US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akciové indexy ve čtvrtek odepsaly kolem půl procenta, investoři se bojí utahování měnové politiky Fedu

Americké akcie ve čtvrtek klesly a index S&P 500 zakončil obchodování na nejnižší úrovni za dva měsíce. Mezi investory po středečním zveřejnění jestřábího zápisu z dubnového zasedání měnového výboru Fedu dále vzrostly obavy, že by se úrokové sazby mohly opět zvýšit už v červnu. Naděje na brzké zvýšení sazeb ale pomohla americkému dolaru, který mírně posílil k euru.

Redakce IW
Redakce IW
19. 5. 2016 | 22:30
Americké akcie

Index Dow klesl o 0,52 % na 17 435,40 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,37 % na 2 040,04 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 0,56 % na 4 712,53 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,38 % na 16,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelý bazický bod na 1,847 %.

Šest z deseti hlavních sektorů skončilo v mínusu, nedařilo se zejména finančnímu odvětví, sektoru zdravotní péče a telekomunikačnímu odvětví. V plusu se udržely sektor základních materiálů, odvětví cyklického a necyklického spotřebního zboží a sektor veřejných služeb.

Prezident Fedu v New Yorku William Dudley ve středu prohlásil, že americká ekonomika by mohla být v dostatečně dobré kondici na to, aby centrální banka mohla v červnu nebo červenci rozhodnout o zvýšení sazeb. Mezi představiteli centrální banky rovněž podle jeho názoru panuje přesvědčení, že trhy šanci na zpřísnění měnové politiky podceňují.

Obdobně zápis z dubnového zasedání Fedu, který banka zveřejnila již ve středu, naznačil možnost brzkého zvýšení sazeb. To překvapilo mnoho investorů, kteří předpokládali, že Fed bude s ohledem na skomírající zotavování největší světové ekonomiky vyčkávat minimálně do září. Vyšší úrokové sazby brzdí inflaci, omezují hospodářskou expanzi a snižují množství levných peněz v ekonomice.

"Vím, že (Fed) má kolem 150 ekonomů s doktorátem, kteří jsou asi chytřejší než já, situaci ale nechápou správně," řekl podle agentury Reuters analytik Donald Selkin ze společnosti National Securities. "Tohle je podle mě ta nejhorší možná věc, kterou může (Fed) udělat," uvedl také.

V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie banky Goldman Sachs (-3,28 %), výrobce letadel Boeing (-2,22 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-1,64 %) a počítačové firmy IBM (-1,64 %). Dařilo se naopak cenným papírům maloobchodního řetězce Wal-Mart (+9,58 %), které vyskočily téměř o deset procent v reakci na kvartální hospodářské výsledky, akciím technologické firmy Cisco Systems (+3,18 %) či cenným papírům výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+1,64 %).

Zisk Wal-Martu, který je největším maloobchodním prodejcem světa, v prvním fiskálním čtvrtletí klesl o 7,8 % na 3,08 miliardy dolarů. Výsledek ale překonal očekávání analytiků a společnost rovněž vykázala díky vyšším prodejům v USA růst tržeb. Zisk na akcii za tři měsíce do konce dubna činil 98 centů, a o deset centů tak překonal průměrné odhady analytiků v anketě agentury Thomson Reuters. Příjmy se řetězci zvýšily o 0,9 % na 115,9 miliardy USD, zatímco analytici je odhadovali na 113,2 miliardy USD. Bez zahrnutí výkyvů směnných kurzů se příjmy zvýšily o čtyři procenta. V USA tržby v obchodech otevřených nejméně rok stouply o procento.

Jestřábí Fed podpořil dolar v páru k euru

Vyjádření šéfa newyorské pobočky Fedu Williama Dudleyho o možném brzkém zvýšení úrokových sazeb americké centrální banky pomohlo dolaru, který posílil k euru. K japonskému jenu ale naopak americká měna kvůli averzi investorů vůči riziku oslabila.

Euro k dolaru krátce před koncem newyorského obchodování vykazovalo pokles o 0,1 % na 1,1203 USD a dolar k jenu oslaboval o 0,26 % na 109,98 JPY.

Světové ceny ropy ve čtvrtek sestoupily z letošních maxim těsně pod 50 USD za barel a oba hlavní mezinárodně obchodované druhy suroviny klesly pod 48 USD za barel. Oslabil je silný kurz dolaru a nečekaný nárůst ropných zásob na americkém trhu.

V prvních třech dnech týdne ropa zdražovala pod vlivem výpadků dodávek z Libye a Nigérie a pod vlivem šíření lesních požárů v kanadské provincii Alberta, kde se těží ropné písky. Středeční údaje ale ukázaly, že zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o 1,3 milionu barelů, přestože analytici čekali pokles. To trhu připomnělo, že navzdory nynějším problémům v těžbě je nabídka suroviny nadále vysoká.

Ve čtvrtek ropu spolu s dalšími komoditami oslabil růst dolaru poté, co zápis z posledního zasedání měnového výboru Fedu zvýšil očekávání relativně brzkého růstu úrokových sazeb. V Kanadě se navíc očekává, že hasičům pomůže déšť, a těžař ExxonMobil začal zvyšovat produkci v Nigérii.

"Máme pocit, že trhy se vydaly příliš brzy příliš vysoko," uvedli analytici banky BNP Paribas, "Na trhu je stále velký převis zásob a většina výpadků v dodávkách je dočasná," citovala situační zprávu banky agentura Reuters. Brent z 12letého minima 27,10 USD za barel z 20. ledna získal už 80 %.

Zlato ve čtvrtek večer zlevňovalo o necelé čtyři dolary na 1 254,55 USD za trojskou unci a cena stříbra klesala o 40 centů na 16,49 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie