Americké akcie v pátek opět posunuly historická maxima, hlavní indexy se ale nakonec na směru neshodly

Americké akcie v úvodu pátečního obchodování opět navýšily svá historická maxima, později však zisky odevzdaly a dva ze tří hlavních indexů nakonec uzavřely pod nulou. Nečekaně horší kvartální výsledky velkých bank táhly dolů finanční tituly. Za celý týden jsou však akcie v plusu.
Index Dow v pátek posílil o 0,05 % na nové zavírací maximum 18 516,55 bodu, širší S&P 500 ale klesl o 0,09 % na 2 161,74 bodu a Nasdaq Composite skončil se ztrátou 0,09 % na 5 029,59 bodu. Dow v úvodu obchodování posunul své historické maximum na 18 557,43 bodu a S&P 500 jej navýšil na 2 169,05 bodu.
Index volatility VIX v pátek klesl o 1,17 % na 12,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,5612 %.
Šest z deseti hlavních sektorů skončilo pod nulou, nedařilo se technologickému odvětví, sektoru cyklického spotřebního zboží nebo sektorům energetiky a základních materiálů. Nejvýrazněji naopak zpevnil sektor necyklického spotřebního zboží.
Za celý uplynulý týden Dow posílil o 2,04 %, S&P 500 přidal 1,49 % a Nasdaq Composite vzrostl o 1,47 %.
"Máme za sebou dobrý týden, na trhu ale začíná být cítit únava," říká Mark Kepner ze společnosti Themis Trading. "Ústup (indexů) ze současných hodnot by proto nebyl překvapivý," dodává Kepner.
Podle výkonného ředitele společnosti Instinet Franka Cappelleriho nicméně nemusí být růst u konce. Cappelleri upozorňuje, že v 80 % z předchozích dvaceti případů, kdy index S&P 500 rostl pět seancí v řadě, akcie v následujících dvaceti dnech zpevnily v průměru o dalších 1,55 %.
V indexu Dow v pátek nejvíce zpevnily akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+0,8 %), průmyslového konglomerátu General Electric (+0,77 %) a výrobce letecké techniky Boeing (+0,64 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,06 %), investiční banky Goldman Sachs (-0,55 %) či farmaceutické společnosti Pfizer (-0,41 %).
Akcie Wells Fargo (-2,51 %) zlevnily poté, co banka před začátkem obchodování zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky. Wells Fargo uvedla, že ve druhém čtvrtletí dosáhla upraveného zisku na akcii 1,01 USD (v souladu s odhady) při výnosech 22,16 miliardy USD.
Pod nulou skončily i akcie finanční skupiny Citigroup (-0,27 %), které ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 14 % na 4 miliardy USD. Zisk na akcii činil 1,24 USD. Analytici dotázaní agenturou Reuters očekávali zisk 1,1 USD na akcii. Generální ředitel banky Michael Corbat v červnu varoval, že zisk ve druhém čtvrtletí zřejmě klesne o 25 %. Příjmy banky se snížily o 8 % na 17,55 miliardy USD a rovněž mírně překonaly očekávání.
Nedařilo se ani akciím aerolinek, které srážely obavy, že by čtvrteční teroristický útok ve Francii, při němž zemřelo více než 80 lidí, mohl dále snížit zájem lidí o cestování. Zlevnily akcie Delta Air Lines (-2,44 %) nebo United Continental Holdings (-0,88 %).
Dolar zpevnil, ropa smazala úvodní ztráty a zdražila
Americký dolar v pátek na devizových trzích zpevňoval k euru i k japonskému jenu. K japonské měně se vyšplhal až na třítýdenní maximum a za celý týden vůči ní vykázal největší nárůst za 17 let. Zájmu investorů o japonskou měnu, považovanou za útočiště před rizikem, uškodily příznivé ekonomické údaje z USA a z Číny.
Dolar k jenu stoupl až na 106,30 USD/JPY, nejvýše od 24. června, kdy výsledek britského referenda o budoucnosti země v Evropské unii otřásl trhy. O část zisků dolar později přišel a večer se kurz USD/JPY pohyboval kolem 105. Euro k dolaru se večer obchodovalo kolem 1,105 EUR/USD.
Libra v pátek sestoupila z dvoutýdenního maxima k dolaru poté, co hlavní ekonom britské centrální banky Andrew Haldane uvedl, že banka musí na podporu ekonomiky jednat "stejně tak rychle jako srdnatě".
Za celý týden dolar k jenu přidal více než 5 %. Japonskou měnu srážejí mimo jiné spekulace o možném výrazném měnovém stimulu japonské centrální banky, například v podobě přímé distribuce peněz mezi obyvatele.
Světové ceny ropy se v pátek vzpamatovaly z počátečních ztrát a nakonec stouply. Severomořská ropa Brent večer zdražovala zhruba o procento na 47,70 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o 0,8 % na 46 USD za barel.
Ceny zpočátku srážely obavy z nadměrných zásob ropy a ropných produktů na světových trzích. Brent se během dne propadal až o 1,5 % na 46,65 USD za barel. Do zelených čísel ceny vrátila ekonomická data od dvou největších spotřebitelů ropy na světě, USA a Číny. Nečekaně dobré údaje o červnových maloobchodních tržbách v USA ukázaly, že Američané kupovali motorová vozidla a další zboží, což zvýšilo naděje na solidní hospodářský růst ve druhém čtvrtletí. Trh podpořila také zpráva, podle které ekonomika Číny vzrostla ve druhém čtvrtletí o 6,7 %.
Ve středu po zprávách o nadměrných amerických zásobách ropa zlevnila o čtyři procenta. Ve čtvrtek ale oba hlavní druhy suroviny zdražily o více než dvě procenta.
Zlato v pátek večer zdražovalo o dva dolary na 1 337,09 USD za trojskou unci. Cena stříbra naopak klesala o tři centy na 20,30 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech vzrostly v červnu ve srovnání s předchozím měsícem o 0,2 %, tedy stejným tempem jako v květnu. Ceny rostou již čtvrtý měsíc za sebou. Američané zaplatili více za bydlení, zdravotní péči a energie, ceny potravin se však snížily. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce.
- Tržby amerických maloobchodníků se v červnu v meziměsíčním srovnání zvýšily o 0,6 %. Čekal se jen 0,1% růst. V květnu maloobchodní tržby stouply o 0,2 % (revidováno z +0,5 %). Bez započtení automobilů činil růst 0,7 % (odhad: +0,4 %, květen: +0,4 %).
- Americká průmyslová výroba se v červnu proti předchozímu měsíci zvýšila o 0,6 %, a zaznamenala tak největší nárůst od loňského července. Vzhůru ji táhla výroba v automobilovém průmyslu a produkce podniků síťových služeb.
- Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v červenci klesá na 0,55 bodu z 6,01 bodu v květnu.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity dosáhl v červenci podle předběžných dat 89,5 bodu (odhad: 93,5 bodu, červen: 93,5 bodu).
- Šéfové vyjednávacích týmů Evropské unie i Spojených států věří, že mohou stihnout dokončit rozsáhlou smlouvu o volném obchodu během tohoto roku. Uvedli to na tiskové konferenci po 14. kole jednání o tzv. Transatlantickém investičním a obchodním partnerství (TTIP) v Bruselu. Budoucnost smlouvy podle nich neohrozilo ani rozhodnutí Británie opustit EU.
- Americká vláda nemůže výrobce programů Microsoft nutit, aby poskytl úřadům přístup na své firemní servery mimo Spojené státy. Vyplývá to z rozhodnutí amerického odvolacího soudu. Rozhodnutí je považováno za precedens v oblasti ochrany soukromí u cloudových služeb.
- Americký výrobce potravinových doplňků Herbalife zaplatí 200 milionů dolarů, aby nebyl označen za firmu fungující na principu pyramidovém systému. Počítá s tím vyrovnání s americkou Federální obchodní komisí (FTC), o kterém v pátek informovala firma.
- Americký miliardář Warren Buffett věnoval pěti charitativním organizacím další akcie své společnosti Berkshire Hathaway za zhruba 2,86 miliardy USD. Je mezi nimi i nadace Billa a Melindy Gatesových. Tento krok je součástí Buffettova plánu rozdat téměř celý svůj majetek.
- Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie Harley-Davidson na "držet" z "kupovat" a Brean Capital snížila doporučení na akcie VF Corp na "držet" z "kupovat".
- Společnost Xerox odmítla nabídku podniku R.R. Donnelley na převzetí jedné ze svých divizí. Namísto toho hodlá pokračovat podle plánu ve svém rozdělení do dvou samostatných firem.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy se ve Spojených státech v uplynulém týdnu zvýšil o šest na 357. Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu se zvýšil o sedm na 447. Vyplývá to z údajů společnosti Baker Hughes. Počet aktivních ropných vrtů stoupl v šesti z posledních sedmi týdnů.
Výsledková sezóna
- Americké finanční skupině Citigroup klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 14 % na čtyři miliardy dolarů. K propadu přispívají nízké úrokové sazby, které tlačí na marže. Pokles však byl mnohem nižší, než čekali analytici po červnovém varování generálního ředitele Michaela Corbata.
- Výsledky Wells Fargo v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,01 USD (odhad: 1,01 USD, 2Q2015: 1,03 USD), výnosy 22,16 miliardy USD.
- Výsledky U.S. Bancorp v 2Q: Zisk na akcii 0,83 USD (odhad: 0,80 USD), výnosy 5,45 miliardy USD (odhad: 5,19 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Index podmínek na americkém pracovním trhu se v červnu zlepšil méně, než se čekalo. Vzrostl na -1,9 bodu, čekal se růst na -1,2 bodu z květnových -3,6 bodu.
- Odvětví těžby a kovů od začátku roku přidalo na americkém trhu téměř 80 %, index S&P 500 "jen" okolo 5 %. Nahoru sektor táhne silná poptávka po vzácných kovech a odraz cen ropy z úrovní kolem 30 dolarů za barel. Poptávku po žlutém kovu nejdříve zvyšovala nejistota kolem vývoje světové ekonomiky kvůli zpomalování růstu Číny, nyní se investoři obracejí k bezpečným přístavům především kvůli nejistotě spojené s předpokládaným odchodem Británie z Evropské unie. Ropě nahoru pomáhají zejména výpadky produkce ve významných těžařských zemích.
- Globální zpravodajská a informační společnost Thomson Reuters Corp. se dohodla na prodeji svých aktivit v oblasti duševního vlastnictví a vědy soukromým investičním skupinám Onex Corp. a Baring Private Equity Asia za 3,55 miliardy USD. Firma se dále hodlá zaměřit jen na své aktivity v oblasti financí, práva, daní a účetnictví. Akcie TRC v pondělí +1,44 %.
- Pivotal Research Group snížila doporučení na akcie Yahoo! na "držet" z "kupovat". Akcie Yahoo! v pondělí +0,58 %.
- Cliffs Natural Resources přebírá práva na těžbu a další rozvoj železných dolů Nashwauk v Minnesotě. Akcie CNR v pondělí +10,16 %.
- Elon Musk uvedl, že brzy zveřejní nový "mistrovský plán" rozvoje byznysu. Akcie Tesla Motors v pondělí +3,69 %, akcie SolarCiry Corp +3,03 %.
- Letecká společnost Virgin Atlantic podepsala dohodu o koupi 12 letadel Airbus A350 v hodnotě 4,4 miliardy USD. Koupě je součástí plánu modernizace flotily aerolinek. Ve Virgin Atlantic vlastní podíl 51 % miliardář a zakladatel firmy Richard Branson a 49 % americká letecká společnosti Delta Air Lines. Motory pro letadla dodá Rolls Royce.
- Americký výrobce letadel Boeing zvýšil svůj globální odhad poptávky po nových letadlech na příštích 20 let. Podle nové prognózy budou aerolinky potřebovat 39 620 nových letadel v hodnotě 5,9 bilionu USD. To je o 4,1 % více, než kolik firma odhadovala v loňském roce. Akcie Boeingu v pondělí +1,50 %.
- Rodiny několika amerických obětí atentátů spáchaných Palestinci v Izraeli a na Západním břehu Jordánu zažalovaly společnost Facebook o náhradu škody ve výši nejméně miliardy dolarů. Stejnojmenná sociální síť podle nich vědomě poskytla radikálům z palestinského hnutí Hamas platformu, která jim umožnila útoky na jejich příbuzné zosnovat. Akcie Facebooku v pondělí +0,54 %.
- Společnost Amazon překonala svou tržní kapitalizací konglomerát Berkshire Hathaway a stala se jednou z pěti největších veřejně obchodovaných firem na světě. Akcie Amazonu v pondělí +1,07 %, akcie Berkshire +0,19 %. Amazon v úterý pořádá takzvaný Prime Day, největší promo akci roku.
- Americká centrální banka v blízké budoucnosti přistoupí jen k jednomu zvýšení základní úrokové sazby. V úterý to řekl šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard. Zopakoval tak své předchozí vyjádření. Dříve přitom Bullard uváděl, že očekává překonání ekonomických prognóz a rychlejší růst sazeb.
- Referendum o vystoupení Spojeného království z Evropské unie vyvolalo nejistotu a zvýšilo rizika pro další vývoj ekonomiky Spojených států. Zatím se ale zdá, že dopady brexitu na růst největší ekonomiky světa jsou zanedbatelné. V hodnocení americké ekonomiky to v úterý uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v květnu 5,5 milionu (odhad: 5,7 milionu, duben: 5,845 milionu, revidováno z 5,788 milionu).
- Americká společnost Seagate Technology zruší zhruba 6 500 pracovních míst, což představuje asi 14 % její globální pracovní síly. Oznámení přišlo jen několik týdnů po tom, co společnost ohlásila, že zruší asi 1 600 pracovních míst. Seagate současně díky vysoké poptávce po pevných discích zvýšila svůj výhled pro druhý kvartál.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Alcoy na 10 z 9 USD, Macquarie Research cílovou cenu titulu posunula na 13 z 12,50 USD.
- Credit Suisse zahájila pokrývání akcií Moody's (doporučení "neutral", cílová cena 99 USD), MSCI (doporučení "outperform", cílová cena 88 USD) a FactSet (doporučení "outperform", cílová cena 182 USD).
- Americká ekonomika v druhé polovině jara pokračovala v expanzi, známky budoucího růstu inflace však stále nevykazovala. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka (Fed). Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne na konci července, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o nastavení měnové politiky.
- Chystaný odchod Británie z Evropské unie neovlivní zájem Spojených států vyjednat s unií dohodu o volném obchodu známou jako Transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP). Novinářům to v Bruselu, kde se nyní odehrává už 14. vyjednávací kolo, řekl analytik Jacques Pelkmans ze Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS).
- Index dovozních cen ve Spojených státech v červnu meziročně klesl o 4,8 % (květen: -5 %), index vývozních cen se snížil o 3,5 % (květen: -4,5 %). Meziměsíčně dovozní ceny vzrostly o 0,2 % (odhad: +0,5 %, květen: +1,4 %) a vývozní ceny vzrostly o 0,8 % (odhad: +0,3 %, květen po revizi: +1,1 %).
- Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 8. června vzrostl o 7,2 % (předchozí týden: +14,2 %).
- Analytické společnosti Gartner a IDC uvedly, že prodeje počítačů v USA se ve druhém čtvrtletí po více než roce vrátily k růstu. Podle dat společnosti Gartner, která zahrnují i prodeje tabletů s operačním systémem Windows, vzrostly prodeje počítačů v zámoří ve druhém čtvrtletí o 1,4 %. Podle dat IDC, v nichž tablety s operačním systémem Windows zahrnuty nejsou, se v USA prodeje počítačů zvýšily o 4,9 %. Americký trh tak kontrastuje se zbytkem světa, kde prodeje naopak klesly o 4,5 % (Gartner), respektive o 5,2 % (IDC).
- Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical, s jejímiž akciemi se obchoduje na NYSE, zvýšila výhled svého zisku na akcii za druhé čtvrtletí na 1,19-1,22 USD z 1,16-1,20 USD. Trh čeká 1,17 USD.
- Financial Times: Nabídky na čínská franšízová práva společnosti McDonald's nejsou příliš zajímavé.
- Společnost Sequoia Fund, dříve největší podílník firmy Valeant Pharmaceuticals, prodala všechny své akcie farmaceutického podniku.
- Goldman Sachs potvrdila doporučení "kupovat" na akcie Williams Companies, fundamentální pozice firmy podle analytiků zůstává silná.
- Deutsche Bank snížila doporučení na akcie pojišťovny MetLife na "držet" z "kupovat".
- Walgreens Boots Alliance zvyšuje čtvrtletní dividendu o 4,2 % na 37,50 centu na akcii.
- J. M. Smucker zvyšuje dividendu na 75 z 67 centů na akcii.
- Přebytek ropy na světových trzích navzdory rostoucí spotřebě v řadě oblastí včetně Evropy nepolevuje a jeho vliv na ceny této strategické suroviny je zásadní. V pravidelné měsíční zprávě to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
- Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) dosáhla těžba ropy zemí sdružených v kartelu OPEC nejvyšší úrovně za osm let. OPEC v červnu vyprodukoval o 4 000 barelů ropy za den více než v předcházejících měsících a celkově na trh dodával 33,21 milionu barelů denně. Růst produkce způsobily téměř rekordní dodávky ze Saúdské Arábie (10,45 milionu barelů za den) a znovu se zvedající produkce v Nigérii.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 9. července dosáhl 254 tisíc, stejně jako v předcházejícím týdnu. Čekal se nárůst na 265 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 2. července stoupl na 2,149 milionu z 2,117 milionu v předcházejícím týdnu. Očekával se mírnější nárůst na 2,128 milionu.
- Ceny amerických výrobců byly v červnu o 0,3 % vyšší než před rokem, přičemž se očekávalo, že budou naopak o 0,1 % nižší, jako tomu bylo v květnu. V meziměsíčnm srovnání ceny narostly o 0,5 %, v květnu to bylo 0,4 %.
- James Bullard (šéf saintlouiského Fedu), Robert Kaplan (šéf dallaského Fedu) a Dennis Lockhart (šéf atlantského Fedu) ve čtvrtek řekli, že nevidí důvod pro urychlený růst sazeb.
- Evropská komise ve čtvrtek rozšířila svůj spor s americkou společností Google kolem údajného zneužívání dominantního postavení na trhu. Komise došla k závěru, že Google zneužíval svého postavení tím, že omezoval možnosti webových stránek zobrazovat reklamy jeho konkurentů.
- Evropský výrobce letadel Airbus získal zatím na aerosalonu výrazně více objednávek než jeho americký konkurent Boeing. Celkový počet obou výrobců letadel však zaostává za loňským aerosalonem, který se konal v Paříži.
- Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer zvýšil svou nabídku na převzetí americké biotechnologické firmy Monsanto na 125 dolarů za akcii z původních 122 dolarů na akcii. Bayer ve čtvrtečním prohlášení uvedl, že revidovaná nabídka přichází po několika týdnech jednání s firmou Monsanto. Celkovou hodnotu dohody však firma nezveřejnila s tím, že od původní nabídky, která ohodnocovala firmu Monsanto na 62 miliard USD, se změnily dluhové závazky americké společnosti. Spojením by vznikl největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě.
- Německý výrobce čipů Infineon Technologies koupí od americké firmy Cree za 850 milionů USD její divizi Wolfspeed Power and RF. Posílí tak v oblasti energeticky úsporných čipů, které by měly dominovat trhu v příštím desetiletí, a technologie 5G.
- Newyorská energetická společnost plánuje výstavbu větrné elektrárny u Long Islandu, která bude největším projektem větrné elektrárny na moři v USA a bude třikrát větší než elektrárna u Rhode Island, která má začít fungovat v letošním roce. Informovala o tom agentura AP.
- Mediální firma Viacom pokračuje ve snaze prodat podíl ve studiu Paramount Pictures. Management firmy plán podporuje, na rozdíl od National Amusements, holdingové společnosti zakladatele Viacomu Sumnera Redstonea, jež drží ve Viacomu významný podíl.
- Výrobce čipů Cypress Semiconductor spolupracuje s investiční bankou Goldman Sachs na strategických variantách své budoucí existence. O společnost se ucházejí tři velké firmy z oblasti private equity.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Alcoa ve 2Q: Zisk na akcii 0,15 USD (odhad: 0,09 USD), tržby 5,3 miliardy USD (odhad: 5,2 miliardy USD). Akcie v pondělním after-marketu +4,7 %.
- Výsledky Yum! Brands ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,75 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 3,01 miliardy USD (odhad: 3,09 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +4,5 %.
- Výsledky CSX ve 2Q: Zisk na akcii 0,47 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 2,7 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie ve středečním after-marketu -1 %.
- Výsledky JPMorgan Chase v 2Q: Zisk na akcii 1,55 USD (odhad: 1,43 USD, 2Q2015: 1,54 USD), tržby 25,21 miliardy USD (odhad: 24,16 miliardy USD).
- Výsledky BlackRock ve 2Q: Upravený zisk na akcii 4,73 USD (odhad: 4,77 USD, 2Q2015: 4,84 USD), tržby 2,8 miliardy USD (odhad: 2,79 miliardy USD, 2Q2015: 2,91 miliardy USD).
- Výsledky Delta Air Lines ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,47 USD (odhad: 1,42 USD, 2Q2015: 1,83 USD) tržby 10,45 miliardy USD (odhad: 10,48 miliardy USD).
Zdroj: MarketWatch, CNBC, ČTK