Česká spořitelna: Brexit by posunul konec intervencí ČNB do roku 2018

Případné vystoupení Británie z Evropské unie by podle analýzy České spořitelny posunulo opuštění režimu devizových intervencí ČNB zhruba o rok až do závěru roku 2018. Důvodem by byl tlak na nižší inflaci a snaha počkat na to, až se stabilizuje situace na trzích. Začátkem května bankovní rada ČNB konstatovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017.
"ČNB by podle nás nebyla ochotná kvůli výrazně nižší inflaci a vyšším rizikům k rychlému 'exitu' a čekala by, až dojde k odeznění šoku a situace se stabilizuje," uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Brexit by se totiž podle Navrátila negativně promítl do cenového růstu a snížil by míru inflace, "jednak kvůli zhoršení ekonomické situace v zahraničí, odkud si již nyní dovážíme protiinflační tlaky, a jednak nepřímo přes nižší růst mezd v české ekonomice".
Celkový negativní dopad na růst české ekonomiky by podle České spořitelny byl v horizontu 12 měsíců zhruba 0,6 až 1 procentní bod. Dopad by ovšem podle Navrátila neměl být dlouhodobý. "Pokud by došlo k brexitu, česká ekonomika by byla negativně ovlivněna především v letošním a příštím roce, od roku 2018 by se situace již začala zlepšovat," dodal.
Česká spořitelna předpokládá, že by v případě odhlasování brexitu v Británii nastala vládní krize, premiér David Cameron by skončil ve funkci a zemi by čekalo hledání nového ministerského předsedy a sestavování nové vlády. Zároveň by zřejmě došlo k prudkému výkyvu kurzu libry vůči dolaru. "Z opcí odvozená měsíční volatilita libry k dolaru je 20 %. To znamená, že trh očekává, že by libra bezprostředně po oznámení výsledku referenda mohla vůči dolaru posílit, nebo oslabit až o 20 %. V případě brexitu oslabit," říká Navrátil.
Důležité by podle České spořitelny v případě odhlasování odchodu Británie z Evropské unie bylo, jak by se k záležitosti postavily ostatní členské země evropského společenství. "Samozřejmě, že by mohlo dojít k relativně hladkému průběhu (brexitu), ale není to nejpravděpodobnější scénář. Ne proto, že by se unie chovala jako zhrzená manželka, která se bude chtít pomstít, ale proto, že země EU se budou obávat dalších exitů," říká Navrátil. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble tento měsíc například řekl, že Británie nemá možnost zvolit odchod z EU a zároveň mít přístup na společný evropský trh.
Zdroj: ČTK, Česká spořitelna