Takhle vypadá kontrarián: Marc Faber tvrdí, že brexit bude pro světovou ekonomiku přínosem

Pokud se Spojené království za dva týdny rozhodne vystoupit z Evropské unie, bude to pro světovou ekonomiku příznivá zpráva. Tvrdí to Marc Faber, který se proslavil svým pravidelným The Gloom, Boom & Doom Reportem. Faber tak zastává přesně opačný názor než většina analytiků a investorů. Tvrdí, že případný brexit dá odvahu dalším zemím, jež jsou nespokojené s organizací evropského společenství a jimž by se mimo EU vedlo lépe.
Britský premiér David Cameron vede kampaň za setrvání Spojeného království v EU a tvrdí, že vystoupení Británie z unie by bylo "největší sázkou století". Faber ale říká, že by země měla rizika spojená s takzvaným brexitem podstoupit. Svazující je podle něj zejména unijní byrokratická zátěž.
Jako příklad prosperujícího státu mimo unii, který ale má přístup na jednotný evropský trh, zmiňuje Faber Švýcarsko. "Švýcarsku se vede lépe než jakémukoli jinému státu v Evropě. Možná by Británie mohla dosáhnout téhož," říká a dodává, že mimo EU by se lépe dařilo například také Maltě, Chorvatsku nebo Estonsku.
Investoři by se sice podle Fabera měli připravit na to, že pokud Britové v referendu odhlasují odchod země z unie, krátkodobě se na trzích zvýší volatilita, v delším horizontu ale podle něj rozhodnutí bude pro zemi i celý svět přínosné.
Referendum o setrvání země v EU, respektive vystoupení z unie se bude konat 23. června. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že vítězství jedné nebo druhé strany bude velmi těsné. Rozdíly v podílu zastánců a odpůrců setrvání ostrovního království v EU dosahují maximálně několika procentních bodů a často se pohybují na hranici statistické chyby.
Zdroj: CNBC