se očekávalo," řekl agentuře Reuters Mohannad Aama z newyorské investiční firmy Beam Capital Management.
V červených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů, největší pokles zaznamenaly energetický sektor, finanční odvětví a sektor cyklického spotřebního zboží. Relativně nejlepší výkon naopak podaly sektor zdravotní péče, technologické odvětví a sektor veřejných služeb.
Za celý týden Dow klesl o 1,16 %, S&P 500 přišel o 0,51 % a Nasdaq Composite odevzdal 0,39 %.
V indexu Dow v pátek v červených číslech skončilo 26 z 30 titulů, nejvíce zlevnily akcie maloobchodního řetězce Wal-Mart (-2,86 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-2,27 %) a chemického obra DuPont (-2,13 %). V plusu se udržely pouze cenné papíry výrobce počítačových čipů Intel (+0,5 %), technologické společnosti Apple (+0,2 %) a pojišťovny Travelers (+0,03 %). Akcie farmaceutické společnosti Pfizer poslední seanci týdne zakončily na nule.
Akcie Applu podporovala mimo jiné zpráva, že společnost investovala miliardu dolarů do firmy Didi Chuxing Technology, čínského konkurenta Uber Technologies.
Akcie britsko-nizozemského ropného koncernu Royal Dutch Shell obchodované na NYSE klesly o 2,2 % v reakci na zprávu, že ze zařízení firmy v Mexickém zálivu ve čtvrtek uniklo podle odhadů 2 100 barelů surové ropy. Společnost uvedla, že šlo s největší pravděpodobností o únik z podmořského potrubí. Záležitost podnik vyšetřuje.
Cenné papíry výrobce čipů NVIDIA (+15,21 %) vyskočily o více než 15 % v reakci na výsledky firmy. Podnik po konci čtvrtečního obchodování oznámil, že v letošním prvním kvartálu hospodařil s upraveným ziskem na akcii 0,56 USD nad odhadem trhu 0,31 USD při tržbách 1,31 miliardy USD nad odhadem trhu 1,26 miliardy USD.
Dolar posílil, ropa zlevnila
Americký dolar v pátek na devizových trzích rostl a vůči koši měn se vyšplhal na nejvyšší hodnotu za poslední dva týdny. Podpořily ho údaje o silném růstu maloobchodních tržeb, které posílily očekávání, že americká centrální banka (Fed) by letos mohla úrokové sazby zvýšit vícekrát než jenom jednou.
Euro vůči dolaru ke konci obchodování ztrácelo 0,6 % na 1,1304 EUR/USD a dolar vůči koši šesti hlavních světových měn zpevňoval o 0,5 % na 94,61 bodu.
K japonskému jenu americká měna večer zpevňovala zhruba o 0,36 % na 108,65 USD/JPY.
Světové ceny ropy v závěru týdne mírně klesly, a přerušily tak třídenní sérii růstu. Trh oslabil zejména silný kurz dolaru, investoři ale také sbírali zisky z nedávného vzestupu, který podpořily výpadky těžby v Kanadě a Nigérii.
I přes značné výpadky produkce přetrvává na trhu převis nabídky nad poptávkou. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v pátek uvedla, že v dubnu zvýšila těžbu o 188 000 barelů denně na 32,44 milionu barelů, což byla nejvyšší produkce od roku 2008.
Zlato v pátek zlevnilo téměř o čtyři dolary na 1 274,43 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra stoupla o 14 centů na 17,10 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Přední americký výrobce elektroniky Apple investoval miliardu dolarů do čínského provozovatele aplikace pro alternativní taxislužbu Didi Chuxing. Doufá, že mu to umožní lépe chápat důležitý čínský trh, uvedl generální ředitel Applu Tim Cook.
- Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT) upozornila na nový kybernetický útok, který byl namířen proti nejmenované komerční bance. Firma vyzvala svoje klienty, aby neodkladně zkontrolovali svoje systémy zabezpečení.
- Ceny výrobců v USA v dubnu meziročně stagnovaly (odhad: +0,2 %, březen: -0,1 %). V meziměsíčním srovnání vzrostly o 0,2 %, když se po březnovém poklesu o 0,1 % čekal silnější růst o 0,3 %. Index jádrových cen výrobců byl v dubnu také meziročně slabší (+0,9 %), než se čekalo (+1 % stejně jako v březnu).
- Dubnové americké maloobchodní tržby příjemně překvapily meziměsíčním růstem o 1,3 % (odhad: +0,8 %, březen: -0,3 %). Při očištění o prodeje aut se tržby meziměsíčně zvýšily o 0,8 %, čekal se růst o 0,5 % po +0,2 % v březnu.
- Velkoobchodní skladové zásoby v březnu stouply o 0,4 % (odhad: +0,2 %, únor: -0,1 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu podle předběžných údajů vyskočil na 95,8 bodu (odhad: 91 bodů, duben: 89 bodů).
- Světová poptávka po zlatě v prvních třech měsících letošního roku stoupla meziročně o 21 % na 1 289,8 tuny, a dostala se tak na historicky nejvyšší úroveň. Zájem byl kvůli nejistému ekonomickému výhledu především o investiční zlato, naopak poptávka po kovu pro šperkařskou výrobu kvůli růstu jeho ceny a zvýšení daní v Indii klesla. Vyplývá to ze čtvrtletní analýzy Světové rady pro zlato (World Gold Council, WGC). Nepatrně zpomalily také nákupy kovu ze strany centrálních bank.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA v uplynulém týdnu klesl o 10 na 318. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu se snížil o 9 na 406. Vyplývá to z údajů firmy Baker Hughes.
Výsledková sezóna
- Výsledky Southern Copper v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,24 USD (odhad: 0,24 USD), tržby 1,25 miliardy USD (odhad: 1,24 miliardy USD).
- Výsledky Manchester United v 1Q: Upravený zisk na akcii 7,15 GBp (odhad: 7 GBp), tržby 123,4 milionu GBP (odhad: 128,1 milionu GBP).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, v Číně vyhrála soudní spor s tamní potravinářskou firmou, jež si zaregistrovala ochrannou známku "face book". Čínská vláda přístup na síť společnosti Facebook blokuje, vítězství v soudním sporu tak podle listu Financial Times (FT) naznačuje že postoj Pekingu vůči Facebooku by se mohl změnit.
- Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Angus Deaton, autor ekonomického bestselleru Capital in the Twenty-First Century Thomas Piketty a dalších více než 300 ekonomů z více než 30 zemí vybídlo světové lídry, aby skoncovali s érou daňových rájů. Jejich existence podle nich nemá "žádné ekonomické opodstatnění". Napsali to v dopise, který byl zveřejněn jen pár dnů před mezinárodním protikorupčním summitem v Londýně.
- Saúdská Arábie plánuje uvést akcie státní ropné společnosti Aramco na burzy v Londýně, Hongkongu a New Yorku. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom v pondělí informoval britský list The Telegraph. Záměr prodat menšinový podíl v ropném kolosu na burze oznámila Saúdská Arábie v dubnu spolu s plánem hlubokých reforem. Ty mají přeorientovat ekonomiku, která je nyní závislá na příjmech z prodeje ropy.
- Prezident chicagské pobočky Fedu Charles Evans v pondělí prohlásil, že americká ekonomika sice dále expanduje, avšak její výkon v prvním čtvrtletí byl slabý a ve zbytku roku by měla růst tempem kolem 2,6 %. Zároveň uvedl, že ze strany centrální banky je nyní adekvátní politikou vyčkávat a hodnotit přicházející data, a také prohlásil, že dle jeho názoru je rozumné klidně mírně přestřelit inflační cíl, aby se zajistilo jeho dosažení. Inflace a investice podniků jsou podle něj stále příliš nízké, čímž naznačil, že by se Fed neměl pouštět do dalšího zvyšování sazeb.
- Amerického výrobce a prodejce koblih a provozovatele kaváren Krispy Kreme koupí německá investiční společnost JAB. Zaplatí za něj 1,35 miliardy USD a jeho akcie pak stáhne z veřejného trhu. Německá firma tím podniká svou druhou akvizici americké potravinářské společnosti během dvou měsíců, informovala v pondělí agentura Reuters.
- Zaměstnanci největší světové sociální sítě Facebook tendenčně manipulovali s výběrem zpráv do sekce trendů, tedy neustále aktualizovaného seznamu uživatelsky nejoblíbenějších zpravodajských témat. Lidé, jímž se ve firmě říká kurátoři zpráv, vytlačovali z této nabídky konzervativní témata a uměle do ní vkládali témata jiná, která mezi uživateli nezískala dostatečnou oblibu. Technologickému zpravodajskému serveru Gizmodo to řekl nejmenovaný bývalý pracovník Facebooku, který ve funkci kurátora rovněž pracoval.
- Írán si bude u mezinárodní justice stěžovat na Spojené státy kvůli zabavení dvou miliard dolarů z peněz Teheránu zmrazených v USA z doby sankcí. Na shromáždění v jihoíránském Kermánu to v úterý řekl prezident Hasan Rúhání. Spojené státy v dubnu oznámily, že peníze použijí k odškodnění asi tisíce příbuzných obětí atentátů vyprovokovaných nebo podporovaných Teheránem.
- Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) přestala coby jednotná organizace v podstatě existovat. Na dobu, kdy mohla určovat podmínky na světovém trhu s ropou, by se mělo zapomenout. Agentuře Reuters to sdělil šéf největší ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin. Nejnovější výroky patří k těm nejtvrdším, jaké kdy na adresu ropného kartelu učinil.
- Americká vláda zkrátila finance některým nevládním agenturám, které pracují v Sýrii. Důvodem je přeplácení tureckých dodavatelů základních potřeb, které agentury distribuovaly mezi oběti konfliktu. Americká Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) v prohlášení oznámila, že pozastavuje financování 14 organizací a jednotlivců zapojených do programu pomoci.
- Americká společnost Microsoft uzavře příští měsíc v Číně svůj portál internetových služeb MSN. Na čínském trhu ale hodlá zůstat, sdělil v úterý softwarový gigant.
- Americký internetový obchod Amazon v úterý spustil novou videoslužbu, která představuje přímou konkurenci pro populární server YouTube. Služba s názvem Amazon Video Direct umožňuje uživatelům umisťovat na internet videa a vydělávat na nich.
- Piper Jaffray snižuje doporučení na akcie výrobce hraček Hasbro na "neutral" z "overweight".
- Bernstein zvyšuje cílovou cenu akcií Amazon.com na 1 000 USD ze 770 USD.
- Zásoby ropy v USA v posledním týdnu překvapivě výrazně klesly, naopak ale narostly v důležitém překladišti v Cushingu.
- Největší americký prodejce kancelářských potřeb a vybavení Staples a jeho hlavní konkurent Office Depot ruší plánovanou fúzi za zhruba 6,3 miliardy dolarů. Reagují tak na rozhodnutí soudce, který měl obavy z narušení hospodářské soutěže, a plán firem proto zablokoval. Akcie podniků v reakci na sdělení výrazně oslabily.
- Panama se připojila k mezinárodní dohodě o automatické výměně finančních informací, která má zabránit daňovým únikům. Oznámila to ve středu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). K úmluvě se připojila zatím zhruba stovka zemí. Nejnověji jejich řady rozšíří také Bahrajn, Libanon, Nauru a Vanuatu.
- Nadnárodní pivovar Anheuser-Busch InBev ve Spojených státech na léto přejmenuje své pivo Budweiser a bude mu říkat America. Vlastenecký název se bude na lahvích a plechovkách skvět od 23. května do listopadových prezidentských voleb, ve kterých budou Američané rozhodovat o nástupci Baracka Obamy. Prodej piva obvykle vrcholí v létě a pivovar doufá, že změněným názvem přiláká více amerických zákazníků.
- Americký index vývozních cen stoupl v dubnu meziměsíčně o 0,5 %, když se po březnové stagnaci očekával růst jen o 0,1 %. Index dovozních cen meziměsíčně stoupl o 0,3 %, stejně jako v březnu. Trhy očekávaly růst o 0,5 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 7. května stoupl na 294 tisíc z 274 tisíc v předchozím týdnu. Čekal se naopak pokles na 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí stoupl v týdnu do 30. dubna na 2,161 milionu z 2,121 milionu (revidováno z 2,124 milionu), čekal se pokles na 2,12 milionu.
- Německý chemický koncern BASF má údajně zájem o převzetí americké společnosti Monsanto, která je jedním z největších světových producentů osiv a zemědělské chemie. Podle informací serveru Streetinsider.com v této záležitosti BASF spolupracuje s investičními bankami. Podle zdrojů agentury Bloomberg převzetí Monsanta zvažuje i farmaceutický koncern Bayer.
- Nová generace chytrého mobilního telefonu iPhone od americké společnosti Apple má být sice veřejnosti představena až za několik měsíců, odborníci ale již dnes spekulují, jak bude nový model vypadat a jaká vylepšení proti předchozí verzi bude obsahovat. Na internet nyní unikly nákresy modelu, které poskytují odpověď alespoň na některé otázky.
- Akcie Applu ve čtvrtek během dne sestoupily až na dvouleté minimum. Apple tak na chvíli ztratil prestižní pozici nejhodnotnější firmy amerického burzovního trhu a na první příčce jej vystřídal jeho rival Alphabet, majitel internetové společnosti Google.
- Příštího amerického prezidenta nejspíše čeká hospodářská recese, ať se jím v listopadových volbách stane kdokoli. Podle agentury Bloomberg to předpokládá řada ekonomů i bývalých ekonomických činitelů. Nynější období ekonomického růstu v USA je už čtvrté nejdelší za více než 150 let a podle posledních známek se dostává za svůj zenit. Tempo růstu je navíc proti dřívějším konjunkturám podstatně slabší, takže ekonomika je mnohem zranitelnější vnějšími otřesy.
- Převis nabídky nad poptávkou na světovém ropném trhu by mohly v letošním roce zmírnit neplánované výpadky v těžbě a stoupající spotřeba benzinu. Uvedla to ve čtvrtek Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v pravidelné měsíční zprávě. IEA předpověděla, že těžba ropy v zemích mimo kartel OPEC se v letošním roce sníží o 800 000 barelů denně. V předchozí prognóze přitom počítala s mírnějším poklesem o 710 000 barelů denně.
- Korupce je pandemií, je rozšířena po celém světě a pro státy je velkou hrozbou jako terorismus. Prohlásil to ve čtvrtek americký ministr zahraničí John Kerry na mezinárodním protikorupčním summitu, který se konal v Londýně. Organizace pro boj s korupcí Transparency International očekává od konference významné posílení tohoto boje ve světě.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Izraelské farmaceutické skupině Teva Pharmaceutical Industries klesly v prvním čtvrtletí zisk i tržby, v obou případech byl však výsledek lepší, než čekali analytici. Společnost měla nižší tržby z prodeje generických přípravků, tedy kopií léků, jimž skončila patentová ochrana. Naopak tržby z prodeje nejprodávanějšího léku Copaxone vzrostly, uvedla firma. Teva, která působí i v České republice, nyní přebírá výrobu generických léků firmy Allergan. Zaplatí za ni 40,5 miliardy dolarů.
- Výsledky Sotheby's v 1Q: Upravená ztráta na akcii 0,35 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 106,5 milionu USD (odhad: 121 milionů USD). Akcie v pondělí +6,01 %.
- Výsledky Tyson Foods v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,07 USD (odhad: 0,96 USD), tržby 9,17 miliardy USD (odhad: 9,03 miliardy USD). Akcie v pondělí +1,47 %.
- Výsledky SolarCity v 1Q: Upravená ztráta na akcii 2,56 USD (odhad: -2,31 USD), tržby 122,6 milionu USD (odhad: 110 milionů USD). Akcie v pondělním after-marketu -14 %.
- Farmaceutická firma Allergan se díky vysoké poptávce po botoxu a hlavních lécích ze svého portfolia vrátila v prvním čtvrtletí k zisku. Čistý zisk firmy v prvních třech měsících roku činil 255,7 milionu USD po ztrátě 512,7 milionu USD loni. Firma současně oznámila, že koupí zpět vlastní akcie za deset miliard dolarů, z toho akcie za 4-5 miliard dolarů hodlá odkoupit v následujících 4-6 měsících. Akcie v úterý +5,28 %.
- Výsledky Dean Foods v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,38 USD), tržby 1,88 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie v úterý -0,27 %.
- Výsledky Walt Disney v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,36 USD (odhad: 1,39 USD), tržby 13 miliard USD (odhad: 13,2 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -5 %.
- Výsledky Electronic Arts v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,50 USD (odhad: 0,42 USD), upravené tržby 924 milionů USD (odhad: 889 milionů USD). Akcie v úterním after-marketu +7 %.
- Výsledky Fossil Group v 1Q: Zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,15 USD), tržby 659,8 milionu USD (odhad: 667 milionů USD). Akcie v úterním after-marketu -30 %.
- Výsledky Macy's v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,40 USD (odhad: 0,36 USD), tržby 5,77 miliardy USD (odhad: 5,93 miliardy USD).
- Výsledky Kohl's v 1Q: Zisk na akcii 0,31 USD (odhad: 0,37 USD, loni: 0,63 USD), tržby 3,97 miliardy USD (odhad: 4,13 miliardy USD, loni: 4,12 miliardy USD).
- Výsledky Perrigo v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,75 USD (loni: 1,85 USD), tržby 1,38 miliardy USD (meziročně +32 %).
- Výsledky Symantec v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,22 USD (odhad: 0,24 USD), tržby 873 milionů USD (odhad: 880,8 milionu USD).
- Výsledky NVIDIA v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,56 USD (odhad: 0,31 USD), tržby 1,31 miliardy USD (odhad: 1,26 miliardy USD).
- Výsledky Nordstrom v 1Q: Zisk na akcii 0,26 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 3,2 miliardy USD (odhad: 3,3 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

