Přehled událostí minulého týdne a dopad na trhy

Evropská a americká ekonomika vykazuje známky zlepšení. Makrodata jsou však smíšená a budoucí vývoj nejistý. Přehled důležitých čísel a výroků minulého týdne. Americké nemovitosti se odrážejí ode dna.
ECB nechává sazby beze změny, varuje před předčasným ukončením fiskálních stimulů
Evropská centrální banka ponechala na svém čtvrtečním pravidelném zasedání základní úrokové sazby beze změny na rekordně nízké úrovni ve výši 1 procenta.
“Vidíme ve stále větší míře znaky stabilizace ekonomické aktivity a to jak v euro zóně tak i v ostatních ekonomikách. Je to v souladu s našimi předpoklady, že významný propad ekonomické aktivity skončil a nyní nás čeká období stabilizace a velmi postupného oživení,“ řekl na konferenci prezident ECB Jean-Claude Trichet.
Německá a francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně vzrostly. HDP Eurozóny celkově pokleslo za toto období o 0,1 procenta, nicméně výrazně méně oproti prvnímu čtvrtletí, kdy jsme byli svědky propadu o 2,5 procenta.
Prezident ECB Jean-Claude Trichet varoval před předčasným ukončením fiskálních stimulů. Koresponduje tak s názory mnoha ekonomů, že existují rizika udržitelnosti růstu evropských ekonomik. ECB zvýšilo svůj odhad HDP Eurozóny pro příští rok z – 1 až + 0,4 procenta na – 0,5 až 0,9 procenta.
Nárůst nezaměstnanosti v Evropě zpomaluje
Nezaměstnanost za červenec v Evropské unii vzrostla na 9,5 procenta, což je sice nejvyšší úroveň za posledních 10 let, nicméně pozitivní zprávou je, že tempo růstu nezaměstnanosti se zpomaluje. Počet úbytku pracovních míst činil v červenci 216 tisíc oproti 741 tisíc v lednu letošního roku.
Ekonomika ztratila od počátku recese 6,9 milionů pracovních míst. Počet úbytku pracovních míst čini v červenci byl nejnižší od srpna minulého roku. Počet zrušených pracovních míst by se měl podle ekonomů na konci roku blížit nule a na počátku příštího roku bychom se měli postupně dostávat do kladných hodnot. Celková nezaměstnanost na přelomu roku by měla kulminovat na 10 procentech.
Průmysl v Evropě se blíží ke stabilizaci
Index aktivity ve zpracovatelském průmyslu v Eurozóně vzrostl v srpnu na 48,2 bodu oproti červencovým 46,3 bodu a přiblížila se tak hranici 50 bodů, která odděluje pokles od růstu.
Budoucí vývoj průmyslové aktivity se jeví poměrně optimisticky, jelikož index budoucích zakázek vzrostl na 51,1 bodu a dostal se poprvé do oblasti růstu od března 2008.
Sektor služeb v Evropě překvapivě zvýšil svou dynamiku
Indexem aktivity v sektoru služeb v eurozoně se přiblížil v srpnu na dohled kýžené hranici růstu, kdy vzrostl na hodnotu 49,9 bodu. Index dosáhl svého největšího mezi měsíčního zlepšení. Tento výsledek je velmi povzbudivý a potvrzuje tak očekávaný růst HDP v eurozoně ve třetím čtvrtletí.
USA - Průmysl překonal bod zlomu
Index aktivity zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech se v srpnu dostal poprvé od ledna 2008 nad 50 bodů, což znamená, že se americký průmysl dostává do období růstu. Index je důležitým indikátorem ekonomického cyklu a překročení padesátibodové hranice, která dělí pokles od růstu je významným signálem ukončení recese.
Udržitelnost růstu je však stále otevřenou otázkou, jelikož oživení průmyslu bylo taženo zejména doplňováním zásob průmyslových podniků, které byly na rekordně nízkých úrovních, a masivními fiskální stimuly americké vlády.
Klíčovým faktorem budoucího vývoje je spotřebitelská poptávka, která zatím nejeví dostatek vnitřní síly pro svou obnovu. Proto se v současnosti vede ve Spojených státech diskuse na téma dalších fiskálních stimulů, které by udržely nastoupený růstový trend.
Sektor služeb v USA stále v zóně poklesu
Index aktivity v sektoru služeb za srpen se stále nachází v zóně poklesu pod 50 body na hodnotě 48,4 bodu oproti červencovým 46,4 bodu. Míra poklesu služeb je však nejpomalejší za téměř rok.
Opožďování sektoru služeb za průmyslem je charakteristické pro současnou recesi v USA, přičemž historicky je tomu právě naopak. Je to dáno zejména masivním doplňováním zásob průmyslových podniků, které táhlo růst zpracovatelského sektoru výrazněji, než tomu bylo u služeb, jež cyklu zásob nepodléhá.
Smíšené signály z trhu práce v USA
Zpráva z amerického trhu práce za srpen přinesla smíšené signály. Míra nezaměstnanosti dosáhla 9,7 procenta ve srovnání s červencovými 9,4 procenty. Toto číslo bylo pro trhy zklamáním, jelikož očekávaly nárůst na 9,5 procenta. V současnosti představuje míra nezaměstnanosti rekord za posledních 26 let a dosažení psychologické hranice 10 procent je otázkou několika měsíců.
Mírně pozitivní byla druhá statistika úbytku počtu pracovních míst, který klesl na nejnižší úroveň od srpna 2008. Pokud však chceme vidět opravdový posun k lepšímu na trhu práce, musí se zvýšit nejprve počet pracovních hodin, které jsou předstihovým ukazatelem zvyšování platů a zaměstnanosti.
Bohužel počet pracovních hodin v srpnu dále poklesl, což znamená, že firmy zatím nejsou ve stavu, kdy by měly generovat poptávku po nových pracovních místech. Lze předpokládat, že nezaměstnanost bude narůstat nad 11 procent a více do poloviny příštího roku, než uvidíme výraznější známky zlepšení.
Dle průzkumu mezi 41 ekonomy začnou růst ceny nemovitostí v USA v roce 2010
Dle ekonomického průzkumu agentury Reuters je realitní trh ve Spojených státech po tříletém propadu blízko svému dnu a v roce 2010 by měly začít ceny opět růst. Ekonomové očekávají ještě 3 procentní pokles do doby konečného obratu v cenovém vývoji v příštím roce. Cenové oživení bude však velmi pozvolné vzhledem k rekordním počtům propadlých zástav, velké množství nemovitostí ve vlastnictví bank, vysoké nezaměstnanosti a poklesu příjmů.
Třetina dotazovaných ekonomů říká, že realitní trh již dosáhl svého dna a více než polovina očekává bod zvratu v příštím roce. Pouze jeden dotazovaný očekává konec propadu cen až za dva roky.
Standard & Poor's/Case-Shiller index vzroste příští rok dle průzkumu s největší pravděpodobností o 2 procenta. Ekonomové byli dotázáni, aby zhodnotili aktuální ceny nemovitostí škálou od 1 do 10, kdy 1 znamená maximálně podhodnocenou úroveň a 10 maximálně nadhodnocenou úroveň. Průměr ankety skončil na úrovni 4, což znamená, že ceny po tříletém propadu se nacházejí mírně pod svou optimální hodnotou. Poslední cenový průzkum skončil na úrovni 6.
Celia Chen, ředitelka odboru realitního trhu Economy.com komentovala tato čísla: „Pokles cen nemovitostí byl ve srovnání s dlouhodobými potřebami v oblasti bydlení přehnaný. Vzhledem k průměrnému příjmu vlastníků nemovitostí, úrokovým sazbám hypotečních úvěrů a míře nezaměstnanosti byly ceny domů za druhé čtvrtletí letošního roku nejvíce podhodnoceny za celou 34-letou historii měření.“
Nouriel Roubini – Ekonomický cyklus bude mít pravděpodobně tvar U
„ Předpokládám, že základní scénář vývoje HDP bude mít tvar U, kdy můžeme očekávat pomalý růst, zejména ve vyspělých zemích po dobu dvou až tří let. Pokud však FED včas neutáhne měnovou politiku, můžeme se dočkat opětovného poklesu ekonomiky.“
Roubini se obává, že rozvíjející se ekonomiky spolu s Německem a Japonskem nebudou schopny v plné míře nahradit propad spotřebitelské poptávky ve Spojených státech a Velké Británii. Srovnává například potenciál spotřeby v Číně a USA.
„ Nevěřím, že Čína může se může stát lokomotivou ekonomického růstu na globální úrovni. HDP Číny je pouze 3 biliony dolarů ve srovnání s USA 15 bilionů dolarů. Celková spotřeba v Číně je 1 bilion dolarů zatímco v USA 10 bilionů dolarů.“
OECD: Globální ekonomická recese právě končí
Globální ekonomická recese dle OECD teď právě končí a hlavní světové ekonomiky by se měly v tomto čtvrtletí navrátit k růstu. Hlavní ekonom OECD Jorgen Elmeskov řekl, že oživení přišlo rychleji a může být o něco silnější než se předpokládalo. OECD očekává růst HDP USA ve třetím čtvrtletí o 1,6 procenta, v euro-zóně o 0,3 procenta (z toho Německo 4,2 procenta) v Japonsku o 1,1 procenta.
Bod zvratu nastal s poměrně dramatickým oživením v Jihovýchodní Asii ve druhém čtvrtletí, nicméně tento růst byl stále silně závislý na fiskálních stimulech na globální úrovni a rekordně nízkých úrokových sazbách. Doporučoval neopouštět fiskální a monetární pobídky dokud nebude oživení stát na dostatečně pevných základech.