Evropské akcie v úterý zamířily do červených čísel, nad nulou se udržela pouze londýnská burza

Evropské akcie v úterý výrazně odepisovaly, odpoledne však část ztrát umazaly. Na obchodování se stále podepisuje geopolitické napětí, těžko předvídatelné je zejména dění v Turecku po tamním pokusu o puč, který se odehrál v noci na sobotu.
Regionální akciový index STOXX Europe 600 v úterý odepsal 0,41 %, francouzský CAC 40 odevzdal 0,63 % a německý DAX přišel o 0,81 %. Výjimku tvořil pouze britský FTSE 100, který zakončil seanci na zelené nule se ziskem 0,03 %.
Výrazně se propadly akcie švédského výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson, které zlevnily o 5,59 % poté, co společnost oznámila pokles tržeb ve druhém čtvrtletí. Očekávání naopak předčily čtvrtletní výsledky farmaceutické společnosti Novartis, jejíž cenné papíry ale přesto oslabily o 0,25 %.
Volvo v úterý reportovalo pokles čistého zisku ve druhém čtvrtletí, jeho akcie nicméně zpevnily o 1,91 %.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Americká biotechnologická společnost Monsanto odmítla vylepšenou nabídku německého chemického a farmaceutického koncernu Bayer na své převzetí. Je ale ochotna o něm dále jednat s Bayerem i s jinými stranami. Monsanto v úterý uvedla, že její správní rada nejnovější nabídku Bayeru jednomyslně odmítla jako "finančně neadekvátní a nedostačující" k tomu, aby se obchod uskutečnil.
- Evropská unie se znovu obrátila na Světovou obchodní organizaci (WTO) kvůli čínskému omezení vývozu surovin. Jde o třetí takový postup ze strany unie, která se tím připojila k obdobnému právnímu kroku Spojených států. Čína unijní stížnost na čínská vývozní cla a kvóty na 11 kovů a minerálů odmítla. Čínská opatření jsou podle ní v souladu s pravidly WTO.
- Primární rozpočet centrální vlády Řecka vykázal za prvních šest měsíců roku přebytek 2,48 miliardy eur (67 miliard Kč). Vláda přitom čekala, že rozpočet skončí ve schodku 1,03 miliardy eur. K výrazně lepším výsledkům přispěly hlavně nižší výdaje, uvedlo v úterý ministerstvo financí.
- Ministr financí Andrej Babiš (ANO) předloží vládě návrh, aby stát těžební společnosti OKD, která je v úpadku, půjčil 700 milionů Kč. Návrh smlouvy by měl být hotov do konce týdne, vláda by o ní měla jednat 27. července. Babiš to v úterý řekl novinářům po jednání s vedením OKD v Karviné. Nejlepší pro společnost podle něj bude restrukturalizace, stát bude mít zájem, aby měl v managementu svého člověka.
- Největší polská banka PKO Bank Polski se chystá otevřít pobočku v České republice. Firemní pobočka banky se má nacházet v Praze a otevření je naplánováno na rok 2017. Přesný termín bude záviset na získání všech povolení od regulačních úřadů. Zaměřit se hodlá na firemní klientelu. V úterý o tom informovala polská média s odvoláním na prohlášení banky.
- Ministr financí Andrej Babiš (ANO) předloží vládě návrh, aby stát těžební společnosti OKD, která je v úpadku, půjčil 700 milionů Kč. Návrh smlouvy by měl být hotov do konce týdne, vláda by o ní měla jednat 27. července. Babiš to v úterý řekl novinářům po jednání s vedením OKD v Karviné. Nejlepší pro společnost podle něj bude restrukturalizace, stát bude mít zájem, aby měl v managementu svého člověka.
- Maďarsko splňuje všechna kritéria pro připojení k eurozóně, a pokud se ekonomika bude nadále zlepšovat, mohlo by se stát členem eurozóny do konce desetiletí. Řekl to v úterý v rozhovoru s maďarským deníkem Magyar Hírlap ministr hospodářství Mihály Varga. Vysocí vládní činitelé přitom nedávno naznačili, že Maďarsko nevstoupí do eurozóny v tomto desetiletí.
- Oděvní řetězec New Yorker v Česku loni ztrojnásobil zisk na 344 milionů Kč. Tržby společnosti stouply meziročně o pětinu na 2,04 miliardy Kč. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v červenci prudce zhoršila. Může za to nejistota po rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu se propadl na -6,8 bodu z 19,2 bodu v červnu. Analytici odhadovali pokles na 9,1 bodu.
- Spojené království: Index spotřebitelských cen meziročně po květnovém růstu o 0,3 % poskočil o 0,5 %, očekával se růst o 0,4 %. Meziměsíčně inflace stagnovala na květnovém tempu 0,2 %, čekalo se zpomalení na 0,1 %. Jádrové ceny v červnu meziročně rostly o 1,4 % po květnovém růstu o 1,2 %, trh predikoval zrychlení na 1,3 %.
- Spojené království: Stavební výroba ve Spojeném království v červnu v meziročním srovnání klesla o 0,8 % po květnovém poklesu o 0,4 %. V meziměsíčním srovnání v červnu klesla o 0,5 % po 0,2% snížení v květnu.
- Spojené království: Index maloobchodních cen v červnu meziročně vzrostl o 1,6 % (odhad: 1,5 %, květen: 1,4%). Meziměsíčně se index zvýšil o 0,4 % po květnovém růstu o 0,3 %, čekal se růst ukazatele o 0,2 %.
- Spojené království: Index výrobních cen v červnu podle očekávání meziměsíčně stoupl o 0,5 % po revidovaném poklesu o 0,2 % v květnu. Meziročně se ukazatel snížil o 0,4 % po revidovaném poklesu o 0,6 % v květnu, čekal se pokles o 0,5 %.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) opět zhoršil výhled růstu světové ekonomiky na letošní i příští rok. Letos očekává zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o 3,1 % a v příštím roce zrychlení tempa růstu na 3,4 %. Obě hodnoty jsou proti předchozí prognóze nižší o 0,1 procentního bodu. Fond zároveň upozornil, že rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii zvýšilo globální nejistotu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Novartis ve 2Q: Jádrový čistý zisk: 2,93 miliardy USD (odhad: 2,83 miliardy USD), tržby: 12,47 miliardy USD (odhad: 12,19 miliardy USD).
- Výsledky Volvo ve 2Q: Čistý zisk 1,98 miliardy SEK (loni: 5,15 miliardy SEK), tržby 78,89 miliardy SEK (loni: 84,78 miliardy SEK).
Zdroj: CNBC