Analytici: Údaje o HDP potvrzují dobrou kondici tuzemské ekonomiky

I přes zpomalení ekonomického růstu ve druhém čtvrtletí ukazují páteční data na velmi dobrou kondici české ekonomiky. Shodli se na tom ekonomové, které oslovila agentura ČTK. Zpomalení je podle nich způsobeno především meziročním srovnáním, kdy vývoj loni byl významně ovlivněn jednorázovými vlivy.
Podle zpřesněných údajů česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,6 procenta. Ve srovnání s prvním čtvrtletím se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,9 procenta. Hlavními faktory růstu byly podle ČSÚ silná zahraniční poptávka a stabilní spotřeba domácností.
"Podrobná čísla o HDP potvrdila dobrou kondici české ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Také struktura růstu vyšla v souladu s intuitivní představou," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Příčinou zpomalení ekonomiky ve druhém čtvrtletí je podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera vysoká srovnávací základna z minulého roku a nižší investiční aktivita. "Zpřesněný odhad HDP a jeho bližší struktura dopadly vesměs dle očekávání," říká Seidler. "Mírným překvapením byl jen silnější příspěvek zahraničního obchodu. Růst tuzemské ekonomiky je jinak relativně rovnoměrně tažen jak domácí, tak zahraniční poptávkou a pokračuje v solidním tempu. To však postupně od konce minulého roku zpomaluje vzhledem k nižším investicím z EU fondů. Vysoká srovnávací základna z minulého roku a nižší investiční aktivita jsou hlavní příčiny zpomalujícího růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce. V druhé polovině letošního roku tak meziroční růst HDP velmi pravděpodobně ještě dále oslabí. Za celý letošní rok by měla ekonomika růst kolem 2,3 %. V příštím roce pak očekáváme její opětovné zrychlení blíže ke 3 %. V obou letech by však měl ekonomický růst v ČR patřit mezi ty vyšší v rámci zemí EU."
Ani podle Adély Körtvelyové z auditorské a poradenské sítě BDO není slabší růst po loňském mimořádném roku ničím mimořádným. "Úspěšnost zahraničního obchodu podpořená stále silnou spotřebou domácností a růstem zaměstnanosti však převážila nad celkovým zpomalením investičních aktivit a česká ekonomika si tak stále drží přední místo mezi nejrychleji rostoucími zeměmi EU," uvedla.
"V podstatě to znamená, že česká ekonomika zrychlila svůj růst, i když meziroční srovnání až tak přesvědčivě vypadat nemusí. Přesto stále musíme brát ohled na vysoký srovnávací základ z loňského druhého čtvrtletí, kdy ekonomika rostla o celých pět procent," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda upozornil na to, že data za druhé čtvrtletí jsou nyní dostupná za tři čtvrtiny zemí OECD, tedy za více než dvacítku zemí. "A z nich rychlejší mezičtvrtletní dynamiku růstu než ČR vykazuje pouze jediná - Maďarsko," uvedl.
"Nízká nezaměstnanost, extrémně nízké úrokové sazby, trvající expanze domácího automobilového průmyslu a z toho vycházející velmi solidní HDP tvoří momentum, které je nutné prodloužit, jak jen to bude možné," uvedl ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Pavel Drahotský. Otázkou ovšem podle něj zůstává, jak tento ekonomický vývoj ovlivní předpokládané posílení české koruny po ukončení intervencí ze strany ČNB.
Zdroj: ČTK