Americké akcie ve středu opět vystoupaly na nové rekordní hodnoty, dochází jim ale dech

Americké akcie ve středu znovu zpevnily, a indexy Dow a S&P 500 tak opět posunuly výše jak zavírací, tak absolutní maxima. Růst benchmarků již ale nebyl příliš výrazný, index Nasdaq Composite dokonce uzavřel v mínusu.
Nákupy akcií v minulých dnech podporovaly příznivá páteční zpráva z amerického trhu práce, podle které v USA v červnu vzniklo výrazně více pracovních míst, než se čekalo, zmírnění politického napětí v Japonsku a v Británii a vyhlídky na nová podpůrná opatření ze strany centrálních bank.
Ve středu ale akciový trh podkopalo obnovení propadu cen ropy. Náladu investorů nedokázala výrazně zvednout ani zpráva Fedu zvaná Béžová kniha, v níž centrální banka konstatovala, že v americké ekonomice stále nejsou patrné známky budoucího růstu inflace, které by ospravedlnily zvyšování úroků.
Dow nakonec posílil o 0,13 % na nové zavírací maximum 18 372,12 bodu a širší S&P 500 připsal 0,01 % na nové zavírací maximum 2 152,43 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,34 % na 5 005,73 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,76 % na 13,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,469 %.
Historické maximum posunuly Dow na 18 390,16 bodu a S&P 500 na 2 156,45 bodu.
V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů a sektoru veřejných služeb. Pod nulou skončily energetický sektor, odvětví cyklického spotřebního zboží, sektor zdravotní péče a technologické odvětví.
Trhy se nyní připravují na rozjíždějící se výsledkovou sezónu. Analytici dotázaní agenturou Reuters očekávají, že zisky firem zastoupených v indexu S&P 500 ve druhém čtvrtletí klesly o pět procent, zhruba stejně jako v prvním kvartálu. Tržby by se podle nich měly meziročně snížit o procento. Ve druhém pololetí se však již čeká obnovení růstu zisků.
V indexu Dow ve středu nejvíce zpevnily akcie zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (+1,16 %), operátora Verizon Communications (+0,96 %) a banky Goldman Sachs (+0,64 %). Nedařilo se naopak cenným papírům maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-0,95 %), technologické firmy Apple (-0,56 %) nebo výrobce letecké techniky Boeing (-0,54 %).
Po konci středečního obchodování zveřejnily čtvrtletní hospodářské výsledky společnosti Yum! Brands a CSX.
Společnost Yum! Brands (v řádném obchodování -0,03 %), která provozuje restaurace s rychlým občerstvením KFC, Pizza Hut a Taco Bell, oznámila, že ve druhém čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,75 USD nad odhadem trhu 0,74 USD. Tržby firmy dosáhly 3,01 miliardy USD, analytici čekali 3,09 miliardy USD. Akcie společnosti na výsledky v poobchodní fázi reagovaly růstem o zhruba čtyři a půl procenta.
Železniční dopravce CSX (v řádném obchodování +4,4 %) vykázal za druhý kvartál zisk 445 milionů dolarů neboli 0,47 USD na akcii při tržbách 2,7 miliardy USD. Trh čekal zisk na akcii 44 centů. Tržby byly v souladu s odhadem analytiků. V poobchodní fázi akcie firmy zhruba o procento zlevňovaly.
Dolar oslabil, ceny ropy spadly o více než 4 %
Dolar ve středu oslaboval vůči euru, jenu i franku. Byla to reakce na výrazné pohyby v předešlých dnech, kdy se zvýšila ochota investorů podstupovat vyšší riziko.
Proti jenu ke konci dne dolar ztrácel 0,3 % na 104,38 USD/JPY a během dne sestoupil až pod 104 USD/JPY. Euro k dolaru večer získávalo 0,4 % na 1,11 EUR/USD.
Jen v minulých dnech srážely vyhlídky na prohloubení měnové stimulace ekonomiky, ve středu ale šéf úřadu japonské vlády Jošihide Suga řekl, že Tokio neuvažuje o "shazování peněz z vrtulníku", tedy o politice přímého předávání peněz obyvatelům v zájmu podpory domácí poptávky.
Světové ceny ropy ve středu obnovily výrazný pokles a oba hlavní typy suroviny večer ztrácely přes čtyři procenta. Trh oslabila předpověď Mezinárodní agentury pro energii (IEA) a zprávy o vývoji zásob ropy ve Spojených státech.
Cena severomořské ropy Brent večer klesala o 4,2 % na 46,24 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala o 4,1 % na 44,77 USD za barel.
Trh v úterý sázel na pokračující pokles zásob v USA, v noci ale institut API odhadl nečekaný nárůst zásob. Vládní Úřad pro energetické informace (EIA) pak ve středu uvedl, že zásoby ropy klesly, ale jen o 2,5 milionu barelů, tedy zhruba o půl milionu barelů méně, než očekávali analytici v anketě agentury Reuters. Úřad navíc registroval nečekaný růst zásob benzinu a dalších ropných produktů, což prudce oslabilo burzovní ceny benzinu a topného oleje.
Mezinárodní agentura pro energii ve středu navíc upozornila, že přebytek ropy na světových trzích navzdory rostoucí spotřebě v řadě oblastí včetně Evropy nepolevuje.
Zlato ve středu večer zdražovalo o 12 dolarů na 1 343,70 USD za trojskou unci a cena stříbra rostla o necelých 22 centů na 20,38 USD za trojskou unci.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v druhé polovině jara pokračovala v expanzi, známky budoucího růstu inflace však stále nevykazovala. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka (Fed). Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne na konci července, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o nastavení měnové politiky.
- Chystaný odchod Británie z Evropské unie neovlivní zájem Spojených států vyjednat s unií dohodu o volném obchodu známou jako Transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP). Novinářům to v Bruselu, kde se nyní odehrává už 14. vyjednávací kolo, řekl analytik Jacques Pelkmans ze Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS).
- Index dovozních cen ve Spojených státech v červnu meziročně klesl o 4,8 % (květen: -5 %), index vývozních cen se snížil o 3,5 % (květen: -4,5 %). Meziměsíčně dovozní ceny vzrostly o 0,2 % (odhad: +0,5 %, květen: +1,4 %) a vývozní ceny vzrostly o 0,8 % (odhad: +0,3 %, květen po revizi: +1,1 %).
- Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 8. června vzrostl o 7,2 % (předchozí týden: +14,2 %).
- Analytické společnosti Gartner a IDC uvedly, že prodeje počítačů v USA se ve druhém čtvrtletí po více než roce vrátily k růstu. Podle dat společnosti Gartner, která zahrnují i prodeje tabletů s operačním systémem Windows, vzrostly prodeje počítačů v zámoří ve druhém čtvrtletí o 1,4 %. Podle dat IDC, v nichž tablety s operačním systémem Windows zahrnuty nejsou, se v USA prodeje počítačů zvýšily o 4,9 %. Americký trh tak kontrastuje se zbytkem světa, kde prodeje naopak klesly o 4,5 % (Gartner), respektive o 5,2 % (IDC).
- Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical, s jejímiž akciemi se obchoduje na NYSE, zvýšila výhled svého zisku na akcii za druhé čtvrtletí na 1,19-1,22 USD z 1,16-1,20 USD. Trh čeká 1,17 USD.
- Financial Times: Nabídky na čínská franšízová práva společnosti McDonald's nejsou příliš zajímavé.
- Společnost Sequoia Fund, dříve největší podílník firmy Valeant Pharmaceuticals, prodala všechny své akcie farmaceutického podniku.
- Goldman Sachs potvrdila doporučení "kupovat" na akcie Williams Companies, fundamentální pozice firmy podle analytiků zůstává silná.
- Deutsche Bank snížila doporučení na akcie pojišťovny MetLife na "držet" z "kupovat".
- Walgreens Boots Alliance zvyšuje čtvrtletní dividendu o 4,2 % na 37,50 centu na akcii.
- J. M. Smucker zvyšuje dividendu na 75 z 67 centů na akcii.
- Přebytek ropy na světových trzích navzdory rostoucí spotřebě v řadě oblastí včetně Evropy nepolevuje a jeho vliv na ceny této strategické suroviny je zásadní. V pravidelné měsíční zprávě to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
- Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) dosáhla těžba ropy zemí sdružených v kartelu OPEC nejvyšší úrovně za osm let. OPEC v červnu vyprodukoval o 4 000 barelů ropy za den více než v předcházejících měsících a celkově na trh dodával 33,21 milionu barelů denně. Růst produkce způsobily téměř rekordní dodávky ze Saúdské Arábie (10,45 milionu barelů za den) a znovu se zvedající produkce v Nigérii.
Výsledková sezóna
- Výsledky Yum! Brands ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 3,01 miliardy USD (odhad: 3,09 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +4,5 %.
- Výsledky CSX ve 2Q: Zisk na akcii 0,47 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 2,7 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie ve středečním after-marketu -1 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

