Věřitelé rozhodli, že OKD projde reorganizací. Zástupci firmy tvrdí, že těžař může být v roce 2018 opět ziskový

Firma OKD půjde do reorganizace. Rozhodli o tom hlasováním věřitelé společnosti na čtvrteční schůzi u Krajského soudu v Ostravě. Proti reorganizaci byl jediný z více než sta přítomných věřitelů, několik se jich hlasování zdrželo. Usnesení o povolení reorganizace vydá soud v nejkratší možné době, řekl soudce Petr Kula.
Vedení OKD dostalo za úkol sestavit reorganizační plán, který poté budou věřitelé a soud schvalovat. Věřitelé rozhodli také o tom, že insolvenčním správcem zůstane Lee Louda. Změnit správce nechtěl ani jeden přítomný věřitel.
Ztrátové šachty OKD se postupně utlumí a postupně také budou propouštěni zaměstnanci. Některé doly budou v provozu zřejmě až do roku 2023. Reorganizaci prosazovali odboráři, vedení firmy, moravskoslezská krajská tripartita i česká vláda a doporučoval ji také insolvenční správce. Konkurz by znamenal prakticky okamžitý zánik firmy a bezprostřední hromadné propouštění.
V roce 2018 by se prý OKD mohla dostat znovu do černých čísel
Zástupci OKD ve čtvrtek u soudu řekli, že provozní zisk by firma mohla opět vykázat na konci roku 2018. Do té doby by se zřejmě uzavřely ztrátové doly Paskov a Darkov. Odhad výnosů věřitelů ale podle materiálu zpracovaného OKD i tak činí pouze 2,5 %. Při reorganizaci bude podnik dále fungovat, a tak věřitelé ještě mohou nějakou dobu vydělávat. Další vývoj do značné míry záleží na tom, zda alespoň mírně porostou ceny uhlí.
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodnutí o reorganizaci OKD přivítal. Umožní to podle něj pozvolný a kontrolovaný útlum těžební činnosti společnosti. Reorganizací je navíc podmíněno poskytnutí půjčky OKD od státní firmy Prisko ve výši 700 milionů korun.
Podle dřívějších informaci má z půjčky jít asi 400 milionů korun na dorovnání očekávaných výpadků v provozním kapitálu OKD a 285 milionů korun na odkládané investice. Součástí požadavku firmy byla také rezerva na neplánované mimořádné události. Vedení OKD chtělo od státu půjčit až miliardu korun.
"Rozhodnutí věřitelů vítáme. Umožní totiž pozvolný a zejména kontrolovaný útlum těžební činnosti OKD. Uzavřít hlubinné doly je ve všech ohledech složitá věc a konkurz by přinesl obrovskou nejistotu (nejen v jednorázovém nárůstu nezaměstnanosti, ale i v případných ekologických škodách)," napsal Babiš v SMS zprávě agentuře ČTK.
Peníze, které stát firmě půjčí, podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) umožní fungování OKD minimálně do doby schválení reorganizačního plánu. "Nyní bude na managementu OKD, aby do 120 dnů předložil věřitelskému výboru plán reorganizace, který tento výbor musí schválit," uvedl ve čtvrtek Mládek.
Krúpa reorganizaci OKD podporuje, Paukner nabízí financování
Reorganizaci podniku přivítal rovněž slovenský finančník Pavol Krúpa. Podle něj ale management firmy musí stále mít nad sebou kontrolu, což snad zajistí insolvenční správce Lee Louda a soud.
Podnikatel s uhlím a elektřinou Petr Paukner ČTK potvrdil, že spolu s dalším podnikatelem Petrem Otavou nabízí OKD takzvané komoditní financování až do výše dvou miliard korun. O záměru v úterý informoval server Forbes. Jak skupina podnikatelů kolem Pauknera, tak Krúpova Arca Capital projevily dříve o OKD zájem.
"Zdůrazňuji, že nechceme OKD provozovat. Chceme pouze komoditně profinancovat obchod a nákup materiálu," řekl ve čtvrtek Paukner. Výše podpory, na kterou podnikatelé nepožadují žádné státní záruky, je podle něj orientační. "Záleží na množství uhlí," řekl Paukner. Dodal, že spolu s Otavou čekají, že je bude Lee Louda v nejbližší době kontaktovat.
Aktuální financování firmy ze strany skupiny Arca Capital podle Krúpy na stole není. Krúpa však podporuje nabídku Pauknera s Otavou a nebrání se spolupráci s nimi. "Je mezi námi taková nepsaná soudržnost," uvedl slovenský finanční žralok.
Analytici: Reorganizace je pro OKD šancí, vyhráno ale firma nemá
Reorganizace je pro OKD šancí na přežití, vyhráno ale společnost nemá, shodli se analytici, které oslovila ČTK. Podle odborníků bude nyní důležitá diskuze nad finančním plánem reorganizace.
"Dlouhodobé přežití bude záviset na tom, jestli firma dokáže přikročit k nepopulárnímu škrtání nákladů. Velmi pravděpodobné je uzavření nevýnosných dolů Paskov a Darkov," uvedl analytik ze společnosti Finlord Boris Tomčiak. Odbory, které odmítají snižování mezd a propouštění, by si podle něj měly uvědomit, že bez snižování personálních nákladů nebude reorganizace úspěšná. "Taktéž by byla vhodná pomoc ze strany odběratelů, kteří by mohli nakoupit uhlí do zásoby, a tím poskytnout OKD hotovost," podotkl Tomčiak.
Analytik Petr Hlinomaz označil rozhodnutí za mírně překvapivé, avšak pozitivní. "Z dostupných informací se nezdálo, že by v otázce finančního plánu reorganizace byly věci tak daleko a věřitelé se mohli tak rychle shodnout. Možná jde tedy v tento okamžik více o projev vůle řešit problém OKD reorganizací, než že by byl na stole podrobný a reálný finanční plán, jak OKD cestou reorganizace vést," uvedl Hlinomaz.
Těžba uhlí na Ostravsku již ztratila podle analytika ze společnosti Chytrý Honza Františka Bostla ekonomický význam. "V případě OKD lze jednoznačně mluvit o klinické smrti bez ohledu na to, jak dlouho a jakým způsobem se bude uměle držet při životě," řekl Bostl.
Stovky věřitelů a mnohamiliardový dluh
OKD na sebe na začátku května podala insolvenční návrh, protože dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty ani 7 miliard korun.
Z údajů v insolvenčním rejstříku ovšem vyplývá, že insolvenční správce OKD Lee Louda neuznal mimo jiné dvě pohledávky největšího věřitele OKD, banky Citibank, dohromady za více než deset miliard korun. Popřel také platnost takzvané podmíněné pohledávky celkem za 1,888 miliardy korun, kterou přihlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu.
S akciemi NWR, majitele černouhelné OKD, se již neobchoduje na burzách v Praze ani Londýně. Burza cenných papírů Praha rozhodla o pozastavení obchodování s emisí akcií NWR na žádost jejich emitenta na začátku května. Naposledy se s titulem na pražské burze obchodovalo 4. května. Cena titulu skončila na sedmi haléřích. Většina analytiků se domnívá, že akcie NWR se již na burzy nikdy nevrátí. Jejich hodnota je podle nich nulová.
Zdroj: ČTK