Americké akcie ve středu zlevnily, srážel je výrazný pokles cen ropy

Americké akcie ve středu neudržely počáteční zisky a nakonec oslabily. Dolů je táhly zejména energetické tituly, které srážel pokles cen ropy. Na devizových trzích klesal dolar. Obchodníci vzhledem k absenci klíčových statistik spíše vyčkávají na výroční schůzku centrálních bankéřů, která se bude konat na konci srpna v americkém Jackson Hole.
Dow klesl o 0,2 % na 18 495,66 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,29 % na 2 175,49 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,4 % na 5 204,58 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,3 % na 12,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,5074 %.
V červených číslech skončila polovina z deseti hlavních sektorů, nejvýrazněji klesly energetický sektor, odvětví zdravotní péče a finanční sektor, dařilo se naopak sektoru necyklického spotřebního zboží.
Objem obchodů na Wall Street byl relativně slabý. Zásadní ekonomické statistiky chyběly a sezóna zveřejňování firemních výsledků za uplynulé čtvrtletí se chýlí ke konci. Od pondělí se objemy obchodů pohybují blízko ročních minim.
Jednou z výjimek byly akcie mediální společnosti Walt Disney (+1,23 %), které zpevnily o více než procento, když reagovaly na vyšší čtvrtletní zisk firmy a oznámení investice do firmy BAM Tech pro streamování videa.
V indexu Dow ve středu nejvíce zlevnily akcie ropného obra ExxonMobil (-1,75 %), energetické společnosti Chevron (-1,16 %) a výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,15 %). V plusu naopak skončily cenné papíry maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,25 %), zábavní společnosti Walt Disney (+1,23 %) nebo výrobce letecké techniky Boeing (+0,57 %).
Téměř o 13 % poskočily akcie recenzní sociální sítě Yelp (+2,84 %), která po konci úterního obchodování vykázala zisk i tržby nad odhady. V přepočtu na jednu akcii firma reportovala zisk 0,01 USD, trh čekal ztrátu sedm centů. Na úrovni tržeb vykázala firma výsledek 173,4 milionu USD nad odhadem trhu 169,8 milionu USD.
Dolar oslabil k euru i jenu, ropa odepsala téměř dvě procenta
Dolar ve středu na devizových trzích klesal. Vzhledem k absenci klíčových statistik obchodníci čekají na sympozium centrálních bankéřů, které se bude konat na konci měsíce v Jackson Hole. Zajímá je především, co řekne k vývoji ekonomiky šéfka americké centrální banky Janet Yellenová.
Takzvaný dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval večer pokles o 0,5 % na 95,65 bodu. Euro k dolaru večer zpevňovalo o 0,6 % na 1,1182 EUR/USD a dolar k japonskému jenu oslaboval o 0,7 % na 101,13 USD/JPY.
Dolar v minulých dnech podporovala příznivá data z amerického trhu práce, která zvýšila pravděpodobnost, že Fed přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb ještě letos. Nyní ale dolar ztrácí, už v úterý jej tlačily dolů údaje o nečekaném poklesu produktivity práce v USA. Další zprávou z americké ekonomiky budou páteční data o maloobchodních tržbách za červenec.
Světové ceny ropy ve středu odevzdaly počáteční zisky a oslabily. Trh podkopaly nečekaný nárůst zásob suroviny ve Spojených státech a zpráva o růstu těžby v Saúdské Arábii a v celé Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) na nový rekord.
Cena severomořské ropy Brent večer klesala o 1,6 % na 44,30 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevňovala o 1,8 % na 42 USD za barel. Předtím ceny suroviny rostly až o 1,5 %.
Zásoby suroviny v USA minulý týden podle údajů vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) stouply o 1,1 milionu barelů. Analytici v anketě agentury Reuters čekali naopak pokles o zhruba jeden milion barelů.
"V tomto období roku by se měly zásoby snižovat, zaznamenáváme však stále růst," poznamenal k údajům obchodník s ropnými kontrakty Tariq Zahir z firmy Tyche Capital Advisors.
Saúdská Arábie zvýšila v červenci těžbu ropy na rekordních 10,67 milionu barelů denně. Na nový rekord se dostala i produkce celého kartelu OPEC.
Zlato ve středu večer nepatrně zlevňovalo a obchodovalo se za 1 340,50 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra rostla o 23 centů na 20,10 USD za trojskou unci.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Pokud by se ve Spojených státech prezidentské volby konaly nyní a voliči by si měli vybrat mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem, vyšla by ze souboje vítězně bývalá americká první dáma. Vyplývá to z celostátního průzkumu agentury Bloomberg. Hillary Clintonová má aktuálně na Donalda Trumpa náskok šest procentních bodů. Do preferencí ale začíná promlouvat i kandidát libertariánů, bývalý guvernér státu Nové Mexiko Gary Johnson.
- Kanadská mediální a distribuční společnost Entertainment One, majitel populární kreslené postavičky prasátko Peppa, odmítl nabídku na převzetí od britské vysílací společnosti ITV. Ta za firmu nabízela miliardu liber (31,5 miliardy Kč). Správní rada kanadského podniku ve středu uvedla, že nabídka firmu podhodnocuje.
- Donald Trump v předvolební kampani vytáhl další velké téma. Tentokrát se terčem jeho útoků stala jedněmi milovaná a jinými nenáviděná Wall Street. V rozhovoru pro Fox News Trump prohlásil, že americké akcie jsou v současném kontextu jen velkou bublinou.
- Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 5. srpna vzrostl o 7,1 % (předchozí týden: -3,5 %).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červnu 5,624 milionu (odhad: 5,588 milionu, květen: 5,5 milionu).
- Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi adidas otevře příští rok ve Spojených státech u města Atlanta továrnu, kde budou většinu produkce zajišťovat roboti. Řekl to ve středu člen představenstva adidasu Eric Liedtke. Půjde o závod podobný vysoce automatizované továrně v jihoněmeckém Ansbachu, kde firma nedávno zahájila výrobu.
- Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber si u Evropské komise stěžuje na Maďarsko. Důvodem je nové zákonné opatření, které firmě podle jejího názoru v podstatě brání na tamním trhu působit. Informovala o tom ve středu agentura AP.
- Federální rozpočet v červenci skončil se schodkem 113 miliard USD, v červnu byl v přebytku 6 miliard USD.
- Bernstein zvýšila doporučení na akcie General Dynamics na "outperform" z "market perform", zároveň zvýšila cílovou cenu titulu na 180 ze 168 USD.
- JPMorgan Chase snížila doporučení na akcie SunPower na "neutral" z "overweight", zároveň snížila jejich cílovou cenu na 17 z 28 USD. Dále snížila cílovou cenu akcií SolarEdge Technologies na 26 z 31 USD.
- Těžba ropy v Saúdské Arábii i celé Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červenci navzdory poklesu cen vzrostla na nová maxima. Uvádí se to ve středeční měsíční zprávě tohoto ropného kartelu. Z údajů plyne, že členové OPEC dál usilují o vysoký podíl na trhu místo toho, aby bojovali proti přebytkům suroviny a snažili se podpořit ceny, uvedla agentura Reuters.
Výsledková sezóna
- Výsledky Michael Kors v 1Q: Zisk na akcii 0,83 USD (loni: 0,87 USD, odhad: 0,74 USD), tržby 957,3 milionu USD (loni: 947,3 milionu USD, odhad: 952 milionů USD).
- Výsledky Wendys ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,10 USD (loni: 0,11 USD, odhad: 0,09 USD), tržby 382,7 milionu USD (loni: 489,5 milionu USD, odhad: 367 milionů USD).
- Výsledky Ralph Lauren v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,06 USD (odhad: 0,89 USD), tržby 1,55 miliardy USD (loni: 1,62 miliardy USD, odhad: 1,53 miliardy USD).
- Výsledky Shake Shack ve 2Q: Zisk na akcii 0,14 USD (odhad: 0,13 USD), tržby 66,5 milionu USD (odhad: 63,1 milionu USD). Akcie ve středečním after-marketu -9 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
