US MARKETOtevírá za: 0 h 25 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

ČNB v dubnu intervenovala proti silné koruně za 11 miliard Kč, záporné sazby podle analytiků zatím nebudou potřeba

Česká národní banka v dubnu na devizovém trhu intervenovala proti posilující koruně za necelých 11 miliard korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které v úterý ČNB zveřejnila. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v roce 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž hranice 27 EUR/CZK. Od té doby do konce letošního dubna centrální banka intervenovala v objemu zhruba 530 miliard korun. Podle analytiků nízký objem dubnových intervencí naznačuje, že diskuze o případném zavedení záporných úrokových sazeb v ČR minimálně na nějakou dobu utichne.

Redakce IW
Redakce IW
7. 6. 2016 | 10:03
ČNB

Centrální banka zahájila měnové intervence v listopadu 2013, kdy nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla loni v červenci, kdy ČNB nakoupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila eura za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. V říjnu banka intervence na trhu neprováděla, v listopadu pak za zhruba 10 miliard korun, v prosinci za 42 miliard korun, v lednu za více než 58 miliard korun a v únoru za zhruba 17 miliard korun. V březnu centrální banka na devizovém trhu neintervenovala.

Bankovní rada ČNB na začátku května uvedla, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. I nová prognóza centrální banky počítá s koncem intervencí v polovině roku 2017, předchozí prognóza uváděla konec roku 2016.

Analytici: Údaje o intervencích nenutí ČNB k dalším opatřením

Podle analytiků úterní data o dubnových intervencích ČNB ukazují, že banka nečelí výraznému tlaku na posilování koruny. Nemusí tak podle nich nyní zvažovat případné zavedení záporných úrokových sazeb nebo další oslabení koruny.

"ČNB na devizovém trhu momentálně nečelí žádnému významnému tlaku, a nemusí tak zvažovat snížení svých úroků do záporných hodnot," uvedl například hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Dubnový objem intervencí není nijak velký ani podle ekonoma z Komerční banky Marka Dřímala. "Neočekáváme proto znovuotevření vážné debaty o zavedení záporných sazeb. Ty očekáváme až v době 'exitu', který předpokládáme ve třetím čtvrtletí příštího roku," uvedl.

Podle analytika z ČSOB Petra Dufka lze čísla o obchodování ČNB hodnotit z pohledu dalších možných kroků centrální banky jako neutrální. "ČNB sice čas od času koketuje s myšlenkou záporných úrokových sazeb, avšak k tomu by ji přiměla mnohem větší potřeba intervenovat než aktuálních několik set milionů," uvedl.

Stejně tak by podle Dufka neměla být na pořadu dne ani debata o možném dalším oslabení koruny. "Proto se zdá jako nejpravděpodobnější varianta poklidného léta s občasnými drobnými zásahy, tedy nic fundamentálně dramatického," uvedl.

Zdroj: ČTK

Centrální bankyČeská ekonomikaČeská korunaČNBEUR/CZKPodpora ekonomiky
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika