US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,08 %
KB+2,06 %
Erste+0,14 %

Americké akcie ve čtvrtek třetí den v řadě posílily, Dow a S&P 500 zpevnily i za celé čtvrtletí

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily třetí den za sebou. Trhy reagovaly na ochotu britské centrální banky učinit další kroky na podporu britské ekonomiky. Akcie ze sektoru spotřebního zboží zamířily vzhůru po zprávách, že výrobce cukrovinek Mondelez předložil nabídku na převzetí konkurenční firmy Hershey. Americký dolar rostl k libře i k euru. Indexy Dow a S&P 500 skončily v zelených číslech i za celé druhé čtvrtletí a první pololetí.

Redakce IW
Redakce IW
30. 6. 2016 | 22:30
Americké akcie

Dow ve čtvrtek zpevnil o 1,33 % na 17 929,99 bodu, S&P 500 stoupl o 1,36 % na 2 098,86 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,33 % na 4 842,67 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,07 % na 15,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o čtyři bazické body na 1,4765 %.

V plusu seanci zakončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů a průmyslovému sektoru. Nejslabší výkon naopak podaly sektor cyklického spotřebního zboží, energetické odvětví a finanční sektor.

Šéf britské centrální banky Mark Carney prohlásil, že Bank of England během léta zřejmě přikročí k dalším opatřením na podporu domácí ekonomiky, jejíž vyhlídky se po rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii zhoršily. Investoři se ale nadále připravují na kolísání, které by v příštích týdnech mohlo nastat kvůli nejistotě, jak bude odchod Británie z evropského společenství probíhat.

V indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie průmyslového konglomerátu General Electric (+3,04 %), výrobce čipů Intel (+2,76 %) a výrobce letecké techniky Boeing (+2,27 %). Pod nulou skončily pouze akcie vydavatele platebních karet Visa (-3,35 %).

Akcie potravinářské společnosti Hershey (+16,83 %) výrazně zpevnily poté, co se na trhu objevila informace, že firmě nabídla konkurenční společnost Mondelez (+5,91 %) převzetí za 107 USD za akcii. Představenstvo Hershey nabídku odmítlo. Hershey a Mondelez patří mezi pět největších výrobců cukrovinek na světě. Firma Mondelez by po sloučení s Hershey předčila společnost Mars, které podle výzkumné společnosti Euromonitor nyní patří 13,3 % trhu.

Na poli fúzí a akvizic investory zaujala také zpráva, že filmové studio Lions Gate Entertainment (-3,39 %) převezme za 4,4 miliardy dolarů firmu Starz (+5,91 %). Transakce má být vypořádána zčásti v hotovosti a zčásti v akciích Lions Gate. Za jednu akcii Starz zaplatí Lions Gate 32,70 USD, což představuje vzhledem ke středeční zavírací ceně akcií prémii téměř 16 %.

Akcie automobilky Tesla Motors (v řádném obchodování +0,99 %) v poobchodní fázi zlevňovaly o dvě a půl procenta po zprávě, že americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) zahájil zkoumání asistenta řízení ve vozech Model S. Šetření bylo spuštěno kvůli smrtelné nehodě Modelu S z letošního května, během které byl vůz přepnutý do režimu "autopilota".

Investoři ve čtvrtek sledovali také vystoupení šéfa saintlouiské pobočky Fedu Jamese Bullarda. Ten během svého projevu v Londýně zopakoval, že by podle něj Fed měl v dohledné budoucnosti zvýšit základní úrokovou sazbu nejvýše jednou. Potvrdil tak svůj názor, který vyslovil již v polovině června. Tehdy Bullard řekl, že by se podle něj v příštích dvou letech neměla výkonnost ekonomiky USA zásadně změnit. Dříve šéf saintlouiského Fedu uváděl, že očekává překonání ekonomických prognóz a rychlejší růst sazeb.

Všechny tři hlavní americké akciové indexy již smazaly většinu ztrát, které utrpěly po překvapivém výsledku britského referenda, v němž voliči minulý týden rozhodli, že Spojené království odejde z EU. Wall Street poté utrpěla nejhorší dvoudenní pokles za posledních deset měsíců. Index S&P 500 se během pátku a pondělí propadl o 5,3 %.

Za celý červen index Dow vzrostl o 0,8 % a S&P 500 připsal 0,09 %, zatímco Nasdaq Composite se o 2,13 % propadl.

Za celé čtvrtletí Dow připsal 1,38 % a S&P 500 stoupl o 1,9 %. Nasdaq Composite naopak o 0,56 % klesl.

Za první pololetí pak Dow posílil o 2,89 % a S&P 500 vzrostl o 2,69 %, zatímco Nasdaq Composite odepsal 3,29 %.

Dolar zpevnil, Brent se vrátil pod 50 USD za barel

Americký dolar ve čtvrtek po dvou dnech ztrát zpevnil, zejména pak vůči euru a britské libře. Libra se i v reakci na Carneyho vyjádření, že britská ekonomika bude zřejmě potřebovat další podpůrná opatření, propadala o více než 1,6 % na intradenní minimum 1,3207 GBP/USD, před koncem newyorského obchodování ale ztráty zmírnila. Euro k dolaru odepisovalo večer 0,3 % na 1,1086 EUR/USD.

"Lidé chtějí mít jasněji v politické situaci, než na libru zaujmou nějaký dlouhodobější pohled," řekl Josh O'Byrne, analytik skupiny Citigroup.

Někdejší starosta Londýna a jeden z největších zastánců odchodu Británie z EU Boris Johnson ve čtvrtek oznámil, že se nebude ucházet o vedení Konzervativní strany, a tedy ani o post britského premiéra. Sázkové kanceláře jej přitom považovaly za favorita na tuto funkci.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek vrátily k poklesu a večer odepisovaly zhruba procento. Brent se tak vrátil pod hranici 50 USD za barel. K poklesu přispíval nárůst objemu dodávek z Nigérie a Kanady, kde se těžba zotavuje z nedávných výpadků. Během předchozích dvou obchodních seancí se cena Brentu zvyšovala, a smazala tak ztráty, které utrpěla v důsledku rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie.

Průzkum agentury Reuters založený na přepravních údajích a informacích zdrojů z odvětví ve čtvrtek ukázal, že těžba v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v červnu zvýšila o 250 000 barelů na rekordních 32,82 milionu barelů denně. Největší nárůst těžby v červnu zaznamenala Nigérie, kde se produkce zvýšila o 150 000 barelů na 1,55 milionu barelů denně. Těžba v této africké zemi se zotavuje z propadu na více než dvacetileté minimum, za kterým stály útoky ozbrojenců na ropná zařízení.

Kvůli obavám z nadměrných dodávek ceny ropy začátkem roku poprvé za 12 let sestoupily pod hranici 30 USD za barel. Tyto obavy později polevily, k čemuž přispěly mimo jiné výpadky těžby v Nigérii a Kanadě.

Zlato ve čtvrtek večer zlevňovalo o šest a půl dolaru na 1 322,18 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra rostla o 60 centů na 18,89 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky ConAgra Foods ve 4QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,52 USD (v souladu s odhady), tržby 2,83 miliardy USD (odhad: 2,9 miliardy USD).
  • Výsledky Constellation Brands v 1QFY2017: Zisk na akcii 1,54 USD (odhad: 1,52 USD), tržby 1,87 miliardy USD (odhad: 1,83 miliardy USD).
  • Výsledky Micron Technology ve 3QFY2016: Ztráta na akcii 0,08 USD (odhad: -0,09 USD), tržby 2,9 miliardy USD (odhad: 2,96 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -8 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně