ČSÚ potvrdil růst české ekonomiky v 1. čtvrtletí o tři procenta

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 3 %. Proti předchozímu čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl o 0,4 %. Uvedl to v pátek Český statistický, a potvrdil tak zpřesněné údaje z počátku června.
Za zpomalením růstu proti loňsku, kdy HDP v jednotlivých čtvrtletích rostl podle revidovaných čísel meziročně až o pět procent, stojí podle analytiků nižší vládní investice kvůli konci programového období fondů EU a problémům s posudky EIA u dopravních staveb. "Tento problém bude ekonomiku brzdit po celý letošní rok, a nic na tom zřejmě nezmění ani nedávno oznámený posun ve vyjednávání mezi vládou a Evropskou komisí," sdělil analytik Komerční banky Marek Dřímal. "Za celý letošní rok by měla ekonomika vzrůst o 2,1 %," doplnil.
Dopad brexitu bude letos na reálnou ekonomiku jen malý. "Až pro příští rok očekáváme negativní důsledky, které by měly české hospodářství zpomalit o 0,3 procentního bodu," řekl Dřímal. "Ekonomika by tak měla v roce 2017 přidat 2,3 %."
ČSÚ páteční údaje zveřejnil v rámci revize národních účtů od roku 2011 do letošního prvního čtvrtletí. Revize měla dopad hlavně na údaje o růstech HDP z předchozích let. Například za loňský rok zlepšil ČSÚ meziroční růst ekonomiky v prvních třech čtvrtletích o desetiny procentního bodu, beze změny zůstal jen 4% růst ve 4. čtvrtletí.
Značně se po revizi zlepšil čtvrtletní vývoj ekonomiky v předloňském roce. Například ve 4. čtvrtletí 2014 stoupl HDP meziročně podle původních údajů o 1,9 %, kdežto podle revidovaných čísel o 3 %. Roky 2011 až 2013 zůstaly bez výraznějších změn.
Také údaje o mezičtvrtletních vývojích české ekonomiky zůstaly za léta 2011 až 2013 vesměs bez větších změn a vývoj v posledních dvou letech revize zlepšila. Výjimkou bylo třeba poslední čtvrtletí loňského roku, kde ČSÚ růst HDP proti předchozímu čtvrtletí snížil z 0,4 na 0,3 %. Již ve čtvrtek zlepšil ČSÚ údaj o růstu ekonomiky za celý rok 2015 z 4,2 na 4,5 %.
Čísla sektorových účtů zároveň potvrdila spotřební apetit domácností. Míra úspor se už čtvrtý kvartál po sobě pokračovala v poklesu a dostala se na 11 % (SWDA), nejnižší úroveň od začátku současné konjuktury. Lidem sice rostou platy, ale ještě rychlejším tempem domácnosti utrácí. "Umožňují to nízké úroky, ale i celkově dobrá situace domácí ekonomiky (s výjimkou veřejných investic brzdících stavebnictví), a spotřebitelé se tak utrácet nebojí," řekl Dřímal.
Růst mezd na druhou stranu začal snižovat ziskovost podniků. Míra zisku se v prvním čtvrtletí snížila na 50,3 % (SWDA), což je nejmenší hodnota od začátku roku 2014, kdy profitabilitě podniků (v průměru za celé hospodářství) začalo prospívat oslabení koruny centrální bankou z listopadu 2013. Trh práce začíná narážet na své limity, a firmy tak musí nové i stávající zaměstnance lépe ohodnotit.
Zdroj: ČTK
Aktuality

