Evropské akcie v pátek zpevnily, v týdenním horizontu se ale na směru neshodly

Evropské akcie předposlední prázdninový týden zakončily růstem. Investoři sledovali projev šéfky Fedu Janet Yellenové. Akcie Volkswagenu výrazně zpevnily po zprávě, že se automobilka v zásadě dohodla na odškodnění svých prodejců v USA. Za celý týden se ovšem hlavní západoevropské indexy na směru neshodly.
Britský FTSE 100 v pátek posílil o 0,31 % na 6 838,05 bodu, německý DAX připsal 0,55 % na 10 587,77 bodu a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,8 % na 4 441,87 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,5 % na 343,72 bodu.
Akcie německé automobilky Volkswagen přidaly více než tři procenta poté, co firma ve čtvrtek odpoledne oznámila, že odškodní svých 650 prodejců v USA za problémy spojené se skandálem s měřením emisí. Podle zdrojů agentury Reuters automobilka na odškodnění prodejců vynaloží více než 1,2 miliardy dolarů. Zástupci automobilky a prodejců soudu v San Francisku sdělili, že podrobnosti předběžné dohody o odškodnění předloží do konce září. Američtí prodejci téměř rok nemohli prodávat auta s naftovým motorem, kterých se skandál týkal.
Akcie výrobce čipů Gemalto zpevnily o více než sedm procent poté, co společnost vykázala nárůst pololetního provozního zisku a potvrdila svůj celoroční výhled.
Cenné papíry zbrojovky BAE Systems posílily zhruba o dvě procenta poté, co na titul analytici společnosti Berenberg zvýšili investiční doporučení na "kupovat".
Za celý uplynulý týden FTSE 100 klesl o 0,24 %, DAX posílil o 0,41 %, CAC 40 vzrostl o 1,08 % a STOXX Europe 600 přidal 1,05 %.
Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová v pátek na výročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole prohlásila, že všeobecné podmínky pro zvýšení úrokových sazeb Fedu se v posledních měsících zlepšily.
Měnový výbor americké centrální banky "nadále předpokládá, že pozvolné zvyšování úrokových sazeb bude vhodné s ohledem na požadavek dosáhnout a udržet se poblíž stanovených cílů v oblastech zaměstnanosti a inflace," řekla Yellenová podle připravených poznámek. Z projevu nebyl zajištěn televizní přenos.
Eurodolar po vystoupení Yellenové hledal směr. Nejdříve dolar skokově posílil, později naopak oslabil a poté opět zpevnil. Před projevem Yellenové se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,13, kolem 18.15 SELČ dolar posiloval na 1,1233 EUR/USD.
Americké akcie na slova Janet Yellenové zareagovaly poklesem, brzy se ale oklepaly, ztráty smazaly a pokračovaly v růstu. Index Dow kolem 16.20 SELČ zpevňoval o 0,54 %, S&P 500 rostl rovněž o 0,54 % a index technologického trhu Nasdaq Composite přidával 0,74 %. Optimismus ale investorům dlouho nevydržel, kolem 18.00 SELČ přešly všechny tři hlavní akciové indexy do červených čísel.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Spotřebitelská důvěra v Německu se v závěru léta navzdory některým negativním vlivům nečekaně zlepšila. Její ukazatel vystoupil na nejvyšší úroveň za posledních 15 let, ukázaly páteční výsledky měsíčního průzkumu společnosti GfK. Náladu spotřebitelů v největší evropské ekonomice přitom ještě před měsícem negativně ovlivňovalo rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie.
- Hrubý domácí produkt (HDP) Francie v druhém čtvrtletí stoupl v meziročním srovnání o 1,4 %. Ukázaly to zpřesněné údaje tamního statistického úřadu. Byly tak potvrzeny předběžné údaje. V prvním čtvrtletí se HDP Francie zvýšil o 1,3 %. V mezičtvrtletním srovnání se velikost francouzské ekonomiky v období od dubna do června nezměnila, v prvních třech měsících roku vzrostl HDP mezikvartálně o 0,7 %.
- Důvěra britských spotřebitelů v srpnu ožila z propadu, který zaznamenala po červnovém referendu o odchodu země z Evropské unie. Její index vzrostl nejvíce za 3,5 roku a smazal zhruba polovinu červencové ztráty. Ukázaly to páteční výsledky průzkumu agentury YouGov a Střediska pro výzkum ekonomiky a podnikání (CEBR). Index YouGov/CEBR vzrostl v srpnu o 3,2 bodu na 109,8 bodu, a zaznamenal tak nejvýraznější nárůst od února 2013.
- Ekonomika Spojeného království ve druhém čtvrtletí letošního roku i podle zpřesněných dat zrychlila mezikvartální růst na 0,6 % z 0,4 %. Meziroční tempo růstu se zvýšilo na 2,2 % z 2 % v prvním čtvrtletí. Rychlý odhad v pátek potvrdil britský statistický úřad.
- Nový člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Nidetzký nemá ohledně způsobu opuštění kurzového závazku banky preferenci. Uvedl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Nidetzký řekl, že banka má vypracované různé scénáře, ale debatu má ještě před sebou.
- Největší světová pivovarnická společnost Anheuser-Busch InBev upozornila, že v souvislosti s převzetím konkurenčního podniku SABMiller během tří let zaniknou zhruba 3 % pracovních míst sloučené firmy. AB InBev chce do čtyř let po převzetí SABMilleru dosáhnout ročních úspor nejméně 1,4 miliardy dolarů.
- Německá automobilka Volkswagen by měla zvážit nákupy majetkových podílů ve svých klíčových dodavatelích, aby předešla dalším případným sporům s nimi. Řekl to v pátek šéf závodní rady Volkswagenu Bernd Osterloh poté, co spor se dvěma dodavatelskými firmami vedl k pozastavení produkce automobilů VW v několika továrnách.
- Credit Suisse zvýšila doporučení na akcie Petrobras na "neutral" z "underperform".
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Přerušení výroby kvůli nedostatku komponentů způsobenému sporem s dodavateli se dotýká celkem šesti továren Volkswagenu a ovlivní více než 25 000 zaměstnanců. Automobilka to uvedla v pondělním sdělení. Volkswagen v pondělí obnovil jednání s dodavateli, s nimiž se dostal do sporu.
- Morgan Stanley začala pokrývat akcie Komerční banky s doporučením "equal weight" a cílovou cenou 887 Kč.
- JPMorgan Chase potvrdila doporučení "overweight" na akcie Erste Group Bank a změnila cílovou cenu jejích akcií na 946 z 892 Kč.
- Mojmír Hampl, vicegurvernér České národní banky (ČNB), v rozhovoru pro server ihned.cz uvedl, že je zastáncem jednorázového opuštění kurzového závazku. Podle něj k opuštění kurzového závazku dojde tehdy, až bude mít bankovní rada komfortní jistotu, že se inflace dostane na svůj cíl, a nebude hrozit riziko potřeby návratu ke kurzovému závazku v horizontu několika kvartálů. Pozdější vynucený návrat ke kurzovému závazku by byl podle něj suboptimální.
- Americký regulátor zaměřený na národní bezpečnost povolil čínské společnosti ChemChina převzít za zhruba 43 miliard USD (více než bilion Kč) švýcarskou firmu Syngenta. Firmy to v pondělí uvedly ve společné zprávě. Syngenta je největším výrobcem pesticidů na světě a postoj amerického úřadu znamená, že padla jedna z potenciálně nejvýznamnějších překážek v plánovaném převzetí. Pokud ChemChina záměr prosadí, půjde o největší převzetí zahraniční firmy, k jakému kdy podnik z Číny přistoupil.
- Pokles výnosů u některých státních dluhopisů by mohl již letos nepřímo pomoci při snižování schodku státního rozpočtu. Vyplývá to z vyjádření analytiků na dotaz ČTK. Výnosy dluhopisů by měly podle nich zůstat na nízkých úrovních i nadále. Nižší výnosy snižují náklady státu na obsluhu dluhu.
- Slovensko zřejmě nezavede daň z dividend v navrhované podobě. Proti zdaňování vyplácených podílů na zisku sazbou zpravidla 15 % se postavila strana Most-Híd, jejíž vliv v koalici stoupl minulý týden poté, co do jejího poslaneckého klubu přestoupilo pět někdejších poslanců jiné vládní strany.
- Průměrná nominální hrubá mzda vzrostla v Česku v letech 2007 až 2015 o 26,3 %. Reálná mzda, tedy nominální mzda snížená o inflaci, se po přepočtu pomocí indexu spotřebitelských cen zvýšila o 7,7 %. ČTK o tom v pondělí informovala poradenská společnost Trexima. Reagovala tak na výpočet britské odborové centrály Trades Union Congress, podle níž činil růst reálné mzdy v Česku jen 1,1 %.
- Záporné sazby nutí hledat úložiště hotovosti, napsal list The Financial Times. Představa skladování pytlů s bankovkami v silně zabezpečených trezorech může vypadat jako výjev ze starého filmu, ale s klesajícími úrokovými sazbami napříč Evropou se tento scénář jeví jako lákavý pro stále více bank a pojišťoven. Evropské dálnice se zatím neucpávají kvůli přívalu obrněných vozů s penězi mířících na přísně tajné destinace, ale pokud se s dalším poklesem sazeb ukáže schraňování hotovosti pro banky jako finančně schůdné, bude tím narušena schopnost centrálních bank využívat záporné sazby jako katalyzátoru růstu.
- Index nákupních manažerů ve francouzském zpracovatelském sektoru v červnu podle rychlého odhadu klesl na 48,5 bodu z červencových 48,6 bodu, očekával se mírný růst na 48,8 bodu. Sektor služeb v srpnu překonal očekávání analytiků, když index vzrostl na 52 bodů z červencových 50,5 bodu, očekávala se stagnace ukazatele na 50,5 bodu. Kompozitní index stoupl na 51,6 bodu z červencových 50,1 bodu. Očekával se růst na 50,4 bodu.
- Německý index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru podle předběžných dat v srpnu klesl na 53,6 bodu z 53,8 bodu. Čekal se však pokles na 53,5 bodu. PMI v sektoru služeb se podle předběžných dat v srpnu snížil na 53,3 bodu z červencových 54,4 bodu, čekal se naopak mírný růst na 54,5 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů poklesl na 54,4 bodu z 55,3 bodu (odhad: 54,8 bodu).
- Zpracovatelský sektor v eurozóně podle předběžných dat agentury Markit v srpnu rostl méně než v červenci. Index nákupních manažerů klesl na 51,8 bodu z červencových 52 bodů, očekávala se stagnace na červencové hodnotě. Sektor služeb oproti červenci naopak expandoval rychleji. Index se zde zvýšil na 53,1 bodu z červencových 52,9 bodu, očekával se mírnější pokles na 52,8 bodu. Kompozitní index vzrostl na 53,3 bodu z červencových 53,2 bodu (odhad: 53,2 bodu).
- Přední britská investiční společnost Woodford Investment Management se rozhodla zrušit vyplácení prémií zaměstnancům. Firma tvrdí, že prémie mohou vést k rozhodování na základě krátkodobých hledisek a ke "špatnému chování" zaměstnanců. Navíc podle ní existuje pouze malý vzájemný vztah mezi prémiemi a pracovními výkony.
- Automobilka Volkswagen se v úterý dohodla na řešení sporu se dvěma svými dodavateli, který negativně zasáhl provoz šesti závodů koncernu. S odvoláním na zdroje blízké jednání to uvedla agentura DPA. Dohoda počítá s uzavřením dlouhodobého partnerství mezi Volkswagenem a oběma dodavateli a s co nejrychlejším obnovením dodávek. Spor zasáhl i slovenskou divizi Volkswagenu, nedotkl se ale české automobilky Škoda Auto, která je také součástí koncernu.
- Sázková kancelář Fortuna přijala v souvislosti s olympijskými hrami v Rio de Janeiru sázky za 350 milionů korun. Suma je o zhruba 40 milionů Kč vyšší než v případě her v Soči a takřka trojnásobná ve srovnání s hrami v Londýně.
- Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila výhled rakouského bankovní sektoru na stabilní z negativního.
- Pivovar Budějovický Budvar vyhrál v Itálii dva soudní spory o ochranné známky. Jeden spor vedl s českým podnikem konkurenční belgicko-brazilský pivovarnický koncern Anheuser-Busch InBev (ABI) a druhý italský dovozce piv od ABI, firma Birra Peroni Industriale. ČTK to v úterý oznámil mluvčí českobudějovického pivovaru Petr Samec. Budvar vede již více než století spory o značku Budweiser, většinu z nich v posledních letech vyhrál.
- Exportní zakázky britského zpracovatelského sektoru se v srpnu vyšplhaly na dvouleté maximum. Přispěl k tomu výrazný pokles kurzu libry, který byl důsledkem obav z odchodu Británie z Evropské unie. Oslabení libry ale také zvyšuje tlak na růst cen, vyplývá z výsledků průzkumu Konfederace britského průmyslu (CBI).
- Zdlouhavé povolovací procesy jako například územní či stavební řízení nebo EIA odrazují od České republiky investory. V hodnocení Světové banky, které posuzuje náročnost tzv. povolovacích procesů, jež předchází realizaci investice, figuruje ČR na 127. místě ze 189 zemí. Česko se tak řadí po bok států jako například Tanzanie. V úterní tiskové zprávě to uvedla agentura CzechInvest.
- Investice tvoří v České republice větší podíl na hrubém domácím produktu než ve většině zemí EU. Zatímco podíl investic na HDP byl loni v Česku 25,8 %, průměr EU v roce 2015 činil 19,4 %. Investice tak v ČR v letech 2014 a 2015 podpořily ekonomický růst. Vyplývá to z Analýzy podpory ekonomického růstu prostřednictvím stimulace investic, kterou vypracoval Úřad vlády.
- Index spotřebitelské důvěry v eurozóně v srpnu podle předběžných dat klesl na -8,5 bodu z předchozích -7,9 bodu (odhad: -7,6 bodu).
- Německý dodavatel automobilových součástek Robert Bosch odmítl tvrzení amerických právníků, podle něhož se vědomě a aktivně podílel na tom, jak automobilka Volkswagen ve Spojených státech dlouhodobě obcházela emisní normy a zákony o čistotě ovzduší. Bosch v pondělí podal u federálního soudu v San Francisku odpověď, v níž označil tato obvinění za "neuvážená a nepodložená", uvedla agentura Reuters.
- Výrobce luxusních vozů Lamborghini očekává do roku 2019 nejméně zdvojnásobení výroby na 7 000 aut ročně díky novému sportovně-užitkovému vozu. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters generální ředitel automobilky Stefano Domenicali. Loni prodala automobilka rekordních 3 245 vozů.
- Růst německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil ve srovnání s předchozími třemi měsíci na 0,4 % z 0,7 % v prvním čtvrtletí. Oznámil to ve středu spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z počátku srpna. K růstu přispěly hlavně vývoz, státní výdaje a soukromá spotřeba, které vykompenzovaly nižší firemní investice.
- Index důvěry v českou ekonomiku se v srpnu meziměsíčně zvýšil o 1,4 bodu na 96,8 bodu. Stoupla důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Proti loňskému srpnu je celkový index důvěry vyšší o 1,1 bodu.
- Spojené království: Počet schválených žádostí o hypotéku v červenci klesl na 37,66 tisíce (odhad: 38,5 tisíce, červen revidován na 39,76 tisíce z 40,1 tisíce).
- Britská farmaceutická společnost AstraZeneca prodává část svých aktivit v oblasti výroby antibiotik americkému farmaceutickému podniku Pfizer. Hodnota transakce by mohla být až 1,575 miliardy dolarů. Dohoda se týká tří již schválených antibiotik a dvou léků, které jsou ve fázi klinických testů. Pfizer bude moci tato antibiotika prodávat na většině neamerických trhů.
- Česká národní banka upravila na základě celoevropských pravidel sazby kapitálové rezervy ke krytí systémového rizika třem českým bankám. Komerční bance ji zvýšila z 2,5 % na 3 % a UniCredit Bank z 1 % na 2 %. Nově sazbu ČNB zavedla i pro Raiffeisenbank, a to ve výši 1 %. Rezervy ve stanovené výši musejí banky udržovat od ledna. České spořitelně a ČSOB sazbu ve výši 3 % ČNB nezměnila.
- Islandská centrální banka na svém srpnovém zasedání poprvé po dvaceti měsících snížila základní úrokovou sazbu. Měnově-politická komise úrok snížila z 5,75 % na 5,25 %.
- Výroba německé automobilky Volkswagen by se již v pondělí mohla vrátit k normálu poté, co se podařilo vyřešit spor se dvěma dodavateli. Uvedla to ve středu podle agentury DPA firma. Spor zasáhl i slovenskou divizi Volkswagenu, nedotkl se ale české automobilky Škoda Auto, která je také součástí koncernu.
- Evropská unie ve středu vstoupila do sporu o řecké ekonomické statistiky a zastala se bývalého šéfa statistického úřadu ELSTAT Andrease Georgia před staronovými obviněními. Evropská komisařka pro zaměstnanost Marianne Thyssenová prohlásila, že úřad s údaji o řeckém dluhu v letech 2010-2015 nemanipuloval, a vyzvala Atény, aby taková obvinění důrazně odmítly
- Skotské veřejné finance prohloubily v posledním fiskálním roce do konce března svůj schodek na 9,5 % hrubého domácího produktu (HDP) z 9,1 % v předešlém roce a jejich deficit byl více než dvojnásobkem celkového britského schodku. Vyplývá to ze středečních údajů skotské vlády. Skotské státní finance drtí prudký propad příjmů z těžby ropy a zemního plynu v situaci, kdy místní nacionalistická vláda zvyšuje sociální výdaje.
- Význam Německa pro tuzemskou ekonomiku roste. Od roku 2010 se zvýšil export českých firem do sousední země o více než polovinu, import vzrostl o 60 %. Zhruba 4 000 německých investorů drží rovněž největší podíl (21,9 %) zahraničního kapitálu v ČR a Německo je s podílem 32 % nejvýznamnější exportní destinací tuzemských podniků. Vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků a Komerční banky.
- Société Générale snížila doporučení na akcie výrobce hodinek Swatch na "prodávat" z "držet".
- Španělská ekonomika pokračovala ve druhém čtvrtletí v silném růstu s podporou vysokých spotřebitelských výdajů a solidního vývozu. Hrubý domácí produkt země (HDP) proti předešlému čtvrtletí stoupl o 0,8 % a v meziročním srovnání se zvýšil o 3,2 %.
- Celkový dluh obyvatel České republiky dosahoval ke konci druhého čtvrtletí 1,89 bilionu korun, což je o 134 miliard korun meziročně více. Počet lidí s dluhem se meziročně mírně zvýšil o 26 000 na 3,06 milionu. Stejně tak se mírně zvýšil počet úvěrových smluv, o 36 000 na 5,85 milionu. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.
- Spojené státy veřejně kritizují Evropskou unii kvůli vyšetřování příznivějších daňových režimů pro nadnárodní firmy jako Apple dohodnutých s vládami v Irsku a několika dalších evropských zemích. Americké ministerstvo financí zveřejnilo zprávu, která si stěžuje, že vyšetřování se nepřiměřeně zaměřilo na americké podniky a mohlo by skončit zvýšením nákladů pro americké daňové poplatníky, pokud firmy budou donuceny platit vyšší daně v Evropě, protože podniky získávají v USA daňové úlevy při platbě daní v zahraničí. Evropská komise odmítá, že by se více zaměřovala na daňové dohody firem z USA.
- Podnikatelská důvěra v Německu se v srpnu dále zhoršila a index nálady klesl nejníže od prosince 2014. Podnikatelé se po rozhodnutí Spojeného království opustit Evropskou unii stali méně optimističtí a hodnotí hůře svou současnou i budoucí situaci. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil mnichovský institut Ifo.
- U největšího slovenského lyžařského střediska Jasná pod horou Chopok v Nízkých Tatrách, který provozuje společnost Tatry Mountain Resorts, by měl vyrůst nový skiareál. Záměr postavit tam nové sjezdovky a lanovky předložila místním úřadům slovenská společnost Skilandia.
- Ruský prodejce elektroniky a domácích spotřebičů Eldorado je prý na prodej. Informoval o tom ve čtvrtek ruský deník RBC s odvoláním na nejmenované zdroje v investiční komunitě. Eldorado vlastní české investiční skupiny PPF a EMMA Capital. Obě firmy agentuře Reuters řekly, že jednají o budoucnosti ruské firmy s mnoha stranami, bližší informace neposkytly.
- Polsko jako první evropská země vydává dluhopis v jüanech na čínském trhu. Tříletou emisí takzvaného "panda bondu" získá Varšava tři miliardy jüanů (10,8 miliardy Kč) za 3,4 %, uvedla ve čtvrtek banka HSBC, která je jedním z upisovatelů tohoto cenného papíru.
- Růst švýcarské ekonomiky v loňském roce zpomalil na 0,8 % z 2% tempa v roce 2014. Uvedl to ve čtvrtek švýcarský statistický úřad. Ekonomiku orientovanou na vývoz oslabil prudký vzestup švýcarského franku, který podkopal švýcarský export.
- Britská televizní společnost ITV ve čtvrtek stáhla nabídku na převzetí kanadské mediální a distribuční firmy Entertainment One, která vlastní mimo jiné práva na populární animovaný seriál s prasátkem Peppou. ITV podle agentury Reuters konstatovala, že nedokázala přesvědčit vedení Entertainment One o výhodách spojení.
- Česko by mělo vytvořit takové prostředí, aby do země přicházeli další němečtí investoři. Velkou výzvu v tomto směru představuje digitalizace průmyslu, řekl premiér Bohuslav Sobotka po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Česko podle něj usiluje i o užší spolupráci s německým Frauenhoferovým institutem, který podporuje aplikovaný výzkum.
- Německý automobilový koncern Volkswagen v principu dosáhl dohody o odškodnění svých 650 prodejců v USA za problémy spojené se skandálem s měřením emisí. Zástupci Volkswagenu to ve čtvrtek uvedli při soudním slyšení v San Francisku. Výši odškodného ale firma zatím nezveřejnila.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group hospodařila v letošním prvním pololetí se ziskem před zdaněním ve výši 201,3 milionu eur. Společnost tak potvrdila předběžný údaj, který zveřejnila na začátku srpna. Loni vykázala VIG za první pololetí zisk před zdaněním 244,1 milionu eur. Hrubé předepsané pojistné se skupině zvýšilo o 0,4 % na 4,93 miliardy eur.
- Výsledky Glencore v 1H: Čistá ztráta 369 milionů USD (loni: -676 milionů USD), tržby 69,4 miliardy USD (meziročně -6 %).
- Výsledky WPP v 1H: Čistý zisk 245,8 milionu GBP (meziročně -56,6 %), tržby 3,46 miliardy GBP (meziročně +13,2 %).
- Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens v letošním prvním pololetí hospodařil s čistým ziskem 7,5 milionu eur. Proti první polovině loňského roku se tak firmě čistý zisk propadl o 53,8 %. Výsledek srážely vykázané nerealizované změny měnových kurzů. Výnosy Pegasu vzrostly meziročně o 4,5 % na 106,7 milionu eur. Za samotný druhý kvartál ale společnost reportovala nárůst čistého zisku téměř o 260 % na 7,1 milionu eur.
- Sázkové kanceláři Fortuna v prvních šesti měsících letošního roku stoupl objem přijatých sázek proti stejnému období loňského roku o 24,2 % na 511,6 milionu eur. Na úrovni provozního zisku EBITDA Fortuna vykázala výsledek 9,7 milionu eur, proti loňskému prvnímu pololetí se tak firmě provozní zisk EBITDA zvýšil o 7,7 %. Čistý zisk pak Fortuně vyskočil o 12,1 % na 5,4 milionu eur. Výsledky podpořily rostoucí zájem o on-line sportovní sázení a fotbalové mistrovství Evropy.
- Nizozemské maloobchodní společnosti Ahold stoupl v prvním čtvrtletí očištěný provozní zisk o 7,3 % na 355 milionů eur. Výsledky překonaly očekávání analytiků díky růstu na všech trzích. V České republice, kde firma provozuje obchody Albert, se zisk zvýšil o 75 % na sedm milionů eur, uvedla firma ve čtvrtečním prohlášení.
- Největší ruská banka Sberbank hospodařila v letošním druhém čtvrtletí s rekordním čtvrtletním ziskem. Čistý zisk činil 145 miliard rublů (53,5 miliardy Kč), a zvýšil se tak ze 118 miliard rublů v prvních třech měsících roku, což byl dosavadní rekordní čtvrtletní údaj. Loni ve druhém čtvrtletí zisk činil 54,2 miliardy rublů. Sberbank působí i v České republice.
- Výsledky Seadrill ve 2Q: Čistý zisk 260 milionů eur (loni: 379 milionů eur), tržby 868 milionů eur (loni: 1,15 miliardy eur).
Zdroj: CNBC