Evropské akcie v úterý posílily díky projevu Janet Yellenové i růstu cen ropy

Evropské akciové trhy v úterý pozitivně přijaly poznámky šéfky amerického Fedu Janet Yellenové z jejího pondělního vystoupení ve Filadelfii, z nichž trhy usoudily, že zvýšení sazeb na červnovém zasedání měnového výboru americké centrální banky je prakticky vyloučené. Investoři v úterý také sledovali vývoj cen ropy, které se jak u Brentu, tak u WTI pohybovaly nad 50 USD za barel.
Britský FTSE 100 přidal 0,18 %, francouzský CAC 40 posílil o 1,19 % a německý DAX vzrostl o 1,65 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 1,1 %.
Akcie Royal Dutch Shell připsaly přes 3 % poté, co firma oznámila, že v rámci úspory nákladů opustí dalších deset zemí.
V centru pozornosti se ocitl i britský řetězec se sportovní výbavou Sports Direct, jehož akcie posílily rovněž o více než 3 % poté, co ředitel společnost před britskými politiky přiznal, že zaměstnanci v jeho skladech dostávají nižší než minimální mzdu.
Akcie francouzské banky Natixis pak přidaly 3 % díky zvýšení doporučení na "kupovat" ze strany analytického týmu Jefferies.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Německá průmyslová výroba se v dubnu meziměsíčně zvýšila o 0,8 procenta po březnovém poklesu 1,1 procenta. Oznámilo to v úterý německé ministerstvo hospodářství. Dubnový růst navíc mírně překonal očekávání analytiků, kteří jeho tempo podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 0,7 procenta.
- Hrubý domácí produkt zemí platících eurem v prvním čtvrtletí podle finálních dat Eurostatu vzrostl mezikvartálně o 0,6 %, což odpovídá předběžnému rychlému odhadu z konce dubna. Pesimističtější zpřesněný odhad zveřejněný v květnu, který uváděl jen 0,5% růst, se tedy nenaplnil. Zároveň Eurostat revidoval data za poslední čtvrtletí na 0,4% růst z dříve hlášeného 0,3% růstu. Meziročně ekonomika expandovala tempem 1,7 %, tedy o 0,2 procentního bodu více, než predikoval zpřesněný odhad z května a stejným tempem jako v posledním čtvrtletí roku 2015 (údaj byl revidován na 1,7 % z původně hlášených 1,6 %).
- Průmyslová produkce v dubnu meziročně vzrostla reálně o 4,2 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 1,3 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 13,2 %. Stavební produkce v dubnu 2016 klesla meziročně reálně o 13,7 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 2,9 % stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 40,5 %. Bylo zahájeno meziročně o 3,3 % bytů méně. Dokončeno bylo o 17,8 % bytů méně.
- Česká národní banka v dubnu na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně za necelých 11 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které v úterý ČNB zveřejnila. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v roce 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž hranice 27 EUR/CZK. Od té doby do konce letošního dubna centrální banka intervenovala v objemu zhruba 530 miliard korun. Podle analytiků nízký objem dubnových intervencí naznačuje, že diskuze o případném zavedení záporných úrokových sazeb v ČR minimálně na nějakou dobu utichne.
- Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí po očištění o sezonní vlivy zpomalila tempo růstu proti předchozímu kvartálu na 0,8 procenta. V posledním loňském čtvrtletí růst činil jedno procento. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil slovenský statistický úřad. V prvních třech měsících tohoto roku ekonomika nicméně rostla mírně rychleji, než byl odhad 0,7 procenta z května.
- Europoslanci podporují novou unijní směrnici, jejímž cílem je boj proti daňovým únikům v Evropské unii. V některých bodech ale chtějí větší přísnost, než navrhuje Evropská komise. Europoslanci mají v této věci jen konzultativní roli, hlavní slovo budou mít ministři financí. Ti se v květnu na směrnici nedokázali shodnout, projednávat ji budou opět tento měsíc.
- Ruská státní plynárenská společnost Gazprom obdržela od ukrajinské společnosti Naftogaz žádost o obnovení dodávek zemního plynu. Řekl to v úterý šéf Gazpromu Alexej Miller. Podle agentury TASS dodal, že za žádostí zřejmě stojí výrazný pokles zpětných dodávek plynu z Evropy na Ukrajinu.
- Slovenská centrální banka (NBS) zlepšila odhad růstu tamní ekonomiky na letošní i příští rok. Hospodářství by měla podpořit zejména domácí poptávka, mimo jiné i díky očekávanému poklesu nezaměstnanosti. Novinářům to v úterý řekl guvernér NBS Jozef Makúch.
- Česká republika a další členské země Evropské unie, které se zavázaly vstoupit do eurozóny, ale ještě tak neučinily, zaznamenaly pokrok při plnění podmínek pro přijetí eura. Ani jedna z nich ale stále neplní všechny požadavky, uvedla v úterý v takzvané konvergenční zprávě Evropská komise. Zpráva zahrnuje kromě České republiky i Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Švédsko.
- Škody způsobené záplavami, které minulý týden postihly jižní část Německa, budou pojišťovny stát až na miliardu eur. Odhaduje to mezinárodní ratingová agentura Fitch. Lijáky, které v noci na úterý postihly východní část Belgie, si vyžádaly jednu oběť, informovala agentura DPA.
- Francouzská banka Société Générale propustila svého bývalého obchodníka Jérômeho Kerviela bezdůvodně a musí mu jako odškodné vyplatit 450 000 eur. Rozhodl o tom v úterý francouzský soud pro pracovní spory. Kerviel byl v roce 2010 shledán vinným z podvodů a jeho obchodní transakce banku připravily o téměř pět miliard eur.
Zdroj: CNBC