US MARKETOtevírá za: 10 h 3 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

FinTech abeceda: S čím dnes techno-bankéři firmám (ne)pomohou?

FinTech, to je mantra, kterou v posledních měsících poslušně drmolí média i trh. Co to ale vlastně FinTech je a co firmám již dnes může nabídnout? Nabízíme pohled Jana Lamsera, jednoho z českých průkopníků v této oblasti, který má bohaté zkušenosti z obou stran pomyslné barikády. Devatenáct let působil v ČSOB, naposledy v jejím představenstvu, a nyní je partnerem ve finančně-technologické společnosti Red Eggs. Cílem technologického okysličení světa financí je podle něj to, aby získal lidský rozměr.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
9. 6. 2016 | 7:00
Banky

FinTech neuvažuje o lidech jako "koncových uživatelích". To je typický přístup tradičního, konvenčního bankovnictví, které má nadefinovaný nějaký balík služeb, které fungují mezi bankami či v rámci jedné banky a mají jasně stanovené standardy, a na jejichž konci je uživatel. FinTech se na to dívá odlišně – finanční službu nebere jako něco, co by mělo být nějak zvlášť užíváno, ale jako přímou součást jiných služeb, jiných situací, ve kterých se lidé běžně ocitají. Společně s tím si FinTech klade otázku, jak by se takzvaná cloudová ekonomika dala využít k tomu, aby finanční služby už nebyly něčím, co musí mít koncového uživatele. FinTech se snaží o to, aby se to, co je složité, dostalo k člověku způsobem, který by ho neobtěžoval, který by byl přímou součástí světa, v němž žije.

Úspora času nebo peněz je příkladem efektů spojených s fenoménem FinTech. FinTech je zejména silný v propojování různých typů služeb, které dříve v podání tradičního bankovnictví byly izolované a které by bylo obtížné vzít a spojit s něčím jiným. Podle toho, čím jste, v čem podnikáte, vám může poskytnout zajímavé možnosti, jak vypořádávat s klienty platbu, a to i v okamžiku, kdy není smlouva definitivně uzavřena. Model, se kterým přichází, pomůže klienta přiměřeným způsobem oslovovat a prokazovat, že skutečně něco umíte. Jako v cloudu běžně, i k tomuto je možné přidat způsob, jakým se firma s klientem vypořádá, tedy platbu. Obecně vzato jde o to, jak se firmy prezentují, což je přitom celé pojato tak, aby to mělo lidský rozměr.

Co dnes FinTech umí v oblasti platebních nástrojů?

  • Poskytuje vylepšení běžných metod, tedy platebních karet nebo běžných bankovních plateb z účtu. Mezi bankou a firmou totiž vytváří prostředí, které zdlouhavý a náročný proces dokáže odbourat, učinit ho pro klienta rychlejším a méně bolestivým. Firmě přitom poskytne rychlejší a přehlednější představu o tom, kteří klienti kdy, co a jak zaplatili, a zároveň zařídí, aby peníze přišly co nejrychleji na účet. Tohle je přitom symbiotická verze FinTech řešení, která se snaží vycházet z toho, co dnes již banky dělají, a spíše to vylepšovat. Zároveň existují i skutečně radikální přístupy.

  • Snaží se v případě platebního styku bez finančních institucí úplně obejít. Jde o celou nově vzniklou oblast alternativních měn typu bitcoinu, které vytvářejí nejen nové procesy platby, ale také přicházejí s úplně novým platidlem. Způsob, jakým je takové platidlo konstruováno, má oproti standardním přístupům řadu výhod, například v rychlosti a v tom, že pokud se jednou uživatel dokáže přenést přes bariéru neznáma, kterou celá věc obnáší, najednou zjistí, že to má řadu velkých výhod.

Problémy se kyberkriminalitou jsou reálné a obavy jsou namístě. To ale neznamená, že by se firmy neměly aktivně snažit využívat nástroje, které s sebou tato rizika přinášejí. Přidaná hodnota, kterou nabízejí, za to totiž stojí. Pokud jsme si rizika vědomi a jsme připraveni mu čelit, jsou nástroje, kterými se můžeme vybavit, dostatečné. Kdykoli přijde něco nového, přinese to nová rizika. Když se objevilo auto, začalo se jezdit rychle a svět se tomuto novému normálu musel přizpůsobit. Tohle je něco podobného. Musíte si prostě hlídat svoji informační integritu jiným, novým způsobem. Kdysi stačilo pořídit si dobrý zámek a člověk měl jistotu, že jsou všechny jeho dokumenty v relativním bezpečí. Virtuální svět přináší jiné možnosti práce s informacemi a vyžaduje také nástroje zabezpečení tomu přiměřené.


A jak na tom bude za dvacet let taková Česká spořitelna?

BankyFinanční sektorFintechTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika